حوزه زیستی جزو آسیب‌های جدی در ۵ سال آینده است/ لزوم تدوین کتاب جامع پدافند غیرعامل از منظر قرآن و نهج‌البلاغه

حوزه زیستی جزو آسیب‌های جدی در ۵ سال آینده است/ لزوم تدوین کتاب جامع پدافند غیرعامل از منظر قرآن و نهج‌البلاغه
بازدید 116 زمان 2017/03/06 کد خبر 5009

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مجید آقابابایی پیش از ظهر امروز در همایش مدیران پدافند غیرعامل استانداری‌های سراسر …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مجید آقابابایی پیش از ظهر امروز در همایش مدیران پدافند غیرعامل استانداری‌های سراسر کشور که در سالن جلسات هتل خورشید برگزار شد، با تأکید بر تدوین کتاب جامعی از منظر قرآن، نهج‌البلاغه و احادیث در رابطه با پدافند غیرعامل اظهار داشت: نیاز به مرکز مطالعاتی است که این موضوع به‌عنوان مجلد استخراج شود، و شیوه و روش پیامبر اکرم(ص) در دفاع و امام علی(ع) در جنگ‌ها مدنظر قرار گیرد.
مدیر‌کل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل در حوزه زیستی براساس مشهودات و مستندات گفت: امروزه حوزه زیستی وارد جنگ آرام شده، یکی از حوزه‌هایی که دشمن علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی کرده جنگ زیستی است.
وی با بیان اینکه موضوع زیستی یکی از آسیب‌های جدی بعد از موضوع سایبری در ۵ سال آینده خواهد بود، تصریح کرد: موضوع زیستی یک موضوع پیچیده و چندبعدی است که در حال تبدیل‌شدن به یک موضوع جدی است، شکل آرامی یافته و تأثیرگذاری در تمام لایه‌های جامعه داشته بنابراین اگر غفلت کنیم با مشکل مواجه خواهیم بود.
آقابابایی با ابراز اینکه پدافند غیرعامل یک موضوع روانی است، گفت: موضوع امنیت روانی به‌مراتب شدّت، حدّت و تأثیرگذاری آن بیشتر از سایر مؤلفه‌های امنیت است چراکه این مسئله روی ذهن مردم اثر می‌گذارد، بحث روانی در جنگ زیستی بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم، دشمن در حوزه‌ای ورود کرده که هوشمند، سیال و هدفمند عمل می‌کند.
مدیر‌کل امور مرزی وزارت کشور ادامه داد: اگر نتوانیم سرمایه‌های خود را حفظ کنیم این سرمایه‌ها مورد تهدید قرار خواهد گرفت، جنگ زیستی دنبال مورد هدف قرار دادن مردم است، آنچه در سناریوها تعریف کردند و به‌دنبال آن هستند این است که با یک هدف به‌دنبال تهدید مردم باشند ازاین‌رو دشمن به‌سمت اهداف اقتصادی رفته است.
وی با تأکید بر اهمیت موضوع زیستی در استان‌ها خاطرنشان کرد: این مسئله در برخی استان‌ها بسیار مهم‌تر است، و باید در شورای تأمین استان‌ها شورای بیوتروریسم شکل بگیرد ازاین‌رو یکی از محورها، تشکیل کمیسیون حوزه بیوتروریسیم در استان‌ها است.
آقابابایی بیان کرد: برخی از استان‌ها هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیده‌اند و این مسئله در ارزیابی استان قرار می‌گیرد، موضوع پدافند غیرعامل کاملاً مشخص  و پیچیده و نیازمند کار علمی است بنابراین موضوع پدافند غیرعامل از موضوعات مدیریت بحران جدا بوده و در یک حوزه نمی‌گنجد.
مدیر‌کل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به حملات سایبری دشمن گفت: مدیران پدافند غیرعامل براساس حوزه‌ها به مسئله ورود، و موضوع پدافند را از موضوعات ابتدایی خارج کنند، اشکالی جدی در حوزه پولی است، اما باید اذعان کرد که استانداری موظف به تأمین اعتبار برای کسی نیست.
وی افزود: امروز دشمن دارای کلیدها و کدهای هوشمند است، وظیفه ما در حوزه کنترل و پدافند غیرعامل عمل هوشمندانه و بابرنامه است، تهدیدات دشمن دانش‌محور است بنابراین باید مفاهیم علمی و دانشگاهی حوزه پدافند غیرعامل را بشناسیم.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه حوزه زیستی جزو آسیب‌های جدی در ۵ سال آینده است/ لزوم تدوین کتاب جامع پدافند غیرعامل از منظر قرآن و نهج‌البلاغه

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات