برخلاف تلاش‎های ترامپ اوضاع منطقه به نفع ایران پیش می‌رود/دست بالای تهران در برابر سیاست خارجی دولت آمریکا

برخلاف تلاش‎های ترامپ اوضاع منطقه به نفع ایران پیش می‌رود/دست بالای تهران در برابر سیاست خارجی دولت آمریکا
بازدید 90 زمان 2017/08/30 کد خبر 10151

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، پایگاه تحلیلی «اسلِیت» ضمن بررسی تحولات اخیر در منطقه نوشت: علیرغم اینکه دولت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، پایگاه تحلیلی «اسلِیت» ضمن بررسی تحولات اخیر در منطقه نوشت: علیرغم اینکه دولت ترامپ اعلام کرد که به دنبال منزوی کردن ایران وجلوگیری از گسترش نفوذ ایران در منطقه است اما تحولات منطقه به نفع تهران پیش می‌روند.

پایگاه اسلیت می‌نویسد: روز یکشنبه توافق آتش‌بس میان داعش با نیروهای مقاومت و ارتش سوریه در مناطق مرزی لبنان و سوریه برقرار شد؛ منطقه‌ای که ارتش لبنان نیز در آن با تروریست‌های داعش در حال مبارزه است، هیچگونه همکاری رسمی میان نیروهای ارتش سوریه و حزب‌الله با ارتش لبنان که دریافت کننده مستقیم حمایت‌های مالی آمریکا نیز است، وجود ندارد، بدون شک ارتش سوریه و حزب‌الله به سمت هدف مشترکی که همان شکست داعش است در حال حرکتند.

در ادامه این گزارش آمده است: این تحول در مرز لبنان و سوریه نشان دهنده این امر است که تا چه حد قدرت حزب‌الله و دیگر گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه افزایش یافته است.

اسلیت در ادامه ضمن اشاره به آغاز به کار مجدد سفیر قطر در تهران، این امر را یک پیروزی برای تهران در منطقه توصیف کرده و نوشت: با وجود تلاش عربستان و متحدانش، قطر همچنان در سیاست خارجی خود مستقل باقی مانده و روابط دوستانه‌تری با ایران آغاز کرده است، و تصمیم اخیر این کشور تلاش‌های عربستان و دیگر کشورها برای منزوی کردن دوحه را با شکست مواجه کرد.

این پایگاه تحلیلی در ادامه تصمیم حماس برای احیای روابط با ایران که روز دوشنبه شده است را دستاورد دیگری برای تهران توصیف کرده است.

پایگاه اسلیت از دیگر پیروزی‌های اخیر برای ایران را گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای توصیف می‌کند و در این باره می‌نویسد: طی چند روز آینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش جدیدی منتشر می‌کند و انتظار می‌رود که در این گزارش پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند؛ نتیجه‌ای که مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز به آن رسیده‌اند و دولت ترامپ دو مرتبه آن را اعلام کرده است، علیرغم این مطلب که ترامپ اعلام کرده قصد ندارد بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند اما افرادی مانند «استیو بانون»، استراتژیست ارشد پیشین کاخ سفید اعلام کرده‌اند که بعید به نظر می‌رسد ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شود.

در ادامه این گزارش آمده است: گزینه محتمل‌تر بازرسی‌های بیشتر از ایران در راستای توافق هسته‌ای‌است که «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته آن را مطرح کرد، گزارش‌هایی نیز منتشر شده که نشان می‌دهد دولت ترامپ با اعمال فشار به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا از آنان خواسته تا توجیهی برای اعلام نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران پیدا کنند.

در همین رابطه روزنامه گاردین روز دوشنبه به نقل از تحلیل‌گران آمریکایی نوشت که کاخ سفید فشارها را به نهادهای امنیتی افزایش داده تا نقض برجام از سوی ایران را اعلام کنند.

گاردین با اشاره به اینکه هم‌اکنون مقامات امنیتی به‌ شدت از سوی کاخ سفید تحت فشار قرار دارند تا موارد نقض برجام را از سوی ایران اعلام کنند افزود: به اعتقاد بسیاری از تحلیل‌گران امنیتی این اقدام کاخ سفید یادآور سیاسی‌شدن اطلاعات نهادهای امنیتی درباره عراق است که منجر به تهاجم آمریکا به این کشور شد.

این پایگاه خبری افزود: مشکل این استراتژی این است که بنا به اذعان خود ترامپ که می‌گوید دلیلی برای لغو توافق هسته‎ای نیافته است، اگر وی موفق به انجام چنین کاری شود در این صورت، گذشته از چین و روسیه که با آمریکا همراه نخواهند شد، بعید به نظر می‌رسد که کشورهای اروپایی نیز حاضر به پیروی از آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های ایران شوند.

پایگاه تحلیلی اسلیت در پایان نوشت: بار دیگر در حالی که دولت آمریکا سیاست خارجی ناکارآمد خود را بکار می‌گیرد تهران ثابت کرده که دست بالا را خواهد داشت.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه برخلاف تلاش‎های ترامپ اوضاع منطقه به نفع ایران پیش می‌رود/دست بالای تهران در برابر سیاست خارجی دولت آمریکا

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات