محصولات تراریخته باید برچسب داشته باشند و پس از تضمین «بی‌ضرر» بودن توزیع شوند

محصولات تراریخته باید برچسب داشته باشند و پس از تضمین «بی‌ضرر» بودن توزیع شوند
بازدید 86 زمان 2017/12/09 کد خبر 12333

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، علی نوبخت نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس  با اشاره به …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، علی نوبخت نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس  با اشاره به موضوع محصولات تراریخته گفت: این یک مسئله علمی است لذا ما از مسئولین ذیربط از جمله وزرای «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و «جهاد کشاورزی» درخواستمان این است که بی‌ًضرری آنچه را که در قالب محصولات غذایی وارد کشور می‌کنند و مردم آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند به ما ثابت کنند بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم که این بد است و یا خوب.
رئیس «کمیسیون بهداشت و درمان» مجلس با بیان اینکه درباره محصولات ضد تراریخته و موافق تراریخته مقالات مهم و نقطه نظرات افراد وجود دارد، افزود: در این رابطه به مسئولان گفته‌ایم که حتماً باید بر روی این محصولات برچسب باشد که مشخص شود این محصول تراریخته است تا اینکه افرادی که شک دارند از این محصولات استفاده نکنند.
نوبخت ادامه داد: مقامات ذیربط اعم از وزیر جهاد کشاورزی و وزیر «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» باید اطمینان لازم را به مردم بدهند لذا همین نظارت‌های بهداشتی است که باعث می‌شود برخی کالا‌ها معدوم و به انها مجوز تولید داده نشود.
وی با اشاره به سؤال یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وزیر بهداشت درباره محصولات تراریخته بیان داشت: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره محصولات تراریخته اهتمام ویژه داشته و حتی یک عضو کمیسیون را مأمور امور محصولات تراریخته کرده‌ است.
نوبخت اضافه کرد: طبق مذاکراتمان به مسئولان گفتیم که این محصولات برچسب داشته باشند لذا مقامات مسئول باید بدانند که بر روی این موضوع علامت سؤال است و باید بی‌ًضرر بودن آن را تضمین کنند و بعد اجازه توزیع دهند.
رئیس «کمیسیون بهداشت و درمان» مجلس با اشاره به فقدان متصدی مربوطه درباره محصولات تراریخته در کشور گفت: سازمان غذا و دارو در وزارت «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» مسئولیت فنی این موضوع را برعهده دارد لذا سازمان غذا و دارو باید از صفر تا صد بی‌ًضرری این محصولات را تضمین کند چرا که هر اتفاقی درباره استفاده از محصولات تراریخته باشد این سازمان مسئول است و باید پاسخگو باشد.
تشکیل کمیته بررسی «محصولات تراریخته» در مجلس
محمدجواد جمالی‌نوبندگانی نماینده مردم فسا پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار  میزان از تشکیل کمیته بررسی محصولات تراریخته در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خبر داد.
وی افزود: پیرامون تشکیل این کمیته چند تن از نمایندگان مسئول رسیدگی به این موضوع شدند تا نهایتاً بر اساس پیگیری‌ها گزارشی در این زمینه آماده شود. 
این نماینده مجلس تأکید کرد: بنده معتقدم دشمنان کشور روی هر موضوعی اعم از محصولات تراریخته می‌توانند اثرگذار باشند. 
جمالی‌نوبندگانی اضافه کرد: باید گفت متأسفانه در حال حاضر محصولات تراریخته‌ای که به کشور وارد می‌شود به‌درستی مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد و البته باید تأکید داشت که این موضوع حتی ناظر و یا مسئولی مرتبط با خود هم ندارد.
وی با اشاره به جلسه کمیسیون بهداشت و درمان با وزیر «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در رابطه با محصولات تراریخته بیان داشت: در این جلسه که بنده به عنوان سبقه پزشکی ام در آن حاضر بودم وزیر بهداشت گفت که هیچ اعتقادی به هیاهوی که نسبت به این موضوع ایجاد شده ندارم اما وزیر در این جلسه مکلف شد تا حداقل موضوع برچسب محصولات تراریخته را پیگیری کند تا تفاوت این محصولات با سایر محصولات مشخص شود.
ورود از مبادی غیرقانونی
اسدالله عباسی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز پیشتر درباره محصولات تراریخته  گفته بود: محصولات تراریخته عمدتاً از مبادی غیر قانونی وارد کشور می شود. 

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه محصولات تراریخته باید برچسب داشته باشند و پس از تضمین «بی‌ضرر» بودن توزیع شوند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات