اقدام آمریکا سرآغاز یک «انتفاضه بزرگ» است/ «غرب آسیا» مهمترین منطقه ژئوپلیتیکی جهان

اقدام آمریکا سرآغاز یک «انتفاضه بزرگ» است/ «غرب آسیا» مهمترین منطقه ژئوپلیتیکی جهان
بازدید 113 زمان 2017/12/13 کد خبر 12483

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش «قدرت‌های …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، سردار سرلشکر پاسدار «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح در همایش «قدرت‌های بزرگ و امنیت غرب آسیا» که در دانشگاه عالی دفاع ملی در حال برگزاری است، اظهار داشت: این همایش، همایشی ارزشمند و ضروری است که در این مقطع زمانی برگزار شده است.
وی همچنین با تبریک پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت که موجب ارتقای امنیت منطقه شده است، بیان داشت: منطقه غرب آسیا، یکی از مناطق ده‌گانه ژئوپلیتیکی جهان محسوب می‌شود که به مرور به عنوان مهمترین منطقه ژئوپلیتیکی جهان بعد از تحولاتی که پشت سر گذاشته، شناخته شده است.
سرلشکر باقری بیان داشت: بعد از جنگ جهانی دوم، سه جبهه مطرح بود. نخست منطقه گذرگاه شرقی، دوم قلمرو جنوب شرق آسیا و سوم منطقه غرب آسیا که هر سه منطقه تحولات زیادی را پشت سر گذاشتند؛ اما به مرور زمان منطقه جنوب غرب آسیا از اهمیت بیشتری برخوردار شد و جنگ‌های اعراب و اسرائیل و افزایش قیمت نفت و پس از آن انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی عراق، فروپاشی شوروی و حادثه یازدهم سپتامبر این منطقه را به هارتلند جهانی تبدیل کرد و امروز بر کسی اهمیت این منطقه پوشیده نیست و هر کس بر این منطقه حاکم باشد، دارای قدرت برتر جهانی است.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: غرب آسیا بنا بر این دلایل نسبت به دیگر مناطق برتری دارد. غرب آسیا محل پیدایش بشری و پیدایش ادیان الهی یعنی یهودیت، مسیحیت و اسلام است. همچنین این منطقه دارای هفتاد درصد ذخایر انرژی‌های فسیلی در جهان و محل اتصال سه قاره مهم اروپا، آسیا و آفریقا است. کسی که بر این منطقه تسلط داشته باشد به طور بالقوه قدرت برتر جهانی خواهد بود.
وی تصریح کرد: جنگ جهانی اول در پی طمع و چشمداشت قدرت‌های جهانی به منطقه غرب آسیا به وقوع پیوست و به دلیل انرژی‌های موجود در این منطقه بود که دنیای غرب به دنبال احیای چرخ صنعتی کارخانجات نظامیش افتاد.
سرلشکر باقری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام اخیر رییس جمهور آمریکا در خصوص «قدس شریف» گفت: ابتدا انگلستان و بعد آمریکا از رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه حمایت کردند و آخرین حمایت آمریکا اقدام خبیثانه رییس جمهور آن کشور یعنی انتخاب بیت المقدس قبله اول مسلمانان جهان به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی بود که این سرآغاز یک انتفاضه بزرگ محسوب می‌شود؛ این حماقت حتی توسط اندیشمندان آمریکایی نیز قابل درک نیست و قطعاً حوادث مبارکی را برای جبهه مقاومت رقم خواهد زد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه اقدام آمریکا سرآغاز یک «انتفاضه بزرگ» است/ «غرب آسیا» مهمترین منطقه ژئوپلیتیکی جهان

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات