دنیا در تسخیر ارتش‌های سایبری توانمند

دنیا در تسخیر ارتش‌های سایبری توانمند
بازدید 62 زمان 2017/09/19 کد خبر 10692

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، امروزه اغلب فعالیت‌ها و کارهای ما وابسته به سیستم‌های رایانه‌ای، فضای مجازی و …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، امروزه اغلب فعالیت‌ها و کارهای ما وابسته به سیستم‌های رایانه‌ای، فضای مجازی و پرداخت‌های آنلاین و اینترنتی شده‌است. به گونه‌ای که اگر یک روز، تنها یک روز، یکی از این سیستم‌ها از کار بیفتد و یا قطع شود، تمامی کارهای روزمره ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با این حال، نمی‌توان به‌طور قطع از سرنوشت و آینده امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات رایانه‌ای سخن گفت، چرا که در جهان امروز هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و آینده جهان ارتباطات را تغییر دهد.

امروزه شاهدیم که شرکت‌های تجاری اعم از کوچک و بزرگ، سازمان‌های دولتی و غیردولتی، بانک‌ها، آموزشگاه‌ها و موسسات علمی و دانشگاهی، مراکز رفاهی و تفریحی، همه و همه از اینترنت و سیستم‌های رایانه‌ای برای تبادل اطلاعات، پرداخت‌های مالی، ارتباط با مشتریان و سایر خدمات خود استفاده می‌کنند.

حتی گروهک‌های تروریستی نیز به منظور ایجاد رعب و وحشت از روش‌های نوین و سرویس‌ها و شبکه‌های اجتماعی اینترنتی استفاده می‌کنند. بدین‌ترتیب می‌توان گفت آینده امنیت سایبری و اینترنت بسیار خطرناک‌تر از چیزی است که پیشتر تصور می‌شد.

هکرها و مجرمان اینترنتی هر روزه به حساب‌های کاربری اشخاص و سازمان‌های مختلفی در سراسر جهان حمله می‌کنند و اطلاعات محرمانه و شخصی بسیاری را به سرقت می‌برند و از آنها برای منافع خود سوءاستفاده می‌کنند.

با توجه به افزایش روزافزون حملات سایبری از سوی هکرها، کشورهای مختلف زیادی در سراسر جهان هدف این‌گونه حملات قرار گرفته‌اند و آسیب‌ها و خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل شده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آمار حملات سایبری و هک در سال جاری میلادی ۲۰۱۷ به اوج خود رسیده‌است.

این روزها خبرهای بسیاری از گوشه و کنار جهان درباره هک شدن حساب‌های شخصی و اینترنتی و حملات سایبری به سرورهای وزارتخانه‌های دولت‌های جهان به گوش می‌رسد و این امر امنیت اطلاعات محرمانه و خصوصی سازمان‌ها، دولت‌ها و اشخاص بسیاری را زیر سوال برده‌است.

با همه این تفاسیر باید گفت که زندگی خصوصی ما به همراه اطلاعات شخصی‌مان همه با مسئله امنیت سایبری گره خورده و عجین شده‌است و این امر سبب پیچیدگی و افزایش آسیب‌پذیری اطلاعات ما شده‌است. 

در تمامی حملات سایبری و هک‌هایی که امروزه رخ می‌دهد باید به دنبال یک انگیزه بود که انگیزه مالی تنها یکی از آنهاست. همان‌طور که در بالا خاطرنشان کردیم، بسیاری از حملات سایبری با هدف سرقت اطلاعات امنیتی و محرمانه کشورهای مختلف و آسیب رساندن به آنها صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال، دولت سوییس روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرورهای وزارت دفاع این کشور هدف حملات سایبری قرار گرفته‌است. همچنین خبرهای دیگری همچون حملات سایبری پیاپی به وزارت‌های خارجه کره جنوبی و ایتالیا نیز در صدر اخبار امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات جهان بود.

حدود دو هفته پیش بود که خبر افشای اطلاعات شخصی و مالی ۱۴۳ میلیون کاربر آمریکایی که از مشتریان یک شرکت گزارش‌دهنده اعتبار مصرف‌کنندگان در آمریکا بودند، هم منتشر شد. شرکت اکوئیفاکس، به عنوان یکی از سه آژانس برتر در آمریکاست که در رابطه با اعتبار مصرف‌کنندگان گزارش می‌دهد، پس از آن اعلام کرد که هکرها به اطلاعات خصوصی کاربران این شرکت دسترسی پیدا کردند و احتمال می‌رود ۱۴۳ میلیون کاربر آمریکایی در معرض سوءاستفاده قرار گرفته‌باشند.

در بسیاری از حملات سایبری، حتی هکری هم وجود ندارد بلکه روبات‌های هک‌کننده وظیفه حمله و سرقت اطلاعات را برعهده دارند و این امر  شناسایی و ردیابی مجرمان سایبری را در آینده به کار بسیار دشوار و طاقت‌فرسایی تبدیل می‌کند. بسیاری از مجرمان سایبری بر این باورند که با به‌کارگیری این روش ردیابی و شناسایی آنها عملا امکان‌پذیر نخواهدبود.

دولت‌های بسیاری در سراسر جهان اکنون به دنبال مقابله با معضل حملات سایبری و بدافزارها هستند تا بتوانند امنیت اطلاعات سازمان‌ها و شهروندان خود را افزایش دهند. به‌عنوان مثال، وزارت آموزش چین به تازگی اعلام کرده‌است که قصد دارد در حوزه امنیت و حفاظت اطلاعات از سایر کشورهای پیشگام در این زمینه پیشی گرفته و با بهره‌مندی از دانشجویان نخبه و برگزیده کشورش، یک ارتش برای مقابله با حملات سایبری تشکیل دهد. در طول سال‌های اخیر حملات بدافزارها و باج‌افزارها به‌شدت رو به رشد و افزایش بوده‌است. 

همان‌طور که دولت چین به‌تازگی خبر از تشکیل یک ارتش امنیت سایبری داده‌است، لازم است تمامی کشورها عزم خود را برای مقابله با معضل حملات سایبری جزم کنند و به همین منظور باید با به‌کارگیری تمامی متخصصان و کارشناسان زبده خود، یک دیوار محکم به دورفضای امنیتی خود بکشند تا بدین‌وسیله امنیت سایبری و حفاظت اطلاعات خود و شهروندان خود را بالا ببرند و آسیب‌ها و خسارات حاصله را به حداقل ممکن برسانند.

بنابراین انتظار می‌رود سرنوشت امنیت سایبری در ۱۰ سال آینده بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که بتوان حتی درباره آن حدس زد، اما واضح و بدیهی است که در حال حاضر و با سرعت چشمگیر پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات نمی‌توان به‌طور قطع آن را پیش‌بینی کرد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دنیا در تسخیر ارتش‌های سایبری توانمند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات