لاوروف: آمریکا در برجام باقی می‌ماند/ تحریم‌های یکجانبه علیه ایران باید لغو شوند

لاوروف: آمریکا در برجام باقی می‌ماند/ تحریم‌های یکجانبه علیه ایران باید لغو شوند
بازدید 134 زمان 2017/02/19 کد خبر 4573

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری «تاس»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که آمریکا به مشارکت خود در برنامه مشترک جامع هسته‌ای  (برجام) ادامه خواهد داد.

لاوروف یادآور شد: «برنامه مشترک جامع هسته‌ای که برای حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران مورد توافق جامعه بین‌الملل قرار گرفته، به قوت خویش باقی می‌ماند و طرف آمریکایی نیز به مشارکت در طرح کنترل این سند بین‌المللی به همراه دیگر شرکت کنندگان در این توافقنامه ادامه خواهد داد.»

وزیر امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که تحریم‌هایی که علیه ایران در خارج از چارچوب سازمان ملل متحد و بصورت یکجانبه در رابطه با برنامه هسته‌ای این کشور وضع شده‌اند، باید بر اساس توافقات صورت گرفته در برجام لغو شده باشند.

به گفته وی، “یوکیو آمانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده است که ایران به تمامی تعهدات خویش در قبال برنامه مشترک جامع هسته‌ای و بر اساس توافقات صورت گرفته با کشورهای گروه ۱+۵ عمل نموده است.

لاوروف تاکید کرد: «ما معتقدیم که این همکاری در آینده نیز ادامه خواهد یافت و سایر شرکت کنندگان در این توافقنامه مهم بین‌المللی هم باید به تعهدات خویش عمل کنند که در وهله نخست لغو کامل ممنوعیت‌هایی است که برای همکاری‌های اقتصادی و دیگر عرصه‌ها در رابطه با ایران که در خارج از مصوبات شورای امنیت سازمان مللو بصورت یکجانبه اعمال شده‌اند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین گفت که آمریکا به همکاری با شرکای خارجی برای حل و فصل مسائل و مشکلات بین‌المللی که موجب نگرانی‌هایی برای واشنگتن شده، علاقه مند است.

لاوروف با یادآوری این که در آغاز کنفرانس مونیخ با “مایکل پنس” معاون رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیتی صحبت کوتاهی داشته، افزود: «می‌دانید که در بن نیز گفتگوهایی با “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه آمریکا داشتم. من متوجه شدم که آمریکا مایل است که با همه شرکای خود در خصوص حل و فصل مسائل و مشکلات بین‌المللی که موجب نگرانی واشنگتن است، همکاری داشته باشد. همانطور که پیش از این هم گفته‌ام، ما منتظریم تا تیم هدایت وزارت امور خارجه آمریکا بطور کامل شکل بگیرد. آن موقع و در چارچوب تماس‌های تخصصی می‌توان دریافت که جزییات ابتکارعمل‌هایی که از طرف “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری جدید آمریکا شنیده می‌شوند، چیست.»  

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه لاوروف: آمریکا در برجام باقی می‌ماند/ تحریم‌های یکجانبه علیه ایران باید لغو شوند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات