گزارش از ۲۵ ساعت عملیات پیچیده امداد و نجات در محل حادثه پلاسکو

گزارش از ۲۵ ساعت عملیات پیچیده امداد و نجات در محل حادثه پلاسکو
بازدید 653 زمان 2017/01/20 کد خبر 3859

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، که از ابتدای حادثه و شب گذشته تاکنون در محل حادثه حضور داشته، …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، که از ابتدای حادثه و شب گذشته تاکنون در محل حادثه حضور داشته، گزارش داد: با گذشت نزدیک به ۲۵ ساعت از حادثه حریق ساختمان پلاسکو امدادرسانان در تلاش هستند تا آتش‌نشانان گرفتار شده زیر آوار این ساختمان را نجات دهند.

براساس آخرین اخبار منتشر شده هنوز دسترسی نیروهای امداد و نجات به افراد محبوس در طبقات زیرین ساختمان پلاسکو رخ نداده و سناریوهای طراحی شده برای نقب زدن و حفر تونل از ساختمان‌های مجاور به طبقه زیرین این ساختمان اثربخش نبوده است.

تاکنون هنوز هیچ جسدی از زیر آوار بیرون کشیده نشده و اطلاع درستی از مفقودشدن آتش‌نشان‌ها در دست نیست.

مشکل اصلی که باعث کند شدن اجرای عملیات امداد و نجات شده است، سازه چندصدتنی فلزی نمای ساختمان پلاسکو است که پس از ریزش این ساختمان به هم پیچیده و کار امداد رسانی را سخت و پیچیده کرده است.

به‌دنبال انتقال خودروهای سنگین امداد، چنگک‌های مکانیکی بزرگ و خودروهای قیچی کننده قطعات فلزی، از شب گذشته در صحنه حادثه، اجرای خارج کردن نمای فلزی ساختمان سرعت بیشتری گرفته ولی هنوز بخش زیادی از نمای فلزی مانع پیشروی امدادگران است.

البته به‌دنبال تلاش‌های انجام شده یک قطعه بزرگ سازه فلزی از روی آوارهای این ساختمان برداشته شد و امدادگران همچنان طی حدود ۲۰ ساعت گذشته در حال آواربرداری این ساختمان و نجات محبوس شدگان هستند.

البته از گفته شهردار و سخنگوی آتش‌نشانی پیداست که احتمالاً باید منتظر خبرهای ناخوشی از به شهادت رسیدن تعدادی از آتش‌نشانان باشیم ولی هنوز هیچ خبر موثقی مبنی بر شهادت آتش‌نشانان در دست نیست.

براساس این گزارش آتش فروخفته در قسمت‌های زیرین ساختمان باعث شده تا هر لحظه با برداشتن قسمتی از نما، شاهد زبانه کشیدن شعله‌های آتش و به هوا بلند شدن دود غلیظ سفیدرنگ در محل حادثه باشیم که آتش‌نشانان در تلاشند تا با مهار حریق‌های کوچک زیر آوار، اجرای عملیات آوار برداری را تسریع کنند.

همچنین از ساعات اولیه ریزش این ساختمان سگ‌های زنده‌یاب پلیس و سازمان امداد و نجات هلال احمر در محل حادثه حاضر شدند و نیروهای امدادی با بهره‌مندی از این سگ‌ها و همچنین تجهیزات الکترونیکی زنده‌یاب در تلاشند تا اطلاعی از محل احتمالی محبوس شدگان زیر آوار حاصل کنند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه گزارش از ۲۵ ساعت عملیات پیچیده امداد و نجات در محل حادثه پلاسکو

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات