ادعاهای جدید درباره چگونگی حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات نطنز

بازدید 423 زمان 2016/09/17 کد خبر 105

یک روزنامه‌ لبنانی با انتشار مطلبی به چگونگی دست داشتن واشنگتن و تل‌آویو در حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌یی نطنز پرده برداشت. به گزارش …


یک روزنامه‌ لبنانی با انتشار مطلبی به چگونگی دست داشتن واشنگتن و تل‌آویو در حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌یی نطنز پرده برداشت.

به گزارش پایگاه تخصصی BStech ، روزنامه‌ السفیر در مطلبی با عنوان “فرضیه جدید درباره ویروس استاکس‌نت: چگونه این ویروس به نطنز رسید؟” آورده است: ویروس استاکس‌نت که در سال ۲۰۱۰ برنامه‌ها‌ی اطلاعاتی تهران را هدف قرار داده بود، به معمایی شگفت‌انگیز تبدیل شده است این که چگونه این ویروس توانسته است تنها به بیش از ۳۰ هزار سیستم کامپیوتری در ایران نفوذ کند و مشخصا این که چگونه توانسته است به تاسیسات هسته‌یی نطنز راه پیدا کند.

در این مطلب آمده است: صرف نظر از این که بررسی موثق و با دلیل و مدرک این مساله سه‌شنبه در کنفرانس امنیتی در سان فرانسیسکو مورد بررسی قرار خواهد گرفت، نتایجی حاصل شده مبنی بر این که کلید این معما در روند واردات سیستم‌های کنترلی است که ادعا شده از سوی شرکت ایرانیNEDAصورت می‌گیرد چرا که این شرکت مسوول نظارت بر سیستم‌های کنترل کامپیوترها در تاسیسات نطنز است. البته این اولین‌بار است که نام یک شرکت به این مساله ارتباط پیدا می‌کند.

السفیر در ادامه می‌افزاید: البته در این میان نقش واشنگتن و تل‌آویو در تولید این ویروس که به نزدیک به هزار دستگاه سانترفیوژ آسیب وارد کرد، بر کسی پوشیده نیست اما چگونه این ویروس (به نطنز) رسید؟ باید گفت که بر اساس گزارش موسسه تخصصی امور امنیت اطلاعات آمریکا “Critical Intelligence ” و هم‌چنین اسناد به دست آمده از وزارت امور خارجه این کشور و دیگر گزارشات، واشنگتن توانسته است فعالیت‌های شرکت “NEDA ” را رصد کند.

به نوشته السفیر، شان مک‌براید، رییس بخش تحلیل‌های این موسسه که خود مسوولیت تهیه این گزارش را برعهده داشته است، گفت که اسناد نشان می‌دهد واشنگتن تلاش‌های این شرکت (NEDA) را برای خرید دستگاه‌ها رصد می‌کرد. واشنگتن این شرکت را یکی از شرکت‌های خبره و توانمند در برنامه‌های اطلاعاتی وابسته به شرکت آلمانی زیمنس می‌دانست و این در حالی بود که غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران در آن زمان شرکت آلمانی زیمنس را به کمک به واشنگتن و تل‌آویو در انجام این حمله اینترنتی به تاسیسات هسته‌یی ایران متهم کرد و آن را مسوول حمله ویروس استاکس‌نت به سیستم‌های کنترلی دانست که در راه‌اندازی سیستم‌های پیچیده معروف به “اسکادا” مورد استفاده قرار می‌گیرد.خبر های مشابه ادعاهای جدید درباره چگونگی حمله ویروس استاکس‌نت به تاسیسات نطنز

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات