فاز یک امن‌سازی گوشی هوشمند آماده شده است

فاز یک امن‌سازی گوشی هوشمند آماده شده است
بازدید 543 زمان 2016/10/03 کد خبر 1168

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، سردار غلامرضا جلالی پیش از ظهر امروز دوشنبه در حاشیه کنفرانس ملی پدافند غیرعامل و توسعه پایدار …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، سردار غلامرضا جلالی پیش از ظهر امروز دوشنبه در حاشیه کنفرانس ملی پدافند غیرعامل و توسعه پایدار در جمع خبرنگاران درباره ضوابط ممنوعیت استفاده مسئولان کشور از گوشی های هوشمند اظهار کرد: سازمان پدافند
غیرعامل دستورالعملی درباره نحوه استفاده از گوشی های هوشمند را به مدیران دستگاه های مختلف ابلاغ کرده است.وی ادامه داد: این دستورالعمل به معنای آن نیست که مسئولان دستگاه‌ها از گوشی هوشمند استفاده کنند یا نکنند بلکه این دستورالعمل بر نحوه استفاده گوشی های هوشمند تاکید دارد.

جلالی  تصریح کرد: به عنوان مثال در فضاهایی که اطلاعات طبقه‌بندی شده جابه‌جا می‌شود یا اینکه اطلاعات خاصی وجود دارد، گوشی های وشمند نباید استفاده شود که برنامه این مهم را به همه دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل پیشنهادی را درباره نحوه استفاده از گوشی های هوشمند توسط مسئولان به دولت ارسال کرده است، گفت: این پیشنهاد در دستور کار دولت قرار دارد که اگر تصویب شود، اجرایی خواهد شد.

سردار جلالی درباره این پرسش که تلفن همراه به عنوان یکی از ابزارهای جاسوسی مطرح می‌شود و چه اقدامی را در راستای این موضوع مدنظر دارید، اظهار کرد: مهمترین موضوع این است که هر گوشی هوشمندی می‌تواند ۱۲ درصد اطلاعات کاربر را در اختیار بگیرد که اثر انگشت، قرنیه چشم، شنود صوتی، دسترسی به پیامها، دسترسی به عکس، یافتن دفترچه تلفن کاربر و مکان‌یابی جغرافیایی کاربر بخشی از این آسیبها است.

وی افزود: تمامی این اطلاعات دوازده‌گانه و دسته‌بندی آنها برای مسئولان حائز اهمیت است به عنوان مثال می‌توان به راحتی مختصات جغرافیایی و محل یک فرد مسئول را از طریق مختصات جغرافیایی شناسایی کرد که تمامی این نکات حائز اهمیت است و ما با توجه به تمامی این آسیبها، نحوه استفاده از آئین‌نامه گوشیهای هوشمند را تهیه به دستگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم که بسار حائز اهمیت است.

سردار جلالی با اشاره به آئین‌نامه ابلاغ شده به دستگاه‌های مختلف گفت: در این آئین‌نامه تاکید شده که چه سطوحی از مدیران دستگاه‌ها نباید از تلفن‌های هوشمند استفاده کنند یا کنترل گوشیهای هوشمند در جلسات نیز یکی دیگر از برنامه‌های مدنظر است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: برخی مسئولان نیز به هیچ عنوان نباید از گوشیهای هوشمند استفاده کنند که البته آموزش استفاده از گوشیهای هوشمند توسط مسئولان را هم تعیین تکلیف کرده‌ایم که مورد توجه خواهد بود.

جلالی یکی دیگر از راه‌های کاهش آسیبهای گوشیهای هوشمند را تولید گوشیهای جایگزین دانست و افزود: موضوع دیگر تولید گوشیهای جایگزین است که به همین منظور به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت دفاع و نیروهای مسلح ماموریت داده شد تا در این راستا فعالیت کنند.

وی اعلام کرد: در بخش وزارت دفاع، فاز یک امن‌سازی گوشی هوشمند را آماده کردیم و در یک فاصله زمانی نزدیک اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: در تولید محصول گوشی هوشمند نیز اقدامات قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته که برای کاهش آسیبهای وشی‌های هوشمند است.

جلالی درباره این پرسش که دستگاه‌های اداری نباید از پیام‌رسان تلگرام استفاده کنند، گفت: یکی از بحثهایی که در مورد گوشیهای هوشمند وجود دارد، اتصال آن به شبکه‌های اجتماعی است.

وی افزود: استفاده از شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های پیام‌رسان آن به دلیل این است که ما شبکه اجتماعی جایگزین را معرفی نکردیم و در همین رابطه ممکن است برخی دستگاههای اداری نیز از آن بهره بگیرند که وزیر ارتباطات تاکیدات لازم را برای استفاده نشدن آن انجام داده و امیدواریم همه مدیرانف این مسئله را رعایت کنند.

 

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه فاز یک امن‌سازی گوشی هوشمند آماده شده است

کنترل‌ها در فضای سایبری باید متناسب با تهدیدها باشد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل  پرویز شریفی در نشست شورای مقابله با تهدیدات فضایسایبری استان ایلام با تاکید بر اینکه تلگرام …

وب فارسی کشور

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل حمیدرضا همتی ریاست کانون توسعه‌دهندگان فضای مجازی در نشست خبری، اهداف برگزاری این اجلاس ملی را تشریح …

جلسه کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری استان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اولین جلسه مشترک کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری …

دامنه آلودگي واناکراي به چند کشور جهان رسيد؟

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، اين باج افزار که حدود ۱۰ روز از آغاز فعاليتش مي گذرد براي برخي دولت ها …

آخرین اخبار و مقالات