صالحی: آمریکا وانمود می‌کند به تعهداتش در برجام پایبند است/ در حوزه جذب سرمایه‌های خارجی، اوضاع بر وفق مراد نیست

صالحی: آمریکا وانمود می‌کند به تعهداتش در برجام پایبند است/ در حوزه جذب سرمایه‌های خارجی، اوضاع بر وفق مراد نیست
بازدید 540 زمان 2017/01/24 کد خبر 3973

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، شبکه الجزیره قطر به بهانه فرا رسیدن اولین سالگرد توافق هسته‌ای ایران و …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، شبکه الجزیره قطر به بهانه فرا رسیدن اولین سالگرد توافق هسته‌ای ایران و غرب، در برنامه «لقاء الیوم» با دکتر علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به گفتگو نشست. 

در آغاز این گفتکو از دکتر صالحی سئوال شد با گذشت یک سال از توافق هسته‌ای چه چیزهای محقق شد و چه چیزهای محقق نشد؟ وی در پاسخ گفت: توافق هسته‌ای ابعاد مختلفی دارد یکی از این ابعاد، بعد فنی و تخصصی است چنانچه بعد حقوقی و سیاسی نیز از ابعاد دیگر آن است، در بعد فنی همه چیز خوب پیش می رود، ایران به آنچه که ملزم  شده بود عمل کرد و اخیرا هم گام های جدیدی برداشته‌ایم و آن جمع‌آوری زیرساخت های مرتبط به سانتریفیوژها در تاسیسات فردو است، آقای آمانو نیز در گزارش اخیر خود به التزام ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای اذعان کرده است.

وی افزود: در بعد حقوقی نیز که به مواردی چون بازرسی  و پروتکل الحاقی ارتباط دارد معتقدیم هیچ مشکلی وجود ندارد، تنها بعدی که از نگاه ما مهم است به تحریم ها و بعد سیاسی توافق ارتباط دارد؛ زیرا در این بخش مشکلاتی دیده می شود و آن اینکه طرف دیگر توافق، به تعهداتش در توافق هسته‌ای عمل نمی کند. در ظاهر ممکن است کارهایی انجام بدهند تا وانمود کنند به تعهداتشان پایبندند، اما در واقع کار خاصی انجام نمی دهند؛ زیرا اگر کاری در این زمینه انجام داده باشند مشکلات موجود در تعامل با بانک های بزرگ را چگونه باید ارزیابی کرد، آنان در این زمینه هیچ گامی برنداشته اند. 

مجری پرسید، آیا مقصود شما از طرف مقابل، آمریکاست؟ دکتر صالحی پاسخ داد :«بلی، مقصود آمریکاست، این کشور تاکنون کار خاصی انجام نداده یا آنگونه که باید عمل می کرد عمل نکرده است، به ویژه در چراغ سبز نشان دادن به بانک ها بزرگ، کوتاهی کرده است تا این بانک همچنان با تردید و دودلی با ایران تعامل داشته باشند گویا در این زمینه سخن شفافی را از آمریکایی‌ها نشنیده‌اند، آمریکا در ظاهر وانمود می کند در این زمینه به وظیفه‌اش عمل کرده است، اما در خفا و پشت پرده نه تنها کاری انجام نداد بلکه سعی کرد همه چیز را به بن بست بکشاند.

صالحی در ادامه گفت: این بخش خالی از لیوان است، اما اگر به بخش پر لیوان بنگریم شاهد پیمان‌های تجاری بزرگ چون پیمان خرید هواپیماهای مسافربری از شرکت‌هایی مثل بوئینگ و ایرباس هستیم. این پیمان های تجاری از ۳۶ میلیارد تا ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارند و به نظر می‌رسد رد و بدل شدن چنین هزینه هنگفتی نیازمند فعالیت موسسات مالی بین‌المللی است، این اتفاقات، وجود حرکت مثبت در بعد اقتصادی توافق هسته‌ای را نشان می دهد. این مسائل نشان می دهد نگاه ما به آینده تحریم‌ها و لغو تحریم‌ها، به ویژه به آنچه که به بانک های بین قاره ای، یعنی بانک های تامین کننده  بودجه مالی پروژه های بزرگ، مرتبط است باید خوش بینانه تر باشد.

خبرنگار الجزیره در ادامه از میهمان برنامه «لقاء الیوم» پرسید، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد ایران به وظایفش عمل کرده است، اما سخن این است که در مقابل ما به آنچه که باید دست می یافتید نرسیدید، مثلا در حوزه اقتصادی شاهد تاخیر در سرمایه‌گذاری خارجی در ایران هستیم، سوئیفت‌ها و فعالیت‌های بانک های بزرگ همچنان با چالش هایی روبروست، برخی از مشکلات اقتصادی ایران که ممکن است ارتباط مستقیمی هم با توافق هسته‌ای نداشته باشند مثل رکود اقتصادی، کاهش ارزش پول داخلی و بیکاری همچنان باقیست، با این حال آیا می توان گفت ایران به تعهداتش عمل کرد اما در مقابل چیزی دریافت نکرده است؟ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد: «درخصوص تلاش ها برای ایجاد فضای اقتصادی جدید برای ایران، آنان کاری انجام نداده اند، سخن شما در این زمینه درست است، اما این موضوع به این معنی نیست که هیچ اتفاقی نیفتاده است، قبل از توافق هسته ای سقف صادرات نفت ما زیر یک میلیون بشکه در روز بود، اما پس از توافق این میزان رشد کرد و به ۲٫۵ میلیون بشکه در روز رسید. همچنین ما امروز حدود پانصد هزار بشکه گاز مایع و ۵۰۰ هزار بشکه مواد پتروشیمی صادر می کنیم به این معنی که ما روزانه ۳٫۵ میلیون بشکه صادرات داریم در حالی که قبل از توافق این رقم از یک میلیون بشکه فراتر نمی رفت.» 

وی افزود: بر خلاف برخی شایعات، امروز ما درآمدهای نفتی خود را دریافت می‌کنیم، نکته دیگر اینکه بانک های کوچک بدون هیچ مشکلی فعالیت دارند، هزاران سوئیفت وابسته به این بانک‌ها باز هستند در حالی که قبل از توافق مسدود بودند. آنچه پس از توافق محقق نشده است متعلق به بانک های بزرگ است که هزینه های چندین میلیارد دلاری پروژه های تجاری و توافقنامه های بزرک را تامین می کنند، اما بانک های کوچک که تامین کننده طرح های چند میلیون دلاری هستند به خوبی فعالیت می کنند و مشکلی ندارند.

صالحی در در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه جذب سرمایه های خارجی هم اوضاع آنگونه که باید، بر وفق مراد نیست، ما آنگونه که در این زمینه انتظار داشتیم  محقق نشده است اما این سخن به این معنی نیست که در این زمینه هیچ اتفاقی نیفتاده است؛ زیرا اگر بخواهیم اوضاع  را با قبل از توافق بسنجیم شاهد تغییرات قابل توجهی هستیم. با این حال انتظارات ما بالاتر بود و همه این انتظارات برآورده نشده است. به طور کلی اقتصاد ما از سال جدید ایرانی (آغاز سال ۱۳۹۶) شاهد حرکت جدی و سریع خواهد بود، ما شاهد حرکت های اقتصادی بزرگ تر و شفاف تر خواهیم بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه گفتگو با الجزیره، در پاسخ به سئوالی درباره پیامدهای رویکرد ترامپ و حلقه اطرافیانش به توافق هسته‌ای و کشور ایران، گفت:«  برخی از این مواضع (ترامپ و دولتش) به سود ما خواهد بود وقتی دونالد ترامپ  می گوید توافق هسته‌ای بدترین توافق تاریخ است سئوال این است که آیا این توافق از نگاه ایرانیان بد است یا از نگاه آمریکا و رئیس جمهور جدید آمریکا؟ به تاکید مقصود او این است که این توافق از نگاه خودش بد است، این نکته یعنی آنان خواستند توافق بدی را بر ما تحمیل کنند، اما نتوانستند. 

صالحی افزود: من نمی‌خواهم در این زمینه پیش‌داوری کنم، ترجیح می دهم دولت جدید آمریکا کارش را به صورت رسمی شروع کند تا ببنیم که در عمل چه می کند، از خوش شانسی است که شرایط ما در ایران به گونه ایست که برای تعامل با هر نوع احتمالی آماده ایم، اگر دولت جدید آمریکا در پی تداوم توافق هسته‌ای باشد، به تعهدات واشنگتن در توافق پایبند باشد، بسیار خوب است ما نیز همین را می خواهیم، ما نمی خواهیم ضربه ای به این توافق وارد شود، ما خواستار تداوم توافق هستیم و تلاش می کنیم بدون مشکل این توافق را عملی سازیم؛ اما اگر دولت جدید آمریکا در پی امور دیگری باشد باز هم باکی نیست، ما چیزی را از دست نخواهیم داد، ما به جهانیان ثابت کرده ایم که در چارچوب منافع عالی کشور، حفظ حاکمیت ملی، اهل گفتگو، اهل منطق و اهل احترام متبادل هستیم، اما اگر واشنگتن در پی شانه خالی کردن از مسئولیت هایش در توافق باشد باید مسئولیت کارهایش را در برابر افکار عمومی جهان نیز بپذیرد.

وی اضافه کرد: ما چیزی را از دست نخواهیم داد؛ زیرا بار دیگر به همانجایی که در قبل از توافق بودیم باز می گردیم و این چیزی است که در متن توافق نیز به آن اشاره شده است. در شرایطی قرار داریم که ما را قادر می سازد به مرحله قبل از توافق بازگردیم، آن هم به گونه ای که دولت آمریکا سیلی خواهد خورد. ما در پی آن نبودیم که پل های پشت سرمان را تخریب کنیم  تا نتوانیم به عقب برگردیم، بر خلاف چنین تصوری، ما با منطق گفتگو،  وارد مذاکرات شدیم، مذاکرات ما  از باب اعتماد  به طرف مقابل نبوده است. ما به آنان اعتماد نداریم، مقام معظم رهبری نیز به صراحت فرموده بودند بروید مذاکره کنید اما به آنان اعتماد نکنید، با تیزهوشی و تدبیر مذاکره کنید.

مجری برنامه لقاء الیوم الجزیره پرسید، آیا این احتمال برای ایران وجود دارد که به شرایط قبل از توافق بازگردد؟ دکتر صالحی پاسخ داد :« بلی و به سرعت. ما می توانیم به شرایطی به مراتب بهتر از قبل (حصول توافق هسته‌ای) بازگردیم. ما نمی خواهیم چنین چیزی اتفاق بیفتد. ایران نقض کننده توافق هسته‌ای نیست، این تصمیمی است که ایران در آن جدی است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به سئوال مجری درباره آمادگی ایران برای اصلاح توافق هسته‌ای گفت، هرگز چنین آمادگی‌ای نداریم، تاکید ما این است که بعد فنی توافق هسته ای بسته شده و به پایان رسیده است. 

مجری پرسید اگر خواسته طرف مقابل خواسته های سیاسی باشد چه؟ دکتر صالحی پاسخ داد:« نمی‌توان در حال حاضر وارد چنین مبحثی شد، هرگز مذاکرات جدیدی درباره توافق هسته ای در پیش نخواهد بود. این اظهارات ما شفاف است. مذاکرات پایان یافته است، به ویژه بعد فنی توافق که ستون فقرات توافق محسوب می شود پایان یافت. درباره بندهای متعلق به غنی سازی اورانیوم، آب سنگین، تاسیسات اراک و مباحثی از این قبیل گفتگو شده و گفتگوها به پایان رسیده و پرونده بسته شده است. 

مجری شبکه الجزیره قطر در بخشی دیگر از گفتگو با دکتر صالحی پرسید، جنابعالی به عنوان وزیر امور خارجه سابق، روند مذاکرات را درک می کنید، عضو گروه گفتگو کننده ایران بودید، می دانید مذاکرات آستانه در پیش است به نظر می رسد در این زمینه ایران در یک طرف و روسیه در  طرف دیگر قرار دارد و مواضع روسیه به ترکیه نزدیک است، آیا شما به مذاکرات آستانه خوش بین هستید، نگاه شما درباره تفاوت دیدگاه میان ایران و روسیه چیست؟ 

صالحی پاسخ داد:« ما با هر نوع مذاکرات جدی و صادقانه برای حل بحران سوریه موافقیم، این اصل ثابت ماست، ما از زمانی که محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر با مشارکت ایران، ترکیه، عربستان و مصر کمیته چهار جانبه تشکیل داده بود از این روند حمایت می کردیم. موضع ایران در  بحران سوریه حمایت از گزینه های مورد تایید مردم سوریه است، ایران از همان زمان طرح چهار ماده‌ای را آماده و به سازمان ملل متحد و کمیته چهار جانبه تحویل داده بود. هدف اساسی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه، با نظارت سازمان ملل متحد، بود، انتخاباتی که در آن بشار اسد هم نامزد باشد، اگر رای مردم با او بود، رئیس باقی بماند و اگر انتخابات را واگذار کرد سمتش را ترک کند تا فرد پیروز جای او را بگیرد. آن زمان ترکیه گروههای مخالف سوری را گرد هم آورد تا شرایط سیاسی خاصی را به وجود بیاورد و الان همه چیز به پایان رسید و اثری از آنانی که  در سابق در پاریس، ترکیه و ریاض گردهم می آمدند نیست.

وی افزود: ایران کشوری است که به صراحت اعلام کرد به سوریه کمک می کند، اما روسیه پس از مدتی وارد عمل شد و به طور جدی فعال شد. امروز روسیه به ترکیه نزدیک شده است، این اتفاق مایه خرسندی ماست و هیچ نگرانی ای از آن نداریم. این نزدیک شدن به سود ایران است.

 رئیس سازمان انرژی اتمی ایران  اضافه کرد: شما در طول پنج سال بحران، مواضع ایران و ترکیه را با هم مقایسه کنید و بگویید این کدام طرف بوده است که موضعش را تغییر داد؟ ترکیه پیش از این در یک جایگاه خاصی قرار داشت و حال در جایگاه دیگری قرار دارد  در حالی که ایران در جایگاهی که حضور داشت همچنان در همان جایگاه و حتی فراتر از آن حضور دارد. ترکیه خواستار کنار گذاشتن بشار اسد و حتی برخی دیگر از حامیانش خواستار تجزیه سوریه بودند، آنان بر حلب مسلط شدند و از این شهر به عنوان پایتخت دوم سوریه یاد کردند. اما امروز همه این مسائل خاتمه یافته است.

صالحی همچنین گفت: ممکن نیست مواضع ایران و روسیه در پرونده های مختلف صددرصد با هم  همخوانی داشته باشد. در بخش کلیات و عنوان های راهبردی پرونده سوریه، میان ما و روسیه دیدگاه های مشابهی وجود دارد، دو طرف درباره ضرورت حفظ وحدت ارضی سوریه، درباره این موضوع که نظام سوریه باید منتخب ملت این کشور باشد نه نظامی برخاسته از مداخله های خارجی،  و همچنین در مسائل مشابه ، توافق کامل دارند. کاملا شفاف است که تهران و مسکو در بسیاری از مسائل، به ویژه در مباحث کلان، اشتراکاتی دارند اما اینکه این دیدگاهها  باید چگونه اجرایی شود اختلافاتی میان دو کشور وجود دارد.

وی درباره تحولات بین‌المللی و روابط ایران با عربستان و ترکیه  نیز گفت:« درباره روابط میان ایران و کشورهای عربی به ویژه عربستان به این نکته اشاره می کنم که وقتی وزیر امور خارجه بودم و اساس سیاست های خارجی را مشخص کرده بودم اولویت اصلی داشتن روابط ممتاز با کشورهای منطقه به ویژه عربستان و ترکیه بود زیرا این دو کشور ویژگی های ممتازی دارند، عربستان دارای قدرت اقتصادی بزرگ، قبله مسلمانان و مهد اسلام است در نتیجه برای ما بسیار اهمیت دارد همچنین ترکیه کشور تاثیرگذار و از نظر صنعتی کشور پیشرفته و دارای اقتصاد قوی است این کشور همسایه مهمی برای ایران است، میان ما و آنها نیز مشترکات زیادی وجود دارد. الان هم می گویم ما آماده ایم تا با عربستان درباره اختلافات یا آنچه که نگرانی از ایران تعبیر می کنند مذاکره کنیم. 

وی با اشاره به مواضع و اقدامات عربستان سعودی گفت: آنان برای خود دشمن فرضی ایجاد می کنند. به یمن نگاه کنید، در آنجا درباره نگرانی از  ایران می گویند و با همین بهانه در این کشور مداخله و این کشور را  ویران می کنند، آیا می توان چنین رفتاری را سیاسی خواند؟ در قضیه سوریه نیز مصداق دارد، سال ها جنگ و خونریزی در این کشور هیچ نتیجه ای در بر نداشت، چرا همگان برای حل مشکلات از راه گفتگو تلاش نمی کنند؟ ایران برای چنین مذاکراتی آماده است، ایران برای از بین بردن سوء تفاهم میان تهران و ریاض  آمادگی دارد، معتقدم قبل از آنکه چنین مسائلی به مسیر بن بست برسد  و دود آن به چشم همگان برود بهتر است عقلا بر سر یک میز بنشینند و در پی حل بحران منطقه ،از بحرین تا یمن و از یمن تا سوریه بر آیند. این کار به سود همگان است در غیر این صورت همه بازنده خواهند بود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه صالحی: آمریکا وانمود می‌کند به تعهداتش در برجام پایبند است/ در حوزه جذب سرمایه‌های خارجی، اوضاع بر وفق مراد نیست

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات