پدافند غیر عامل یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات

پدافند غیر عامل یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات
بازدید 576 زمان 2016/11/28 کد خبر 2765

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل معاون بسیج و امور استان های سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ۲۲ سند در زمینه‌های …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل معاون بسیج و امور استان های سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه ۲۲ سند در زمینه‌های مختلف در سازمان پدافند غیرعامل کشور تهیه شده است گفت: رسیدن به اهداف پدافند غیرعامل عزم ملی را می طلبد.
وی با اشاره به اینکه پایدارسازی زیرساخت ها و تولید علم در پدافند غیرعامل مقابل تهدیدها، آسیب ناپذیری مراکز حیاتی را کاهش می دهدافزود: ارتقای نظام مدیریتی و اثربخش در شرایط بحران از اهداف پدافند غیرعامل است.
معاون بسیج و امور استان های سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه تمام دنیا به موضوع پدافند غیرعامل توجه دارند تصریح کرد: با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، عرصه‌های تهدیدات پدافند غیر عامل افزایش یافته است.
ایشان آمادگی پیش از بحران و راهبردهای مقابله ای قوی در تمامی ابعاد، سرمایه کشور است و باید هر روزکامل تر شود افزود: به عنوان مثال تمام نانوایی ها از سوخت گاز استفاده می کنند و پدافند غیرعامل در این حوزه به معنای راهبردهایی است که در صورت قطعی گاز بر اثر حوادث طبیعی، غیرطبیعی و یا تروریستی بتواند از بحران و مشکل پیشگیری کند.
به گفته وی تجهیز تمامی نانوایی ها به سوخت دوم و موتوربرق اضطراری از اقداماتی است که در زمره برنامه های پدافند غیرعامل طبقه بندی می شود.
همچنین این مقام مسئول اضافه کرد: پدافند غیرعامل نیاز پایه برای کشور در تمامی زمینه هاست و مادامی که بر اصول سیاست های کلان مقام معظم رهبری حرکت شود کشور در برابر تهدیدهای دشمن مصون است و آمادگی در برابر هر توطئه وجود دارد.
معاون بسیج و امور استان های سازمان پدافند غیرعامل فرهنگ‌سازی در زمینه آموزش مردم برای آشنایی با پدافند غیرعامل را ضروری دانست و گفت: همانند دفاع مقدس باید پدافند غیرعامل هم مردمی شود.
وی نقش رسانه ها در این زمینه را ضروری خواند و افزود: یکهزار و ۲۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۰ نفر در مقطع دکتری در رشته پدافند غیرعامل در کشور در حال تحصیل یا فارغ التحصیل شده اند.
معاونت بسیج و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور اولویت اصلی پدافند غیرعامل را سرمایه انسانی خواند و گفت: زیر ساختها و فضای سایبری در اولویت های بعدی قرار دارد.
وی خاطر نشان کرد: ما ۲ نوع پدافند داریم پدافند عامل یعنی دفاع مسلحانه در برابر تهدیدات و دیگری پدافند غیرعامل یعنی دفاع غیر مسلحانه است.
حسین اسماعیلی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری یزد هم در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده در زمینه پدافند غیر عامل ارائه کرد.
پدافند غیرعامل از اوایل قرن بیستم در جهان شکل گرفت و در ایران نیز سازمان پدافند غیرعامل ابتدا به شکل سازمان غیرنظامی دفاعی تشکیل شد که محور فعالیت هایش نیز برهمین اساس بود.
پدافند غیرعامل مجموعه ای از اقدامات غیرمسلحانه است که باعث افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری و نهایتا موجب تشکیل مدیریت بحران می شود.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه پدافند غیر عامل یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع در مقابل تهدیدات

ایران هرگز در این چند سال سیمای یک اقتصاد تحریم شده را نداشت

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملسردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی در آیین تکریم و معارفه فرماندهی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع) چهارمحال و …

پدافند غيرعامل، عامل ثبات و وحدت در كشور است

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مديركل پدافند غيرعامل استان زنجان در جلسه مديريت بحران شهرداري زنجان پدافند غيرعامل را خنثي كننده برنامه‌هاي …

تهدیدات زیستی در روستاهای استان سمنان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، در این دیدار مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان با اشاره به جایگاه روستاها در تأمین امنیت …

فراخوان همایش منطقه‌ای مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در دانشگاه آزاد واحد اردستان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل معاون آموزشی و پژوهشی واحد اردستان گفت: «به‌منظور همفکری و هم‌اندیشی صاحب‌نظران و متخصصان، تقویت تعاملات فکری …

آخرین اخبار و مقالات