موگرینی: خروج از برجام نداریم، عدم اجرای آن عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت است

موگرینی: خروج از برجام نداریم، عدم اجرای آن عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت است
بازدید 93 زمان 2017/12/02 کد خبر 12179

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همایش گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای درباره توافق …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در همایش گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) اظهارنظر کرد. 
موگرینی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت این توافق هسته‌ای، در بحبوحه کارشکنی‌ها و بدعهدی‌های دولت آمریکا گفت: «توافق هسته‌ای که با ایران به آن رسیدیم، یک اولویت امنیتی برای اتحادیه اروپا و منطقه است.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد که پیامی که این اتحادیه برای واشنگتن ارسال کرده این است: «حفظ توافق هسته‌ای با ایران و اجرای کامل تمامی قسمت‌‌های آن، توسط همه طرف‌ها یک اولویت امنیتی کلیدی برای اروپا است.»
موگرینی با بیان اینکه برجام توافقی متشکل از «۱۰۴ صفحه مفاد مفصل از تمامی جنبه‌های فعالیت‌های هسته‌ای است» گفت: «بنابراین، هر کس فکر می‌کند که آزاد است درباره یک فصل یا پاراگراف یا خط برجام دوباره مذاکره کند، به کلام ساده نمی‌فهمند قصد بازگشایی چه بسته‌ای را دارند. هر کلمه این توافق به کلمه قبلی و بعدی آن مرتبط است.»
وی در ادامه گفت: «هیچ امکانی برای بازمذاکره درباره بخشی از این توافق وجود ندارد. اولویت کلیدی ما این است که این توافق را کامل اجرا کنیم.»
موگرینی در ادامه گفت: «این توافق، متعلق به یک طرف یا طرف دیگر نیست.این توافق، یک قطعنامه شورای امنیت است. بنابراین، نمی‌توان از آن خارج شد و یا آن را لغو کرد. شما می‌توانید تصمیم بگیرید قطعنامه شورای امنیت را اجرا نکنید و این یک تصمیم مربوط به حاکمیت ملی کشورها است.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه انتظار دارد همه طرف‌ها از جمله ایران به طور کامل این توافق را اجرا کنند گفت: «بعد از آن مسائل دیگری هستند که جزو چارچوب توافق نیستند.»
وی اضافه کرد: «تصمیم بر این شد که این توافق تنها در زمینه هسته‌ای باشد. آیا این تصمیم درست بود یا اشتباه بود؟ این، حالا یک بحث تاریخی است، چون تصمیم در این باره ۱۴ سال پیش گرفته شد که مذاکرات تنها به مسائل هسته‌ای محدود شوند.»
موگرینی گفت: «خود من شاید شخصاً می‌کردم که رایزنی درباره مسائل منطقه‌ای یک نقطه شروع مناسب بود، چون در نهایت امر، مشکل این است که خاورمیانه و کشورهای خلیج [فارس] نیازمند آن هستند که معماری امنیتی خودشان را شکل بدهند. چنین اقدامی باعث می‌شود که همسایه‌ها بتوانند، حتی اگر همدیگر را دوست ندارند، با یکدیگر زندگی کنند. 
همین کاری که ما اروپایی‌ها برای چند دهه، از جمله در خلال جنگ سرد انجام دادیم. اما این تصمیم در آن زمان گرفته نشد و قرار شد که مذاکرات تنها به مسئله هسته‌ای محدود شوند و حالا این چیزی است که داریم، اما لغو توافقی که در زمینه مسائل هسته‌ای کارآمد است، هیچ یک از ما را در موقعیت بهتری برای گفت‌وگو درباره تمام مسائل دیگر، اعم از تحولات منطقه‌ای، درگیری‌ها، برنامه موشکی و مسائلی از این قبیل قرار نخواهد داد.»
وی اضافه کرد: «باید توافق را حفظ کرد؛ باید آنچه کارآمد است را حفظ کنیم و بعد با همین روش مبتنی بر همکاری – که به معنی اعتماد نیست- روی مسائل دیگر کار کنیم.»

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه موگرینی: خروج از برجام نداریم، عدم اجرای آن عدم اجرای قطعنامه شورای امنیت است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات