دولت قانون اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام را هر چه سریع‌تر اجرا و گزارش آن را به مجلس ارائه کند

دولت قانون اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام را هر چه سریع‌تر اجرا و گزارش آن را به مجلس ارائه کند
بازدید 796 زمان 2016/12/04 کد خبر 2864

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس ۱۴ آذر ۹۵ …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس ۱۴ آذر ۹۵ با اشاره به شهادت زائران ایرانی در بمب‌گذاری حله عراق گفت: شهادت ۱۰ها نفر از زائران ایرانی اوج سبوعیت جریان تروریستی داعش را نشان داد.
وی افزود: در تاریخ اسلام کمتر سابقه‌ای به این وقاحت سراغ داریم که گروهی در انجام اعمال خود تا به این حد لاابالی باشند.
رئیس مجلس اظهار داشت: در این شرایط به هم ریخته امنیتی در منطقه ایران با تدبیر و با همت نیروهای مسلح و امنیتی خوشبختانه از امنیت پایدار برخوردار است.
لاریجانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حادثه ریلی در استان سمنان خاطرنشان کرد: کمیته‌هایی برای رسیدگی به این حادثه دردآور تشکیل شد و کمیسیون عمران مجلس در این زمینه تلاش وافری کرد و گزارش اولیه خود را تهیه کرد که به زودی به اطلاع نمایندگان خواهد رسید.
وی با اشاره به تصویب قانون تمدید تحریم‌های ایران در مجالس نمایندگان و سنای آمریکا افزود: در همین زمان که این قانون به مجلس آمریکا به تصویب رسید رئیس‌جمهور آمریکا که یک طرف توافق هسته‌ای بود در مقابل این سؤال که چنین اقدامی خلاف توافق است، اعلام کرد شما محدودیت‌های من را در کنگره می‌دانید.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آیا این موضع رئیس‌جمهور آمریکا موضعی صادقانه است؟ یعنی رئیس‌جمهور آمریکا پس از انتخابات اخیر آنقدر در مجلس نمایندگان و سنا بی‌اعتبار شده است که حتی هم‌حزبی‌های او نیز به نظرش توجهی نمی‌کنند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: حدود نیمی از اعضای کنگره از حزب دموکرات هستند. چطور یک نفر از آنها رای نداد. این امر حکایت از آن می‌کند که کل سیستم حکومت آمریکا دموکرات و جمهوری‌خواه و تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران توافق کرده‌اند و معنای این امر بی‌اعتباری رئیس‌جمهور فعلی این کشور است.
وی افزود: چطور موقع انجام توافق هسته‌ای اعضای حزب رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در مجلس نمایندگان و سنا موفق شدند جلوی جمهوری‌خواهان را بگیرند اما در اینجا یک نفر هم از دموکرات‌ها در سنا شأنی برای تعهد رئیس‌جمهور آمریکا قائل نشد.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ این حادثه نشان می‌دهد که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در این توافق با شرافت عمل نکرد و گفته اخیر وی که بنده محدودیت‌هایی در کنگره دارم از روی صداقت نیست. محدویت دارد اما نه تا به این حد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: مصوبه مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در تمدید تحریم‌های ایران برخلاف توافق هسته‌ای است. حداقل با بررسی اجمالی که من انجام دادم در ۸ جا در برجام به نوعی مخالفت با چنین رویکردی را نشان داده است.
وی افزود: به عنوان مثال در بند «ه» دیباچه آمده است؛ گروه ۱+۵ و ایران متعهد می‌شوند که برجام را با حسن نیت و در فضای سازنده بر مبنای احترام متقابل اجرا کنند و از هر گونه اقدام مغایر با نص، روح و هدف این برجام که سبب تخریب اجرای موفق آن شود خودداری کنند و گروه ۱+۵ از تحمیل الزامات مقرراتی و آئین‌نامه‌ای تبعیض‌آمیز به جایگزینی تحریم‌ها و اقدامات محدودیت‌سازی که تحت پوشش این برجام قرار می‌گیرند، خودداری خواهند ورزید.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بند ۲۱ برجام آمده است؛ ایالات متحده منطبق با این برجام تحریم‌های مشخص شده در پیوست ۲ متوقف ساخته و به این توقف ادامه خواهد داد. این تحریم‌ها شامل حوزه‌های معاملات با بخش انرژی ایران، سرمایه‌گذاری شامل مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، کالا، خدمات، اطلاعات،‌ فناوری و دانش فنی و کمک به بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌شود.
لاریجانی خاطرنشان کرد: در قانون ایستا محور اصلی تمرکز تحریم‌ها روی نفت، گاز و سرمایه‌گذاری بعدی آن مثل پتروشیمی که با صراحت در بند ۲۱ برجام ایالات متحده باید از این تحریم‌ها خودداری کند.
وی افزود: وزیر امور خارجه آمریکا بارها این معنا را اعلام کرد و حتی قبل از بحث در سنا نیز اعلام نگرانی کرد. لذا اقدام آمریکایی‌ها هیچ توجیهی از نظر تعهد بین‌المللی ندارد و از طرفی پایبندی ایران نیز بر حسب نظر سازمان‌های بین‌المللی مسجل است.
رئیس‌ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما در مجلس قانون بسیار مهمی را تصویب کردیم و به نظر می‌رسد تکلیف کار در قانون مصوب مجلس روشن شده است. در بند ۳ این قانون ما به صراحت بیان کردیم اگر یکی از طرفین به تحریم‌ها روی بیاورد یا تحریم‌های جایگزین مشخص شود دولت باید چه اقداماتی را انجام دهد.
لاریجانی خاطرنشان کرد: چون در این گونه موارد تحریم‌هایی ایجاد شده و دولت باید متناسب با این قانون اقدامات لازم را صورت دهد و لذا ما اکیدا از دولت می‌خواهیم مطابق مصوبه مجلس در قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام به خصوص بندهای ۳ و ۷ آن اقدام متقابل را در ازای گستاخی آنان هرچه سریع‌تر به موقع اجرا قرار دهد و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.
وی افزود: از همه دوستداران انقلاب در قوای مختلف می‌خواهیم در شرایط فعلی کشور که احتیاج به وفاق بیشتر داریم تمامی سعی خود را در وحدت و همدلی صرف کنند و از اقداماتی که چالش برای کشور ایجاد می‌کنند بپرهیزند تا وقت مسئولین صرف منافع ملی کشور شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما اکیدا از دولت می‌خواهیم تا قانون اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام را در ازای گستاخی طرف مقابل هر چه سریع‌تر اجرا کند و گزارش آن را به مجلس ارائه دهد.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دولت قانون اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام را هر چه سریع‌تر اجرا و گزارش آن را به مجلس ارائه کند

هشدار مقامات دولت اوباما درباره تأثیر طرح ضدایرانی سنا بر برجام

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به نقل از روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست»، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که طرحی را با عنوان …

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی، ایران را تهدید کرد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، «موتی آلموز» سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه طی اظهاراتی غیرمسئولانه جمهوری اسلامی ایران را مستقیما …

تمدیدتحریم ده ساله قطعا نقض برجام است و بدانند قطعا جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری،به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی بسیج، جمعی از فرماندهان بسیج …

آمریکا برنامه‌ای برای ریشه‌کنی داعش ندارد/ انتقاد از عمل نکردن طرف‌های مقابل به تعهدات خود در توافق هسته‌‌ای

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به نقل از پایگاه اطلا‌ع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر …

آخرین اخبار و مقالات