شرایط منابع آبی کشور در حد فاجعه است

شرایط منابع آبی کشور در حد فاجعه است
بازدید 887 زمان 2016/12/04 کد خبر 2868

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، حمیدرضا چیت چیان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود: برای مقابله با خشکسالی برنامه …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، حمیدرضا چیت چیان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود: برای مقابله با خشکسالی برنامه های لازم پیش بینی شده، ۳۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز شناسایی و بسته شد و برای اصلاح آبیاری در بخش کشاورزی ۲۵۰۰ میلیارد تومان در سال آینده اختصاص یافته است.
او ادامه داد: در چندسال اخیر با کاهش بارندگی مواجه بودیم به طوریکه متوسط بارش ها از ۲۵۰ میلی لیتر به ۲۴۷ میلی لیتر کاهش یافته است.
چیت چیان افزود: هرچند خشکسالی ادامه یابد منابع آب نیز کاهش می یابد، در کنار خشکسالی با تغییر اقلیم نیز مواجه بوده ایم. بیشتر بارش ها به صورت کوتاه مدت و در زمان کم بوده است. بارش کوتاه به منابع زیر زمینی منتقل نمی شود. بارش برف کم شده است، برف مدت زیادی می ماند و کم کم آب می شود که الان در حال حاضر بارش برف کم شده است که یکی از دلایل گرم شده کره زمین است. تبخیر آب نیز افزایش یافته است، بنابراین منابع در دسترس کاهش یافته است.
او گفت: زمانی ۱۳۰ میلیارد متر مکعب منابع زیرزمینی داشتیم که در حال حاضر به حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. جمعیت افزایش یافته، مصرف آب زیاد شده که این ها موجب عدم تعادل در آب ها و منابع زیر زمینی شده است. تالاب ها خشک شده که مشهورترین آن دریاچه ارومیه است. مهمترین مشکل عدم تعادل آب های زیرزمینی است که بیش از آنچه که ممکن است از آبهای زیرزمینی استفاده می شود.
وزیر نیرو در ادامه وضعیت آبی کشور را به ۶ مرحله مرطوب، نرمال، قابل تحمل، دارای تنش آبی، تنش آبی و کمبود آب تقسیم کرد و گفت : خوزستان، گیلان و مازندران در وضعیت تنش آبی و کمبود آب و تامین نیازهای آبی هستند، ۱۸ استان در تنش آبی شدید و ۹ استان در وضعیت کمبود آب هستند.
چیت چیان درباره مقایسه میزان بهره وری آب در کشور و جهان نیز گفت: بهره وری آب در ایران کمتر از ۴۰ درصد و میانگین جهانی ۶۰ درصد است که پایین بودن آن به دلیل این است که شیوه های آبیاری ایران سنتی است در حالی که در دنیا به صورت آبیاری تحت فشار یا به صورت بارانی است، البته در کشور ما آبیاری بارانی به علت تبخیر زیاد مناسب نیست.
وزیر نیرو درباره دستاورد پیگیریها در این زمینه گفت: دستاوردها این است که دولت منابع مالی برای شرایط آبیاری و شیوه آبیاری در نظر گرفته است. دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای شیوه آبیاری در نظر گرفته شده است اما شیوه های آبیاری باید اصلاح شود و در مصرف آب نیز باید صرفه جویی شود.
چیت چیان درباره پیش بینی های از بین رفتن در هدر رفت آب نیز گفت: پیش بینی شده تا سال برنامه ششم توسعه ۱۱ میلیارد متر مکعب از مصرف آب در بخش کشاورزی را کاهش دهیم اما باید فرهنگ سازی و تجهیزات لازم تولید شود و در اختیار کشاورزان قرار گیرد، دستگاههای مختلف بسیج شوند، علاوه بر شیوه آبیاری نوع کشت را نیز باید تغییر دهیم. به عنوان نمونه وزارت کشاورزی اعلام کرده بدلیل جلوگیری از هدررفت آب در هیچ کجای کشور بجز شهرهای شمالی که در کنار دریای خزر قرار دارند، از کشت برنج حمایت نخواهد کرد.
او درباره نتایج آسیب شناسی گفت: به سیاست های دولت توسط دستگاههای اجرایی باید احترام گذاشته شود اما تعهد همه دستگاهها نسبت به سیاست های اجرایی دولت یکسان نیست، در کلان دولت هماهنگی ها وجود دارد و همه سمت و سوی مشخصی در برابر سیاست های دولت در زمینه آب دارند اما آگاهی آحاد مردم را نیز باید ارتقا دهیم.
چیت چیان درباره مصرف آب نیز گفت: در کشور ما بین ۹۰ درصد منابع آب در کشاورزی مصرف می شود که در کشورهای دیگر این مقدار بیش از ۷۰ درصد نیست.
او درباره چاههای غیر مجاز تصریح کرد : تصور مردم بر این است که چاه می زنند که آب بیشتری استخراج کنند اما واقعیت این است که سفره های زیرزمینی ظرفیت محدودی دارد و امکان استخراج بیش از حد وجود ندارد. حفر چاه آب امکان استفاده از آب را کاهش می د هد. زمانی با ۲۰ متر چاه به آب می رسیدیم اما الان در همان جا در عمق ۳۰۰ متری هم مشکل آب هست و باغات در حال خشک شدن است.
چیت چیان گفت: حدود ۳۰۰ هزار چاه غیر مجاز در کشور وجود دارد که قریب به ۳۰ هزار چاه شناسایی و بسته شده اند برنامه ما این است که روی چاه ها کنترهایی نصب شود تا از میزان برداشت آبها باخبر شویم.
او افزود: در دنیا معیاری مورد قبول است و آن این که در کشوری اگر تا ۴۰ درصد از منابع آبی آن استفاده شود در استفاده از منابع معتدل است، تا ۶۰ درصد تنش آبی خوانده می شود و بیش از این میزان شرایط بحرانی است که در حال حاضر میزان تنش آبی در ایران بیش از ۷۰ درصد است، ما برنامه ریزی کرده ایم تا این میزان را به ۶۰ درصد کاهش دهیم.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه شرایط منابع آبی کشور در حد فاجعه است

تاکید بر اهمیت مدیریت بحران جامعه محور در سال ۹۵

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، در پیام نوروزی دکتر احمد صادقی خطاب به گروه های دوام آمده …

انتقال ۳۵۰ نفر به بیمارستان در ۲۴ ساعت گذشته

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز، حسن عباسی با اعلام این خبر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹۸ مأموریت …

تهران رکورددار جهان در فرونشست زمین/ پایتخت باید تخلیه شود!

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملتهر ان هر روز یک میلی متر از زمین در تهران نشست می کند یعنی در سال …

مهم ترین مخاطرات طبیعی و انسان ساز شهر تهران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مهندس محسن نادی معاون عملیات، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان در گفت و گوی ویژه این …

آخرین اخبار و مقالات