بی‌توجهی مسئولان به خطر بزرگ «نفوذ» در عرصه‌‌ سیاسی‌‌ و فرهنگی/برخی خواص منحرف شدند

بی‌توجهی مسئولان به خطر بزرگ «نفوذ» در عرصه‌‌ سیاسی‌‌ و فرهنگی/برخی خواص منحرف شدند
بازدید 116 زمان 2017/08/28 کد خبر 10028

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید ابراهیم رئیسی: آگاهی‌بخشی دقیق، صحیح و سریع کنار امیدبخشی را …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید ابراهیم رئیسی: آگاهی‌بخشی دقیق، صحیح و سریع کنار امیدبخشی را رسالت خطیر رسانه‌ها معرفی کرد و اظهار داشت: اعتمادآفرینی و آگاهی‌بخشی رسالت‌ مهم رسانه‌هاست و این اعتمادآفرینی امری است که به‌صورت یک پروسه و فرآیند ایجاد می‌شود و به هیچ عنوان کاری پروژه نیست.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نقش رسانه‌ها در تقویت همگرایی ملی و انعکاس واقعیت‌ها بر پایه ارزش و اخلاق را مهم ارزیابی کرد و افزود: اعتمادسازی در جامعه، سرمایه بزرگی برای یک رسانه است که بخش مهم آن با شیوه‌های اطلاع‌رسانی هدفمند، صحیح، دقیق و به‌هنگام ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر انتخاب شیوه‌های صحیح در اطلاع‌رسانی، بیان کرد: عموماً هر آگاهی‌بخشی همراه با تحلیل است، حتی خبر نیز به‌نوعی در درون خود تحلیل دارد، شیوه تنظیم خبر حاکی از تحلیل‌ها، اعتقادات و باورهای فرد و یا سازمان خبررسان است، بنابراین رسانه‌ها باید مراقب باشند که تحلیل‌هایی صحیح و روشنگر را به جامعه ارائه بدهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز اینکه غرب مدعی شفافیت در بسیاری از موارد دست به پنهان‌کاری می‌زند؛ تصریح کرد: غرب مدعی شفافیت و آزادی در بسیاری از مسائل پنهان‌کاری می‌کند. بسیاری از مسائل را پس از دهه‌ها آشکار می‌سازد، در عصر حاضر امپراتوری رسانه‌ای جهان در خدمت سیاست‌ها و انحصار کشورهای مستکبر است.

* رسانه‌های اسلامی باید با نگاه به فقه خطوط قرمز خود را تعیین کنند

‌رئیسی با اشاره به توصیه‌های اخلاقی شرع و فقه اسلامی، اظهار کرد: براساس فقه اسلامی افشاء اسرار، غیبت، مسخره کردن و استهزای مؤمن و خدشه به آبروی دیگران حرام است، خطوط قرمز رسانه‌های انقلابی و مؤمن را در وهله اول چارچوب باید و نبایدهای شرعی تعیین می‌کند و این تفاوت جوهری رسانه انقلابی با سایرین است.

وی دقت و صداقت در آگاهی‌بخشی و ارائه تحلیل‌های صحیح و امیدبخش به جامعه را از اصول اساسی برای رسانه‌ها برشمرد و اذعان کرد: امروز تمام شئون فرهنگی، اعتقادی، بنا و مبنای جوامع اسلامی مورد هجمه‌ای سخت است، در این میان رسانه‌های انقلابی عهده‌دار روشنگری، گفتمان‎سازی، شبهه‎زدایی و امید‎آفرینی در برابر این هجوم ناجوانمردانه هستند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در عرصه خبر، تحلیل و اطلاع‌رسانی، مجموعه جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی به‌خوبی بخش قابل توجهی از تشنگی خبری را در جامعه برطرف کرده‌اند، اضافه کرد: خبرگزاری‌ها و رسانه‌های انقلابی با آگاهی‎بخشی صحیح می‌توانند قدرت تحلیل جامعه را افزایش دهند و توطئه‌های استکبار را خنثی و در راستای مصون‎سازی جامعه حرکت کنند.

وی با تأکید بر لزوم تحقق اقتدار کیفی و کمیتی رسانه‌های انقلابی در مواجهه با رسانه‌های معاند خارجی، بیان کرد: جبهه انقلاب در مواجهه با رسانه‌های معاند چه در کمیت و چه کیفیت باید دست برتر را داشته باشد و در این راستا استفاده از ابزارها و روش‌های نوین برای روشنگری حقایق در برابر دروغ‌پراکنی‌های امپراتوری رسانه‌ای استکبار بسیار بااهمیت است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بر لزوم استفاده از ابزارها و فناوری‌های نوین در جهت اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی تأکید و اظهار کرد: رسانه ملی برای عقب نماندن از فرآیند خبررسانی در فضای مجازی، باید در رویه‌ها و ابزارهای خود تجدید نظر کند.

* رسانه‌ها؛ مدافعان بنیان‌های فکری و اندیشه‌ای جامعه

‌رئیسی با اشاره به شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان معاند، اظهار کرد: این تعداد بالا از شبکه‌های فارسی‌زبان با هزینه‌های گزاف برای چیست؟ آیا بیگانگان هزینه‌های هنگفت می‌پردازند تا ایرانیان را رایگان سرگرم کنند؟ تبیین توطئه‌ها، هجمه‌ها و دسیسه‌های فرهنگی دشمن به‌عهده رسانه‌ها به‌عنوان مدافعان بنیان‌های فکری و اندیشه‌ای جامعه است.

وی تشخیص صحیح و به‌هنگام مسائل و روشن‌گری جامعه با حقایق را مسئولیت رسانه‌ها معرفی و اظهار کرد: اگر از همان ابتدا که داعش در حال شکل‌گیری بود رسانه‌های جهان اسلام به‌موقع واقعیت تروریسم جریان تکفیری را که دست‌ساخته آمریکا و صهیونیست در این منطقه است، به گوش جهان می‌رساندند شاید بسیاری فریب داعش را نمی‌خوردند، بخشی از مشکل قطعاً بر دوش رسانه‌هایی است که کوتاهی کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام موضع‌گیری و فهم شجاعانه را ویژگی رسانه‌‌های انقلاب خواند و گفت: در فتنه ۸۸ رهبری معظم انقلاب به‌خوبی و به‌هنگام تشخیص دادند، غبارها را از پیش چشم دیدگان کنار زدند و حقیقت جریان فتنه را روشن کردند، مردم نیز بسیار خوب تشخیص دادند اما متأسفانه برخی خواص منحرف شدند.

* نفوذ؛ نفاقی با نقاب است

رئیسی در ادامه نسبت به بی‌توجهی به خطر بزرگ «نفوذ» در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هشدار داد و گفت: «نفوذ» همچون نفاق با‌نقاب است، منافق بی‌نقاب را همه می‌شناسند، مثل عبدالله‌بن ابی، اما شناخت و شناساندن نفاق بانقاب سخت است، فرآیند «نفوذ» بسیار پیچیده است، بنابراین تشخیص آن سخت و شناساندن آن سخت‌تر است.

وی ضمن تبیین محور اعتدال در جامعه اسلامی، عنوان کرد: برای اینکه جامعه اسلامی بر محور صحیح حرکت کند، باید بر مدار ولایت باشد. بسیاری مدعی پیروی خط امام راحل هستند اما باید دانست شاخص خط امام و بهترین مفسر مکتب ایشان، رهبر معظم انقلاب هستند.

رئیسی در پایان به این روایت از امیرالمؤمنین علی علیه السلام که «مَن استَوى یَوماهُ فَهُوَ مَغبونٌ، کسى که دو روزش با هم برابر باشد، زیانکار است.» اشاره و تصریح کرد: ضرورت دارد رسانه‌های انقلابی در برابر جبهه رسانه‌ای معاندین و ضدانقلاب با وحدت رویه همکاری و هم‌فکری داشته باشند؛ اصحاب رسانه افسران جنگ نرم برای مقابله با تهاجمات فرهنگی و رسانه‌ای دشمن هستند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه بی‌توجهی مسئولان به خطر بزرگ «نفوذ» در عرصه‌‌ سیاسی‌‌ و فرهنگی/برخی خواص منحرف شدند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات