سالانه بیش از ۶۰۰ هزار راس دام وارد دامشهر قم می شود

سالانه بیش از ۶۰۰ هزار راس دام وارد دامشهر قم می شود
بازدید 65 زمان 2017/03/07 کد خبر 5049

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مهدی رفیعی روز سه شنبه در رزمایش پدافند زیستی حضرت مسلم ابن عقیل(ع) …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مهدی رفیعی روز سه شنبه در رزمایش پدافند زیستی حضرت مسلم ابن عقیل(ع) با اشاره به این که استان قم دارای بزرگترین میدان دام در سطح کشور است افزود: این تعداد دام وارد دامشهر شده و پرورش پیدا می کنند ضمن این که عرضه و فروش دام به استان های مختلف از این منطقه صورت می گیرد.

وی افزود: در همین راستا انتقال بیماری تب برفکی و دامی در این مجموعه وجود دارد که باید با برنامه ریزی و مدیریت بتوانیم از آلودگی ها احتمالی جلوگیری کنیم.

شهرک دامشهر قم که سال ۱۳۷۵ در ۱۳ کیلومتری جاده قم – جعفریه احداث شد، با ۳۰ کاروانسرای دام، سالانه میزبان حدود ۶۰۰ هزار دام از ۲۹ استان کشور است.

مدیرکل دامپزشکی قم با اشاره به تهدیدهای بیوتروریسمی گفت: از آنجایی که منطقه دامشهر قم بزرگترین منطقه دامپروری است باید مراقب تهدیدهای دشمن در انتقال بیماری های دامی و زیستی در این مکان باشیم.

وی ادامه داد: رزمایش پدافند زیستی در راستای کنترل بیماری دامی در استان قم اجرایی شده است تا هماهنگی و تعامل دستگاه های مربوطه در این استان مورد آزمایش قرار بگیرد.

رفیعی بیان داشت: این رزمایش به صورت عملیات فرضی با بیماری تب برفکی برخورد می کند و تیم های عملیاتی برای مدیریت و کنترل آلودگی و جلوگیری از تلفات دامی اقدام می کنند.

وی با اشاره به فعالیت تیم های هشتگانه قرارگاه رزمایش پدافند زیستی گفت: کارگروه ها با اجرای اقدام هایی از جمله قرنطینه، درمان و واکسیناسیون به رفع آلودگی ها می پردازند که در این حوزه ۱۱۰ تن از نیروهای دامپزشکی و تیم ها فعالیت می کنند.

وی ابراز داشت: کارگروه رصد و پایش و هشدار سریع، کارگروه آشکار سازی و تشخیص، کارگروه قرنطینه و محدودسازی، کارگروه آرامش بخشی و مدیریت، کارگروه بهداشت و پیشگیری، کارگروه قرنطینه و درمان، کارگروه رفع آلودگی و حذف منابع آلوده و کارگروه بازتوانی و بازسازی از جمله کارگروه های هشتگانه هستند.

مدیرکل دامپزشکی قم با بیان این که دستگاه های استان قم هماهنگی های خوبی برای کنترل تهدیدها بیوتروریسمی دارند گفت: در این رزمایش دستگاه ها ظرفیت های خویش را مورد سنجش و آزمایش قرار دادند و این تمرین می تواند نقش مفیدی در شناسایی نقاط قوت و ضعف داشته باشد.

وی افزود: یک دستگاه به تنهایی نمی تواند در مقابله با تهدیدها ایستادگی کند بلکه همکاری دستگاه های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی قم، سپاه امام علی بن ابی طالب(ع)، صدا و سیما و نیروهای انتظامی و امنیتی ضروری است. 

رزمایش پدافند زیستی حضرت مسلم ابن عقیل(ع) از روز دوشنبه این هفته در تالار معصومیه فرمانداری قم آغاز شد و امروز مرحله عملیاتی در دامشهر قم و با مدیریت ستاد قرارگاه زیستی برگزار شد.


منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه سالانه بیش از ۶۰۰ هزار راس دام وارد دامشهر قم می شود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات