تعریف رویکرد جدید در دفاع سایبری/ ضرورت بومی سازی محصولات امنیتی

تعریف رویکرد جدید در دفاع سایبری/ ضرورت بومی سازی محصولات امنیتی
بازدید 540 زمان 2016/09/21 کد خبر 513

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به گزارش پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی در همایش « دفاع از عمارت شیشه‌ای: توسعه امنیت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به گزارش پایداری ملی، سردار غلامرضا جلالی در همایش « دفاع از عمارت شیشه‌ای: توسعه امنیت فضای سایبری سازمانها» با تاکید براینکه امنیت بر بستر بومی‌سازی میسر می‌شود، اظهار داشت: با توجه به سرعت فزاینده توسعه فناوری اطلاعات و فضای سایبری، نگاه ما به جنگ در آینده، تلفیقی از جنگ نظامی و سایبری است. همین امروز هم اگر جنگی در دنیا روی دهد بدون شک بخشی از آن جنگ سایبری است. کمااینکه در حملات روسیه به اوکراین و گرجستان شاهد این پدیده بودیم.
وی گفت: ما به رویکردهای جدیدی برای دفاع سایبری در کشور نیاز داریم چرا که کارشناسان جهان بر این اعتقادند که هکرها به‌راحتی از پروتکل‌های امنیتی موجود عبور می‌کنند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: ما باید در این راستا، ادبیات جدیدی تولید کنیم که پاسخگوی نیازهای کشور ما باشد و برای این کار نباید منتظر آمریکا و یا هیچ کشور پیشرفته‌ای باشیم.
وی ادامه داد: بومی‌سازی در بخش امنیت فضای سایبر بیش از ۸۰ درصد الزامی است و نبود آن امنیت و دفاع سایبری را بی‌مفهوم خواهد کرد.
در این زمینه محمدحسن انتظاری،  عضو شورای عالی فضای مجازی  و معاون نوآوری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی نیز در این همایش، اظهار داشت: رمزگذاری، یکی از بخش‌های مهم حوزه فناوری است.
وی گفت: در کشورهایی مثل آمریکا به مدیریت اینترنت اهمیت فراوانی می‌دهند تا جایی‌که یکی از مدیران ارشد امنیتی در آمریکا در جایی بیان کرده بود که ما حاضر به مذاکره و تبادل اطلاعات در همه زمینه‌های حوزه اینترنت اعم از نوشتن مقررات امنیتی و مدیریتی هستیم، اما در مدیریت اینترنت هرگز کوتاه نمی‌آییم و کسی را در این مورد با خود شریک نمی‌کنیم.
انتظاری با بیان اینکه اکنون مهم‌ترین بخش حاکمیت اینترنت، امنیت آن است و حاکمیت به امنیت وابستگی دارد، به تلاش‌هایی که در کشور در این زمینه صورت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ما در کشورمان مدیران پای کار و شرکت‌های توانمندی داریم که بسیار کارا و مفید در عرصه فناوری اطلاعات کشور مشغول فعالیت هستند.
در بخش دیگری از این همایش برنجکوب دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: امروز درحالی‌که امنیت وجهه خود را در عرصه دفاعی حفظ کرده عرصه‌های نوظهوری در بخش غیرنظامی شامل امنیت شبکه، امنیت سامانه، امنیت سازمانی، ذخیرسازی اطلاعات و حریم خصوصی نیز یافته است.
وی افزود: طی این سال‌ها پروژه‌هایی همچون طراحی، پیاده‌سازی و استقرار مرکز عملیات امنیت در سازمان‌های بزرگ و متوسط که از سال ۸۹ کلید خورد و پس از یک سال به بهره‌برداری رسید و اکنون این محصول بومی در حوزه‌های بانکی، انرژی و مخابراتی کشور فعال است. همچنین مگاپروژه الکترونیکی کردن تعاملات و مراودات متداول با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در دست کار است که طی دو یا سه سال آینده خبرهای خوب بیشتری از آن خواهیم شنید و گام مثبت و ارزشمندی در مسیر بومی‌سازی حریم خصوصی  امنیت اطلاعات در کشور خواهد بود.
برنجکوب با تاکید بر توانمندی‌های بخش خصوصی اظهار داشت: مسئولان باید دست‌کم امکان فرصت برابر در مقابل محصولات خارجی را برای این بخش فراهم سازند. شأن دولت بالاتر از رقابت با بخش خصوصی است و باید در جایگاه خود به خدمت‌رسانی و ایفای نقش در جامعه بپردازد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه تعریف رویکرد جدید در دفاع سایبری/ ضرورت بومی سازی محصولات امنیتی

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات