بازگشت بدافزار MIRAI و انتشار آن از طریق تروجان جدید ویندوز

بازگشت بدافزار MIRAI و انتشار آن از طریق تروجان جدید ویندوز
بازدید 156 زمان 2017/02/19 کد خبر 4577

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملطبق نظرات کارشناسان امنیتی احتمالاً می‌توان از Mirai به‌عنوان بزرگ‌ترین بدافزار مبتنی بر اینترنت اشیا و تهدید …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملطبق نظرات کارشناسان امنیتی احتمالاً می‌توان از Mirai به‌عنوان بزرگ‌ترین بدافزار مبتنی بر اینترنت اشیا و تهدید امنیتی سال گذشته نام برد. این بدافزار با اجرای حملات DDOS گسترده به ارائه‌دهنده DNS معروف Dyn، باعث قطع اینترنت در سطح وسیعی شده است.

Mirai در واقع برنامه مخربی برای دستگاه‌های اینترنت اشیا مبتنی بر لینوکس است که دستگاه‌هایی با ضعف امنیتی بالا را شناسایی کرده و از آن‌ها برای اجرای حملات DDOS در بات نت استفاده می‌کند. همچنین این بدافزار با استفاده از گواهینامه‌های پیش‌فرض کارخانه از طریق Telnet گسترش پیدا می‌کند. شروع این عملیات از اکتبر سال گذشته بعد از انتشار کد منبع به‌طور عمومی آغازشده است.

این تروجان با نام Trojan.Mirai 1 کامپیوترهای ویندوزی را هدف قرار داده و شبکه کاربران را برای یافتن دستگاه‌های مبتنی بر لینوکس جستجو می‌کند. سپس از طریق پروتکل Telnet، تروجان یک فایل باینری روی دستگاه آلوده دانلود می‌کند تا Linux.Mirai را اجرا کند.

گفتنی است بعدازاین مرحله تروجان مذکور می‌تواند خودش را در دستگاه‌های ویندوزی دیگر توزیع کند تا به هکرها در انتشار بدافزار کمک کند. علاوه بر این محققان متذکر شده‌اند این بدافزار می‌تواند سرویس‌های پایگاه داده اجرا شده روی پورت‌های مختلف مانند MySQL و Microsoft SQL را آلوده کند و با ساختن ادمین جدید با ID، phpminds و رمز عبور phpgodwith به مهاجمان اجازه سرقت اطلاعات پایگاه داده را می‌دهد.

لازم به ذکر است در حال حاضر هنوز سازنده این بدافزار شناسایی نشده اما شواهد نشان می‌دهد دستگاه‌های اینترنت اشیایی هم که مستقیماً به اینترنت متصل نیستند برای پیوستن به این ارتش بات نتی در معرض هک قرار دارند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه بازگشت بدافزار MIRAI و انتشار آن از طریق تروجان جدید ویندوز

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات