آذربایجان برای تامین گاز مورد نیاز خود دست به دامان ایران شد

آذربایجان برای تامین گاز مورد نیاز خود دست به دامان ایران شد
بازدید 120 زمان 2017/02/25 کد خبر 4722

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، آذربایجان دارنده یکی از بزرگترین میادین گازی جهان یعنی میدان شاه دنیز در …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، آذربایجان دارنده یکی از بزرگترین میادین گازی جهان یعنی میدان شاه دنیز در دریای خزر است، اما این کشور مرحله بعدی تولید گاز این میدان را تا سال ۲۰۲۰ به کشورهای یونان، ایتالیا، ترکیه و دیگر کشورهای علاقمند به کاهش وابستگی شان به گاز روسیه پیش فروش کرده است.

در پایان سال گذشته میلادی، شرکت انرژی دولتی سوکار آذربایجان اعلام کرد که واردات گاز از ایران را آغاز کرده است.

دو منبع صنعتی در این باره گفتند، در واقع گاز از ترکمنستان با قیمتی مناسب تر برای آذری ها، به این کشور وارد می شود، اما ورود گاز ترکمنستان به آذربایجان به دلیل اختلاف ایران و ترکمنستان بر سر قیمت گاز متوقف شد.

این منابع افزودند، اختلاف بر سر قیمت گاز همچنین مذاکرات بر سر واردات احتمالی گاز از روسیه به آذربایجان برای جبران کمبود گاز در داخل این کشور را با وقفه روبرو کرده است.

این مسئله برای الهام علی یف، رئیس جمهور آذربایجان که با کاهش شدید ارزش پول ملی به دلیل افت قیمت نفت و اختلافات بین روسیه و غرب مواجه است، به مشکل دو چندانی تبدیل شده است.

خوشبخت یوسف زاده، معاون رئیس شرکت سوکار در ماه دسامبر گفته بود، باکو برای حل مشکل کمبود گاز در داخل، شروع به خرید روزانه حدود ۲ تا ۴ میلیون متر مکعب گاز از ایران کرده که رقم کل آن در سال گذشته به ۲۸۶ میلیون متر مکعب رسیده است. وی به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره نکرد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آذربایجان برای تامین گاز مورد نیاز خود دست به دامان ایران شد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات