توییتر و یوتیوب رفع فیلتر می‌شود!

توییتر و یوتیوب رفع فیلتر می‌شود!
بازدید 98 زمان 2017/08/27 کد خبر 10002

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، هنوز حاشیه های فعالیت تلگرام در ایران پایان نیافته که این روزها صحبت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، هنوز حاشیه های فعالیت تلگرام در ایران پایان نیافته که این روزها صحبت از رفع فیلتر توییتر و البته یوتیوب درمیان است.


دراین بین هر چند که توییتر حاضر شده تا با مواضع فرهنگی ایران سازگار شود اما هنوز مشخص نیست یوتیوب حاضر است تا خدمات خود را برای ایرانیان با حفظ فرهنگ ایرانی- اسلامی ارائه دهد!


آنطور که کارشناسان تاکید دارند شانس توییتر برای رفع فلیتر و حضور فعال در ایران بسیار است چراکه بیشتر بهره برداری صورت گرفته از این شبکه اجتماعی بیشتر در بخش فعالیت های اقتصادی واجتماعی است. با اینحال باید دید وزیر جوان وزارت ارتباطات چه خوابی برای رفع فلیتر شبکه های اجتماعی در ایران وباز کردن راه های ارتباطی بیشتر ایران با جهان از لحاظ فضای سایبری دیده است.


براین اساس به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به دلیل نگاه قبلی که وجود داشته، مواضع بر بستن شبکه‌هایی چون توییتر و یوتیوب بوده است. اما می‌شود این نگاه را با احترام به فرهنگ و اطمینان دادن به مراجع تغییر داد. خود توییتر هم پیش‌قدم شده و درخواست داده که حاضر است شرایط ما را بررسی کرده و به فرهنگ و عقاید ما احترام بگذارد.


براساس اظهارات آذری جهرمی، طبیعتا این مساله را در شورای عالی فضای مجازی منعکس کردیم. اگر آنجا بتوانند به جمع‌بندی برسند و چارچوب به تایید آنها برسد ما می ‌توانیم این مساله و چالش‌های فرهنگی آن را حل کنیم که این شبکه‌های اجتماعی رفع فیلتر شود.


بنابر گفته های او، در حوزه نقشه هم چالش‌هایی وجود دارد چراکه در حال حاضر داده‌های زیادی از کشور روی یک اپلیکیشن قرار می‌گیرد که برای رژیم صهیونیستی است. مردم کاری به اینکه از این داده‌ها ممکن است چه استفاده‌ای شود ندارند، آنها سرویس می‌خواهند. نمی‌شود خودمان در داخل حرکت نکنیم و دسترسی به این سرویس‌ها را هم ببندیم.


دراین بین پیش بینی می‌شود طی ماه های آینده با حضور وزیری جوان فضای سایبری کشور با تغییرات گسترده ای مواجه شود که قطعا رفع فیلتر شبکه های اجتماعی از جمله این تغییرات گسترده است. با اینحال این احتمال قوت می‌گیرد که سرعت اینترنت در کشور نیز روند صعودی در پیش بگیرد که این امر نیز از جمله برنامه هایی است که جهرمی بر آن اصرار دارد. اما در شرایطی که فرهنگ استفاده بهینه و مناسب از اینترنت هنوز در جامعه به طور درست جا نیفتاده است برخی از کارشناسان از عواقب این امر با توحه به سرعت تکنولوژی و عقب ماندگی جامعه از آن ابراز نگرانی می‌کنند.

بنابراین در این شرایط به نظر میرسد در اولین قدم مسوولان باید به فکر فرهنگ سازی بالاخص در قشر جوان و نوجوان جامعه باشند تا بتوان پس از آن به فکر ارتقای بهره گیری از شبکه های اجتماعی در کشور و همچنین افزایش سرعت اینترنت افتاد.

هر چند که دراین بین هستند کارشناسانی که معتقدند فرهنگ سازی در کنار ارتقای فضای سایبری کشور محقق خواهد شد و این دو تا مقوله را میتوان در کنار یکدیگر پیش برد. به هرحال باید دید خانه تکانی فضای سایبری کشور با حضور وزیری تازه نفس و البته جوان چگونه پیش خواهد رفت!

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه توییتر و یوتیوب رفع فیلتر می‌شود!

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات