با آمدن پاییز، چرا مگس‌های سفید نرفتند؟

با آمدن پاییز، چرا مگس‌های سفید نرفتند؟
بازدید 579 زمان 2016/10/16 کد خبر 1443

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به نقل از «عصر ایران» آورده است: مگس‌های سفید یا سفید بالک‌ها چند سالی است که به …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به نقل از «عصر ایران» آورده است: مگس‌های سفید یا سفید بالک‌ها چند سالی است که به تهران وارد شده است اما همگان انتظار داشتند با شروع آغاز فصل پاییز و شروع سرما این آفت‌ها در شهر کاهش یابند ولی تاکنون این اتفاق نیفتاده است یک حشره‌شناس در مورد علت حضور مگس‌های سفید در فصل پاییز توضیحاتی را ارائه داد.
علیرضا نادری – حشره‌شناس سازمان حفاظت محیط زیست – در گفت‌وگو با «عصر ایران» در مورد زیاد شدن مگس‌های سفید (سفید بالک‌ها) و حضور آنها حتی در فصل پاییز گفت: این حشرات تا زمانی که باران در تهران نیاید حضور خواهند داشت زیرا فقط باران است که می‌تواند آنها را از روی درختان بشوید.
وی ادامه داد: میزبان اصلی سفید بالک‌ها درختان توت هستند زیرا مطابق با بررسی‌های انجام شده ۸۰ درصد آنها در این درختان ساکن بود و حتی در خاک پای درختان نیز حضور دارند و بنابراین تا زمانیکه شاهد ریزش باران در تهران نباشیم باید این حشرات را کماکان در خیابان‌ها ببینیم.
نادری در پاسخ به این پرسش که چرا در فصل تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته این حشرات در ابتدا حضور کمی داشتند و به یکباره شاهد افزایش جمعیت آنها بودیم گفت: به دلیل اینکه امسال در فصل بهار شاهد بارندگی‌های بسیار خوبی بودیم؛ بنابراین جمعیت این حشرات کاهش داشتند ولی در ادامه با شروع فصل تابستان و آغاز گرما شاهد حضور پررنگ آنها در شهر بودیم.
وی در مورد نوارهایی که بر روی درختان برای کنترل سفید بالک‌ها زده شده و تاثیر آنها گفت: این اقدامات تاثیری در ریشه‌کن کردن این حشرات ندارند و فقط شاید بتواند کمی وضعیت را کنترل کند.
این حشره‌شناس خاطرنشان کرد: در فصل پاییز نیز تا زمانیکه بارندگی در کشور نداشته باشیم باید همچنان شاهد حضور سفید بالک‌ها باشیم.
وی ادامه داد: مطابق بررسی‌های انجام شده درختان توت منشاء تجمع سفید بالک‌ها هستند و حجم بسیار زیادی از این آفت در این درختان وجود دارند و با توجه به اینکه در بسیاری از بزرگراه‌ها و خیابان‌ها تعداد این درختان زیاد است خود عامل افزایش جمعیت به شمار می‌رود.
او ادامه داد: بارندگی و سرما باعث کاهش جمعیت سفید بالک‌ها می‌شود و حال با استفاده از فرصت سرما باید اقدامات موثری برای از بین بردن آنها که شامل سوزاندن یا دفن کردن شاخه‌های هرس شده درختان به دلیل از بین بردن زمینه‌های تخم‌گذاری سفید بالک‌ها و استفاده از سموم ارگانیک اقدامات لازم انجام شود.
منبع : عصر ایران


خبر های مشابه با آمدن پاییز، چرا مگس‌های سفید نرفتند؟

پدافند انتخاباتي ملت هوشمند ايران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، ربيع فلاح جلودار از مشاركت حداكثري مردم  در انتخابات تقدير و تشكر نمود و گفت : آزاد …

پدافند زیست محیطی در سمنان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل،  ایرج کارخایی در جلسه مشترک کمیته پدافند غیرعامل و محیط زیست استان سمنان به میزبانی این …

ضرورت بازتعریف مانورها و پدافندهای غیرعامل

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، یدالله نبوی شامگاه سه شنبه در کارگروه امداد و نجات استان که در سالن کنفرانس شرکت …

اصلی‌ترین مؤلفه‌های پدافند غیرعامل شناخت تهدیدهاست

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، سيد يدالله نبوی، در اولین جلسه کارگروه پشتیبانی و خدمات شهری پدافند غیرعامل ضمن تقدير از …

آخرین اخبار و مقالات