تازه های مدیریت بحران تهران در دومین نمایشگاه جامع مدیریت بحران

تازه های مدیریت بحران تهران در دومین نمایشگاه جامع مدیریت بحران
بازدید 694 زمان 2016/12/12 کد خبر 3142

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، کارشناسان این سازمان در نمایشگاه جامع مدیریت بحران  ضمن معرفی طرح های …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، کارشناسان این سازمان در نمایشگاه جامع مدیریت بحران  ضمن معرفی طرح های مورد نظر در بخش های پیشگیری، آمادگی و آموزش توضیحاتی در خصوص نحوه اجرا و دلایل اهمیت این برنامه ها ارائه دادند.


مدرسه آماده، گروه های داوطلب مردمی مدیریت بحران، کانکس های امداد و نجات در محلات، پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران،سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات،تمرینات آمادگی و مقابله همراه با مانورهای مدیریت بحران،   نقشه تخلیه امن اضطراری محله، نقشه موقعیت قنوات شهر تهران، نقشه موقعیت پهنه های گسلی تهران، انتشار کتب تخصصی و مجله مدیریت بحران، شورای هماهنگی مدیریت بحران، سامانه هشدار سریع زلزله، نقشه راه های اضطراری شهر تهران،اطلس مدیریت بحران تهران، مقررات طرح و اجرای گودبرداریهای ساختمانی، نقشه پراكنش زمين لغزش‌هاي شهر تهران و کاهش خطرپذیری سیلاب شهر تهران بخشی از طرح هایی است که کارشناسان این سازمان در این نمایشگاه به معرفی آن می پردازند.


دومین نمایشگاه جامع مدیریت بحران کشور با حضور اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، غلامرضا خادم بیغم جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش، سیدمحمد سیدی مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی بین المللی شهرآفتاب و تعدادی از سفیران کشورهای خارجی در شهرآفتاب گشایش یافت.


این رویداد چهارمین نمایشگاهی است که در شهر آفتاب برگزارمی شود و علاقمندان می توانند در تاریخ مذکور از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۶ از این نمایشگاه دیدن کنند.


این نمایشگاه در پنج بخش نمایشگاهی، همایش علمی، بخش جشنواره هنری، بخش مانور و کارگاه های آموزشی برگزار می شود و برگزاری کارگاه های آموزشی و همایش های علمی از بخش های جانبی این نمایشگاه است.


بررسی دو رخداد


رییس سازمان مدیریت بحران کشور در مراسم افتتاحیه این رویداد که در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار شد ریزگردها و فرونشست زمین را دو پدیده‌ای دانست که این روزها کشور با آن روبه‌رو است.


اسماعیل نجار گفت: یکی از بحران‌هایی که در کشور ما وجود دارد، معضل ریزگردهاست که ۸۰ درصد آن منشاء خارجی داشته و متاسفانه در کشورهای مبداء نیز اراده چندانی برای مقابله با این پدیده وجود ندارد. حدود ۲۰ درصد نیز منشاء داخلی دارد که گرچه اقدامات خوبی انجام شده، اما منابع و بودجه دولت در این زمینه محدود است.


وی، دومین مورد را فرونشست زمین دانست و افزود: برداشت بیش از حد از منابع سفره آب‌های زیرزمینی و همچنین ورود کشور به دوره خشکسالی، این پدیده را تشدید می‌کند.


نجار با تاکید بر ضرورت شناسایی مخاطرات و برنامه‌ریزی دقیق برای آن، یادآور شد: نمایندگان مجلس نیز به دنبال ارتقای سازمان مدیریت بحران کشور هستند و امیدوارم هرچه زودتر قانون جدید مدیریت بحران کشور اجرایی شود.


وی با اشاره به اهمیت آموزش در مدیریت بحران گفت : مردم باید آموزش ببینند که هم از ما مطالبه داشته باشند و هم بتوانند هنگام وقوع بحران اقدامات درستی را انجام دهند؛ چراکه اولین و موثرترین نیروها در زمان بحران خود مردم هستند.


نجار اضافه کرد: در همین راستا با مشارکت رسانه ملی و وزارت کشور، آموزش ساکنان استان یزد به شکل پایلوت در دستور کار قرار گرفته و تمامی این افراد طی یک دوره چهار ساله تحت آموزش قرار خواهند گرفت.


رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: کسانی که در حوادث جان سالم به در می‌برند، اولین کسانی هستند که می‌توانند هنگام حوادث امدادرسانی کنند.


نجار، با انتقاد از بی‌تفاوتی شهروندان نسبت به ایمنی ساختمان‌ها، تصریح کرد: چند درصد از مردم همانقدر که به زیبایی، چشم‌انداز و نمای یک خانه توجه دارند، به ایمنی آن و مقاومتش در برابر حوادث توجه دارند؟ نمی‌شود که خانه‌های عنکبوتی بسازیم و بعد توقع ایمنی و مقاومت داشته باشیم و بخواهیم حادثه‌ای رخ ندهد.


نجار، از تجاوز به حریم طبیعت نیز انتقاد کرد و گفت: در برخی حوادث مانند سیلاب، خسارات در حریم رودخانه و مسیل که توسط انسان‌ها مصادره شده بود، رخ داده است.


وضعیت بودجه مدیریت بحران


 در حاشیه برگزاری این نمایشگاه جلسه رئيس سازمان مديريت بحران كشور با مديران كل بحران و معاون عمرانی استانداری ها  با موضوع اختصاص بودجه بحران به مسائلی غير از بحران برگزار شد.


در اين نشست نبييان معاون عمرانی استاندار مازندران گفت: در سرمای اخير كه ٢١ استان درگير سرما بودند ما دچار افت فشار گاز شديم.


وی افزود: البته شرايط آنطور كه رسانه ها منعكس كردند، نبود و تنها دو سه شهر ما برای ٢ ساعت گاز نداشتند.


در ادامه نجار در اين زمينه گفت: ١١.٣ ميليون متر مكعب گاز از گيلان و ٣.٥ ميليون نيز مازاد آن‌چه روزانه مي‌دادند، از گلستان برای اين افت فشار تأمين شد، اما چون لوله ها خالی شده بودند، با مشكل مواجه شديم.


احمدی، معاون عمراني كهگيلويه و بوير احمد نیز گفت: اختيارات ما در مديريت بحران محدود است بايد بتوانيم در برنامه ششم توسعه مديريت بحران را بگنجانيم تا اعتبارات آن به ش

منبع : بحران نیوز


خبر های مشابه تازه های مدیریت بحران تهران در دومین نمایشگاه جامع مدیریت بحران

تاکید بر اهمیت مدیریت بحران جامعه محور در سال ۹۵

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، در پیام نوروزی دکتر احمد صادقی خطاب به گروه های دوام آمده …

انتقال ۳۵۰ نفر به بیمارستان در ۲۴ ساعت گذشته

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز، حسن عباسی با اعلام این خبر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹۸ مأموریت …

تهران رکورددار جهان در فرونشست زمین/ پایتخت باید تخلیه شود!

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملتهر ان هر روز یک میلی متر از زمین در تهران نشست می کند یعنی در سال …

مهم ترین مخاطرات طبیعی و انسان ساز شهر تهران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مهندس محسن نادی معاون عملیات، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان در گفت و گوی ویژه این …

آخرین اخبار و مقالات