با راهبردهای پدافند زیستی، زیرساخت های کشاورزی تقویت میشود

با راهبردهای پدافند زیستی، زیرساخت های کشاورزی تقویت میشود
بازدید 731 زمان 2016/10/27 کد خبر 1999

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، دکتر باغستانی در همایش ملی مدیران و کارشناسان پدافند زیستی کشور با شرح وظایف جهاد کشاورزی که …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، دکتر باغستانی در همایش ملی مدیران و کارشناسان پدافند زیستی کشور با شرح وظایف جهاد کشاورزی که حفظ امنیت غذایی مردم است گفت: این موضوع دارای چهار محور اساسی خودکفایی مواد غذایی، سلامت کافی مواد غذایی، کیفیت بالا و عدالت غذایی است که متاسفانه نه تنها در کشور ما که در سراسر جهان این چهار محور به طور کامل صورت نمیگیرد.
وی با اشاره به گزارش هایی که در حوزه غذایی در ایران منتشر شده است گفت: دسترسی به ۲۵ درصد مردم به غذا امن و کافی بسیار کم است و  ۲۰ درصد مردم ایران کمبود انرژی و ۴۰-۵۰ درصد مردم کمبود کلیسیم دارند. بنابراین امنیت غذایی بسیار مهم است که با راهبردهای موجود ما در تلاش برای افزایش تولید محصولات هستیم که این فعالیت هم عاری از تهدیدات نیست و میتوان آب ، بهداشت آب، خاک و … را به عنوان مواردی که مورد تهدید واقع میشوند ، برشمرد.
باغستانی گفت: فرسایش خاک و بیابان زایی در وضعیت هشدار قرار داریم. پیش میشود که با تغییرات اقلیمی در سال ۲۰۸۰ کاهش ۲۰ درصدی تولیدات را داشته باشیم.
وی گفت: تغییرات اقلیمی تهدیداتی از قبیل تنوع زیستی ، افزایش تعداد نسل ها و … است که متاثر از این تهدیدات ، تهدیدات زیستی چون تهدیدات بیوزیستی در حوزه دام و نباتات را نیز میتوان نام برد.
باغستانی مهمترین اهداف آکروتروریسم در حوزه کشاوری را نام برد و گفت: جلوگیری از خودکفایی، ضربه زدن به جایگاه های ایران، تحریم محصولات کشاورزی، ایجاد خسارت های بالای اقتصادی و افزایش وارد از مهمترین اهداف آکروتروریسم است.
وی با اشاره به بیانیه چشم انداز پدافند زیستی و جهاد کشاورزی در افق ۱۴۰۴ مطرح کرد: حداکثر رصد و پایش و تشخیص پیشگیری تهدیدها و کسب ربته برتر در کشورهای همسایه و کشورهای آفریقایی از مهمترین اهداف ما در چشم انداز است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با نقاط قوت در مقابله با تهدیدات گفت: وجود برخی تجهیزات پیشرفته در برخی مراکز تحقیقاتی ، منابع طبیعی فراوان، تحقیفات معتدد، تنوع زیستی از مهمترین نقاط قوت این سازمان محسوب میشود. چالش های پیش روی این سازمان کم نیستند؛ وابستگی کشور به واردات آفت کش ها و بذر، محدودیت ظرفیت های ذخیره سازی، عدم اسراف و بعضا اعتتقاد به شیوه انتشار و عدم توسعه شبکه پایش و پیش بینی از مهمترین چالش هاست.
باغستانی در پایان سخنان خود گفت: راهبرد ها و برنامه های عملیاتی پدافند غیرعامل و وزارت جهاد و کشاورزی تدوین شده است که ایجاد ساختار و نظام پدافندی در تمام سطوح و سازمان های وابسته ، تقویت ارتباطات، تعاملات و همکاری های درون و برون شبکه ای، توسعه اصول و الزامات پدافند غیرعامل، زیرساخت های وزارت جهاد و کشاورزی از مهمترین های موضوعات این راهبرد است.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه با راهبردهای پدافند زیستی، زیرساخت های کشاورزی تقویت میشود

ایران هرگز در این چند سال سیمای یک اقتصاد تحریم شده را نداشت

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملسردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در آیین تکریم و معارفه فرماندهی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع) چهارمحال و …

تمدید تحریم‌ها نقض فاحش برجام است/ مصوبه سنا اجرایی شود پاسخ قاطع می‌دهیم

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور که برای تقدیم لایحه بودجه ۹۶ در صحن مجلس سخن می‌گفت، ضمن …

پدافند غيرعامل، عامل ثبات و وحدت در كشور است

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مديركل پدافند غيرعامل استان زنجان در جلسه مديريت بحران شهرداري زنجان پدافند غيرعامل را خنثي كننده برنامه‌هاي …

تهدیدات زیستی در روستاهای استان سمنان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، در این دیدار مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به جایگاه روستاها در تأمین امنیت …

آخرین اخبار و مقالات