آمریکایی‌ها قول داده‌‌اند که تمدید آیسا بر برجام تاثیرگذار نخواهد بود/به زودی ۱۳۰ تن اورانیوم خریداری شده وارد ایران می‌شود

آمریکایی‌ها قول داده‌‌اند که تمدید آیسا بر برجام تاثیرگذار نخواهد بود/به زودی ۱۳۰ تن اورانیوم خریداری شده وارد ایران می‌شود
بازدید 591 زمان 2017/01/13 کد خبر 3731

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی،‌ بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با اشاره به …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی،‌ بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه بزودی ۱۳۰تن اورانیوم خریداری شده وارد ایران می‌شود گفت: آمریکایی‌ها در نشست برجام متعهد شدند از اثار تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله علیه ایران (ISA) جلوگیری کنند.

وی افزود: در این نشست، موضوع اعتراض جمهوری اسلامی ایران به نقض برجام بدنبال تمدید تحریم های ضد ایرانی در کنگره و سنای آمریکا مطرح شد و بقیه کشورها نیز به نوعی با نگرانی ما همراه بودند .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: در نشست کمیسیون مشترک تاکید شد که اگر آثار این تحریم ها بخواهد اجرایی شود قطعا نقض فاحش برجام انجام گرفته است.

کمالوندی تاکیدکرد: در این نشست مسئولان آمریکایی به دیگر اعضای این کمیسیون نیز قول دادند که قطعا آثار تمدید ایسا در عرصه عمل وجود نخواهد داشت.

وی تصریح کرد : البته این نکات را آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه باید اعلام کنند اما از نگاه ما، تمدید تحریم ها بر ضد ایران نقض برجام است و علی القاعده قرار نیست طبق قول آمریکاییها اثر اجرایی داشته باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به دیدگاه هیات حاکمه جدید آمریکا راجع به برجام گفت: از نظر ایران، تمدید تحریم ها بر ضد ایران – ایسا – نقض برجام است؛ این موضوع همچنان روی میز قرار دارد و از دید برخی کشورهای نیز در کمیسیون مشترک، نقض محسوب شد و عملیاتی شدن ان می تواند شرایط را بگونه ای دیگر رقم بزند.  

افزایش تولید ۱۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده ایران با پذیرش تفسیر ما از محاسبه این مواد

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: با پذیرش و اعمال تفسیر ما از نحوه محاسبه مواد غنی شده هسته ای، کار پاکسازی رسوبات تأسیسات هسته ای به زودی آغاز و ۱۰۰ کیلوگرم فضای بیشتری برای تولید این مواد ایجاد می شود.

کمالوندی با تبیین جزئیات توافق در این خصوص گفت: امروز متن سندی را که در نشست کمیسیون مشترک برجام درخصوص نحوه محاسبه مواد غنی شده در تأسیسات هسته ای کشورمان توافق شد منتشر می کنیم.

وی افزود: طبق این سند اصلاً بحث این نیست که قرار است میزان مواد غنی شده ما کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم باشد بلکه بالعکس، تفسیری که آنان داشتند با تفسیر ما متفاوت بود و به این علت ما تاکنون کار انبارگردانی را نگه داشته بودیم تا این موضوع مشخص و تفسیر ما حاکم شود.

کمالوندی گفت: همانطور که مقام معظم رهبری به آقای صالحی تاکید کرده بودند و آقای صالحی نیز در دستور کار قرار دادند ، قرار نبود که تفسیر طرف مقابل را بپذیریم. با توجه به اینکه نظرهای ما تأمین شده است کار پاکسازی در داخل تجهیزات را آغاز می کنیم.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: در این چارچوب از یک طرف به تجهیزات، مواد اورانیوم تهی شده تزریق می کنیم تا از آن طرف مواد اورانیوم طبیعی بگیریم و در پایان این کار محاسبه موادی که در داخل تجهیزات است که تحت عنوان موجودی آژانس باید آن را ثبت و ضبط کنیم به صفر می رسد.

وی اضافه کرد: مفهوم این اقدام این است که الان که در محاسبات ۱۰۰ کیلوگرم در آنجا مواد وجود دارد عملاً ۱۰۰ کیلوگرم فضای بیشتری برای تولید داریم پس مفهوم این اقدام این نیست که ما ذخایرمان را کاهش می دهیم یا توافق می کنیم که ذخایرمان کم شود بلکه تمام نظر ما در این سند تأمین شده است و امروز می توانیم آن را در سامانه سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه ببینید.

کمالوندی گفت: این موضوعی اختلافی بود و به همین علت ما کار انبارگردانی مواد را که باید در پایان سال مشخص می کردیم به چه مقدار مواد در کجا؟ چقدر در تجهیزات و بخش های مختلف مانند کارخانه سوخت و دیگر تأسیسات هست؟ باید مشخص می کردیم اما این کار را عقب انداختیم تا سندی تنظیم شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: تنظیم این سند باید به نحوی می بود که تفسیر ما در این خصوص حاکم شود به همین منظور حدود ۳ تا ۴ ماه مذاکره کردیم و در نهایت به سندی منجر شد که مقبول ما باشد و مشکل را حل و فصل می کند مشکلی که به تفسیر متفاوت درباره نحوه محاسبه ۳۰۰ کیلوگرم مواد  غنی شده مربوط می شد.

وی تاکید کرد: اکنون در نوع محاسبه، تفسیر ما پذیرفته و غالب شده که این گام بزرگی است و باید از همکارانم و آقای عراقچی بابت آن تشکر کنم به ویژه آنکه رهبر معظم انقلاب و مسئولان عالی کشور بر این موضوع تاکید داشتند و آقای صالحی نیز آن را پیگیری می کرد.

کمالوندی گفت: اگر این سند تا یک ماه آینده نهایی نمی شد می توانست مشکلاتی را درباره نحوه محاسبه مواد ایجاد کند که خوشبختانه نهایی شد.

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین درباره جزئیات مذاکرات نشست اخیر کمیسیون برجام اظهار داشت: اصل این قضیه را از آقای عراقچی باید بپرسید اما موضوع اعتراض ما به نقض برجام حداقل به صورت شکلی در پی تمدید قانون ایسا در این نشست مطرح شد و نگرانی ما تقریباً نگرانی دیگر کشورها نیز بود و آنان در پی این هستند که به این مسائل خاتمه داده شود.

وی تاکید کرد: موضوع مهمی که مطرح شد بحث آثار تحریم هاست که طبعاً اگر قرار بر این باشد که آثارش عملیاتی شود قطعاً نقض فاحش برجام خواهد بود.

کمالوندی گفت: در آن نشست امریکایی ها قول دادند و متعهد شدند که از عملیاتی شدن آثار این قانون از طریق «ویو» جلوگیری خواهند کرد و  تمدید قانون ایسا آثار عملی نخواهد داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: البته قبلاً دیدگاه هایمان را به صورت مفصل در این خصوص مطرح کرده بودیم و در نشست کمیسیون مشترک نیز از طریق دیگر کشورهای عضو در این خصوص تبادل نظر شد.

وی گفت: موضوع مهم آثار تمدید قانون ایسا است که قطعاً به هیچ عنوان نباید آثاری داشته باشد و مسئولان امریکایی نیز در این خصوص نه فقط به ما که به دیگر اعضای ۱+۵ در کمیسیون مشترک قول دادند که قطعاً آثاری نخواهد داشت.

کمالوندی همچنین درباره انتشار برخی خبرها مبنی بر اینکه امریکایی ها نقض برجام را نپذیرفتند اظهار داشت: اجازه دهید جزئیات را افرادی که در جلسه حضور داشتند به ویژه آقای عراقچی مطرح کنند.

وی در عین حال گفت: نکته مهم این است که در موضوعات حقوقی معمولاً تفاوت دیدگاه میان افراد مختلف وجود دارد. در این مورد خاص دیدگاه ما به طور قطع، نقض برجام است زیرا تاریخ پایان قانون ایسا مشخص بود که ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ تعیین شده است و وقتی به مدت ۱۰ سال تمدید می شود حداقل به لحاظ شکلی نقض تلقی می شود.

کمالوندی افزود: البته آثار این قانون مهم تر نیز هست و نکته مهم این است که امریکایی ها تعهد دادند که به هیچ عنوان آثاری نخواهد داشت و وقتی آثاری ندارد گو اینکه وجود ندارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با این حال باید دید که در یک هفته آینده هیئت حاکمه جدید امریکا نحوه برخوردش با موضوعات چگونه خواهد بود و آیا آنان به تعهد دولت امریکا متعهد می مانند یا خیر.

وی افزود: براساس آن قطعاً تصمیم گرفته خواهد شد اما نکته مهم موضوع آثار تمدید قانون تحریم های ایران است که علی القاعده قرار نیست هیچ آثاری داشته باشد.

کمالوندی گفت: از دید ما این موضوع قطعاً نقض برجام هست همچنانکه از دید برخی اعضای ۱+۵ نیز همانطور است گرچه ممکن است همه همراه نباشند.

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا نشست وزرای خارجه برای پیگیری شکایت ما از نقض برجام برگزار می شود اظهار داشت: اجازه دهید پس از مشورت در این باره سخن بگویم زیرا هنوز آقای رحیمیان نماینده این سازمان در نشست کمیسیون مشترک را ندیده ام.

وی افزود: با آقای عراقچی نیز درخصوص موضوع دیگری جلسه داشتیم و هنوز درباره اینکه راهبرد ما در این مورد چیست صحبتی نکرده ایم به هر حال مسائل مرتبط با این موضوع باید در سطوح مختلف به ویژه به آقای رئیس جمهور و هیئت نظارت بر برجام گزارش شود تا پس از آن تصمیم بگیریم.

* ۱۳۰ تن اورانیوم به زودی وارد کشور می شود

معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: با موافقت اعضای کمیسیون مشترک برجام معادل ۱۳۰ تن اورانیوم به زودی وارد کشورمان می شود. 

کمالوندی در ادامه مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: این یکی از گام های بسیار خوب است که برداشته شد و اعضای کمیسیون مشترک برجام با درخواست خرید کشورمان معادل ۱۳۰ تن اورانیوم موافقت کردند. 

وی افزود: پیشتر هم حدود ۲۲۰ تن از این مواد وارد کرده بودیم که در مجموع از پس از توافق هسته ای تاکنون حدود ۳۵۰ تن از این مواد دراختیار داریم که با توجه به اینکه ذخایر بسیار خوبی محسوب می شود ما را در موقعیت بسیار خوبی قرار می دهد. 

کمالوندی اضافه کرد: البته ما برای صنعتی شدن نیاز به منابع بیشتری داریم به همین علت هم در داخل کشور کار اکتشاف و استخراج را با اولویت پیگیری می کنیم. 

وی ادامه داد: از طرف دیگر به بازارهای دنیا نیز توجه داریم که اکنون فضا باز شده و این نخستین بار است که کانال خرید با تأمین این میزان نسبتاً زیاد از اورانیوم برای کشورمان موافقت کرده است تا به موازات رشد صنعت هسته ای مواد لازم را برای تأمین نیازمندی هایمان داشته باشیم. 

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین درباره طرح موضوع بازطراحی رآکتور اراک و اختلاف نظر با چینی ها در این خصوص در نشست اخیر کمیسیون برجام گفت: معمولاً در نشست کمیسیون همه موضوعات مطرح و بررسی می شود و در این باره نیز گزارشی از جانب هیئت ایرانی و چینی ارائه شد. 

کمالوندی افزود: همه مسائل ما و چینی ها حل شده و فقط یک مسئله باقی مانده که مربوط به قیمت است. تلقی ما این است که قیمت مطرح شده چینی ها در مقایسه با استانداردهای بین المللی با توجه به اینکه در آغاز کار قرار داریم قیمت بالایی است. 

وی اضافه کرد: شاید طرف چینی فکر می کند که این فقط موضوعی اقتصادی نیست و می تواند سیاسی هم باشد به همین علت قیمت ارائه شده تا حدی بالاتر از نرخ های متعارف است. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در مذاکراتی که اخیرا انجام دادیم چینی ها تا حد زیادی انعطاف نشان دادند اگرچه هنوز برای ما کافی نیست.

کمالوندی افزود: با این حال مذاکره درباره قیمت، کار بازطراحی رآکتور اراک را به تأخیر نمی اندازد زیرا ما به موازات این کار طراحی را پیش می بریم و بخش عمده طراحی با اقدام متخصصان ایرانی اجرا می شود و نیازی به طرف چینی نداریم.

وی اضافه کرد: آن بخشی که چینی ها باید انجام دهند مرور طراحی هاست که به محض آنکه به پایان برسد آن سند هم آماده می شود که مبنای محاسبات و پرداخت ها را مشخص می کند و ما تا آخرین لحظه در تلاشیم که قیمت ها را کاهش دهیم. 

کمالوندی ابراز امیدواری کرد با اقداماتی که در زمینه های سیاسی کرده ایم و پیگیری های دیگر وزارت امور خارجه، نتیجه مطلوب در این خصوص حاصل شود. 

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین درباره نشست امروز مسئولان این سازمان با برخی مسئولان وزارت امور خارجه گفت: معمولاً هر دو یا سه هفته در جلساتی مسائل فنی را با یکدیگر مرور و هماهنگ می کنیم به ویژه آنکه باید مسئولان وزارت خارجه از مسائل فنی آگاه شوند تا در مذاکرات اشراف کامل داشته باشند. 

وی افزود: در جلسه امروز نیز مسائل مختلف مانند مذاکرات با چینی ها موضوع ایزوتوپ های پایدار، مذاکرات با روس ها، مواضع دولت جدید امریکا و راهبردهایی که در این خصوص باید اتخاذ شود با نگاه به آینده و اقداماتی که باید در صنعت هسته ای صورت گیرد بررسی شد. 

کمالوندی همچنین درباره زمان برگزاری نشست هیئت نظارت بر اجرای برجام گفت: اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم اما علی القاعده پس از ارائه گزارش نشست کمیسیون مشترک برجام به رئیس جمهور باید این موضوع در هیئت نظارت بر برجام بررسی شود. 

معاون سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به اقدامات کارشناسان این سازمان به ویژه امضای توافق همکاری با کشورهای مختلف در زمینه هسته ای را گشایش در عرصه بین المللی دانست و از  برقراری تعامل بسیار خوب با کشورهای صاحب این فناوری در چارچوب منافع کشورمان خبر داد.

وی همچنین با اشاره به نزدیک شدن به عضویت کشورمان در پروژه ایتر گفت: این موضوع به مراحل نهایی رسیده است و در پیام تسلیت مدیرکل ایتر به آقای صالحی بابت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری شده است که به زودی شاهد امضای قرارداد نهایی در این خصوص باشیم که این تحولی بسیار مهم در صنعت هسته ای کشورمان محسوب می شود. 

* سند توافق ایران و کمیسیون مشترک برجام درباره نحوه محاسبه مواد غنی شده هسته ای

سازمان انرژی اتمی متن سند توافق جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون مشترک برجام درباره نحوه محاسبات مواد غنی شده در تأسیسات  هسته ای کشورمان را منتشر کرد.

متن کامل تصمیم کمیسیون مشترک که براساس برجام در وین اتخاذ شد به این شرح است: 

جمهوری اسلامی ایران توضیحات و توجیهات فنی خود در رابطه با برنامه تدوین شده درخصوص انجام فعالیت های حسابرسی مواد هسته ای پادمان آژانس در کارخانه تولید پودر غنی شده EUPP)UO2) را به کمیسیون مشترک ارائه نمود. کمیسیون مشترک مفاد این برنامه را مدنظر قرار داده و آن را براساس اختیار خود در مشاوره و ارائه راهنمایی در مورد موضوعات اجرایی براساس پارامترهای زیر تأیید کرد. شایان ذکر است که این تصمیم کمیسیون مشترک نمایانگر درک مشترک از دامنه تعهدات مربوط به برجام است:

۱- اورانیوم موجود با غنای پایین ((LEU در تجهیزات EUPP که با توجه به فرایند تشریح شده در این متن، غیرقابل بازیابی تلقی شود ، مشروط بر اینکه ایران تا مدت ۱۵ سال از روز اجرا تأسیساتی با توان بازیابی اورانیوم با غنای پایین LEU از چنین موادی را احداث ننماید. در شمول ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مندرج در متن برجام قرار نمی گیرد. اگر در آینده، ایران اورانیوم غنی شده به تجهیزات EUPP تزریق نماید، روند زیر به منظور تشخیص میزان مواد نگه داشته شده در تجهیزات (هولداپ) ، مطابق نکات مندرج در بند (۲) به عنوان مواد غیر قابل ارزیابی محسوب می گردد.

۲- چنانچه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که ایران اورانیوم تهی شده به بخشی از تجهیزات EUPP از طریق تزریق محلول اورانیل فلوراید به دی اکسید اورانیوم و سیستم فرآوری ضایعات تا زمانی که مواد خروجی از آن بخش در سطح اورانیوم طبیعی یا کمتر باشد، مواد LEU نگه داشته شده در تجهیزات EUPP (هولداپ) غیر قابل بازیابی تلقی می شود. مواد حاوی اورانیوم غنی شده حاصل از مواد خروجی ، مشروط به اینکه ایران درجه غنای این قبیل مواد را به سطح اورانیوم طبیعی یا کمتر در بازه زمانی مشخص شده زیر رسانیده باشد. به عنوان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مشمول برجام به حساب نمی آید.

۳- تخمین میزان اورانیوم غنی شده در تجهیزات EUPP  و مواد خروجی از فرایند شرح داده شده در بند (۲)، تا ۱۲۰ روز از آغاز روند یاد شده به عنوان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مندرج در برجام محسوب نخواهد شد.

۴- کمیسیون مشترک در سطح کارشناسان ، نگرانی ایران را در مورد تعریف ذخایر اورانیوم غنی شده به صورتی که در پاراگراف ۵۶ از ضمیمه یک برجام آمده است، مورد بررسی قرار خواهد داد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آمریکایی‌ها قول داده‌‌اند که تمدید آیسا بر برجام تاثیرگذار نخواهد بود/به زودی ۱۳۰ تن اورانیوم خریداری شده وارد ایران می‌شود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات