صالحی: برجام غیر قابل مذاکره مجدد است

صالحی: برجام غیر قابل مذاکره مجدد است
بازدید 141 زمان 2017/10/06 کد خبر 10966

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی که به …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی که به دعوت
رسمی مقامات ایتالیایی برای شرکت در سمینار بین المللی منع گسترش سلاح های
هسته ای ‘آمالدی’ و دیدار با مقامات این کشور روز پنجشنبه به رم سفر کرده
است، گفت: بارها گفته شده که برجام قابل مذاکره مجدد نیست.

وی افزود: برخی می خواهند برجام در ابعاد فنی مجددا مذاکره شود، اما این موضوع قابل مذاکره نیست. ما بارها گفته ایم که برجام یک بار مذاکره شده است، همه حتی وزیر امورخارجه روسیه، سخنگوی اتحادیه اروپا، خانم موگرینی و چین نیز تاکید کردند که برجام قابل مذاکره مجدد نیست.

وی تاکید کرد: بهترین راه پایبندی به برجام است زیرا این توافق در جهت مسایل و تفاهمات بین المللی، منطقه ای و تقویت رژیم عدم اشاعه، مفید و موثر است. اگر برجام بهم بخورد، تناقضات فراوانی از جمله بحث کره شمالی ایجاد خواهد شد. صالحی گفت، اکنون پیشنهاد شده که مساله کره شمالی با مذاکره و دیپلماسی حل شود. بنابراین اگر برجام شکست بخورد، چه استدلال و توجیهی باقی می گذارند تا بخواهند کره شمالی را برای مذاکره راضی کنند. قطعا آنها می گویند که یک مدل وجود داشت که بهم خورده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: توصیه ما پایبندی به برجام است مذاکره مجدد از نظر جمهوری اسلامی قابل قبول نیست و بارها مسوولان ما از جمله رئیس جمهوری و وزیر امورخارجه اعلام کرده اند که مذاکره مجدد برجام را نمی کنیم.

صالحی همچنین به امکان خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و افزود: اگر آمریکا از برجام خارج شود و سایر کشورهای نیز آنرا همراهی کنند، اقدام ایران روشن خواهد بود و از برجام خارج می شود و این توافق به خودی خود به هم می ریزد، اما اگر آمریکا به تنهایی خارج شود و دیگران به آن پایبند بمانند، سناریوهای مختلفی ایجاد می شود و در این زمینه تصمیم بر عهده هیات نظارت بر برجام خواهد بود.

وی با اشاره به سفر خود به ایتالیا گفت: ما به دعوت مسوولان رم به ایتالیا سفر کردیم تا در کنفرانس ‘آمالدی’ شرکت و در باره ابعاد مختلف هسته ای سخنرانی کنیم. شخصیت های مهم جهان سیاست، فرهنگ،فنی و حقوقی در این نشست حضور دارند و با آنها در باره برجام نیز صحبت می کنیم.

صالحی افزود: ما در این سفر از مراکز علمی و تحقیقات ایتالیا مانند مرکز پزشکی بزرگ هسته ای ‘ای ان اف ان’ و ‘سی ان ای او’ بازدید خواهیم کرد. یکی از این مراکز در شهر پاویا قرار دارد. بیمارستان هسته ای بزرگ که از شتاب دهنده هسته ای استفاده می کند و چند سالی است که با موفقیت در زمینه بحث یون تراپی امراض صعب العلاج مانند سرطان کار می کند و ما نیز تلاش می کنیم بیمارستان مشابه در ایران ایجاد کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که برای دیدار با مقامات ایتالیایی و سخنرانی در بیستمین سمینار بین المللی ‘ادواردو امالدی’ با موضوع ‘همکاری بین المللی برای تقویت ایمنی ، امنیت هسته ای و عدم گسترش سلاح های هسته ای’ به رم دعوت شده است، روز پنجشنبه در راس هیاتی وارد پایتخت ایتالیا شد.

در این سمینار دو روزه که از روز دوشنبه آغاز می شود، صالحی روز سه شنبه سخنرانی می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در سفر به رم با ‘والریا فدلی’ وزیر علوم، تحقیقات و دانشگاه ها دیدار و گفت وگو می کند و روز جمعه از یک مرکز پزشکی هسته ای درمان سرطان در شهر پاویا در شمال ایتالیا بازدید بعمل می آورد.

این سمینار بین المللی به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین المللی انرژی هسته ای و پیمان ‘ EURATOM’ در باره همکاری های بین المللی، علمی و فنی در زمینه امنیت و منع گسترش هسته ای با حضور شخصیت های بین المللی از جمله ‘یوکیا آمانو’ مدیرکل آژانس هسته ای، ‘فدریکا موگرینی’ مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سیاست امنیتی کمیسیون اروپا برگزار می شود و طی آن حدود ۴۰ سخنران از چهار قاره اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا در آن سخنرانی خواهند کرد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی سپس به دعوت رسمی بوریس جانسون وزیر امورخارجه انگلیس عازم لندن می شود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه صالحی: برجام غیر قابل مذاکره مجدد است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات