پروژه سازش فلسطینی و مقابله با نفوذ ایران دو راهبرد واشنگتن در منطقه است

پروژه سازش فلسطینی و مقابله با نفوذ ایران دو راهبرد واشنگتن در منطقه است
بازدید 125 زمان 2017/12/04 کد خبر 12241

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «احمدرضا روح‌الله‌زاد»، کارشناس مسائل غرب آسیا و دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «احمدرضا روح‌الله‌زاد»، کارشناس مسائل غرب آسیا و دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در خصوص آمادگی ریاض برای پرداخت منابع مالی آشتی ملی، با اشاره به اینکه پروژه سازش فلسطینی و مقابله با نفوذ ایران دو راهبرد واشنگتن در منطقه است، بیان داشت: بحث توافق آشتی ملی بین فتح و حماس جنبه‎های گوناگون و قابل تأملی دارد.
وی با توجه به دیدگاه ریاض به آشتی ملی بین جنبش مقاومت اسلامی و جنبش آزادی‌بخش میهنی فلسطین گفت: برای پرداختن به این سؤال که این توافق چه جایگاهی در عربستان سعودی دارد، باید به سیاست‌های راهبردی آمریکا در سطح منطقه نگاه کرد.  
کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر سیاست‌­های واشنگتن در منطقه اشاره داشت: آمریکا چند سیاست را دنبال می‌کند. این کشور به دنبال به سرانجام رساندن مسئله صلح فلسطین و کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه است.
وی با اشاره به جایگاه مسئله فلسطین برای ایران تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اسلامی مسئله فلسطین را به عنوان اولویت خود قرار داده و فعالیت‌های خود را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بر اساس این اولویت تعیین کرده است.
دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با توجه به نقش جبهه مقاومت در پیگیری آرمان فلسطین یادآوری کرد: موضوع مذکور موجب شده بحث فلسطین به مسئله روز جهان اسلام تبدیل شود. همچنین صداقت جمهوری اسلامی ایران در پیگیری مسئله فلسطین، موجب نفوذ کشورمان و محور مقاومت شده است.
وی با تأکید بر استراتژی­‌هایی که واشنگتن در منطقه اتخاذ کرده است، گفت: راهبرد سیاست‌های آمریکایی بر این اساس است که جریان صلح فلسطین پیگیری و همچنین با نفوذ ایران مقابله شود. پس این دو موضوع در کنار هم قابل تعریف‌ هستند.
روح‌الله‌زاد با اشاره به اهرم­‌هایی که آمریکا برای اجرایی‌کردن راهبردهای خود در منطقه به کار گرفته است، تأکید کرد: به نظر می‌رسد مصر بحث قرارداد صلح فلسطینی را بر عهده گرفته است و عربستان نیز کاهش نفوذ ایران را دنبال می­کند.
وی با توجه به اهدافی که اقدامات مداخله­‌جویانه ریاض در منطقه پیگیری می­کند، اشاره داشت: تحرکات عربستان در منطقه ازجمله اقدام این کشور در قبال نخست‌وزیر لبنان و بیانیه دیکته شده ریاض در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در راستای کاهش نفوذ ایران است.
دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با تأکید بر تحولاتی که بعد از فراخوانده شدن محمود عباس به عربستان مشاهده می­شود، گفت: دولت ریاض عملاً در پروژه آشوب در لبنان و استفاده از ظرفیت‌های احتمالی فلسطینی‌ها برای سازش ناکام مانده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه پروژه سازش فلسطینی و مقابله با نفوذ ایران دو راهبرد واشنگتن در منطقه است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات