عربستان، مصر را تهدید کرد/ از ایران فاصله بگیر

عربستان، مصر را تهدید کرد/ از ایران فاصله بگیر
بازدید 137 زمان 2017/03/13 کد خبر 5187

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، یک منبع عربستانی مدعی شد که پادشاه این کشور نامه محرمانه‌ای به رئیس …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، یک منبع عربستانی مدعی شد که پادشاه این کشور نامه محرمانه‌ای به رئیس جمهور مصر فرستاده و از وی خواسته از ایران فاصله بگیرد.

صالح فهید، تحلیلگر، نویسنده و روزنامه نگار سعودی در صفحه توئیتر خود نوشت که عربستان سعودی به تازگی نامه‌ای برای عبدالفتاح السیسی فرستاده است.

وی گفته است عربستان در این نامه السیسی را تهدید به قطع کمک‌های کشورهای عربی خلیج فارس کرده است.

فهید با افشای مضمون نامه در توئیتر نوشت: «مفاد نامه‌ عربستان به السیسی: تا زمانی که حول محور “ایران، روسیه و سوریه” می‌چرخی، از کشورهای عربی خلیج فارس انتظار کمک نداشته باش».

در همین راستا، برخی منابع آگاه گفته‌اند که عربستان سعودی در حال حاضر قصد دارد با هدایت سایر کشورهای عربی خلیج فارس به سمت خود، حمایت‌های این کشورها از مصر را متوقف کند.

بنا بر اعلام وبگاه وطن، این منابع با اشاره به اینکه قاهره در تنگنای بزرگی قرار گرفته، از تلاش مصر برای بازگرداندن روابط به قبل از رکود فعلی خبر دادند.

به گفته‌ی این منابع، عمرو موسی، دبیر کل سابق اتحادیه عرب طی این مدت تلاش کرده جو متشنج ایجاد شده بین قاهره و ریاض را آرام کند ولی عربستان مخالفت کرده است.

منابع مذکور این نکته را نیز متذکر شدند که ریاض در پاسخ به تلاش‌های عمرو موسی، به وی گفته است «عربستان قصد دارد با دخالت در پایتخت‌های عربی خلیج فارس، از ارائه هرگونه کمک و حمایت به دولت حاکم مصر را متوقف کند؛ مگر آنکه مصر از موضع خود در قبال سوریه و یمن عقب نشینی کند و دو جزیره “تیران و صنافیر” را در اختیار عربستان بگذارد».

روابط قاهره و ریاض به دنبال ممانعت مصر از محکوم کردن دولت سوریه به انجام جنایات جنگی در شرق حلب با عربستان تیره شد.

 ریاض پس از این اقدام قاهره، صادرات نفت خود به مصر را متوقف کرد و دولت السیسی مجبور شد برای تأمین نفت خود با عراق وارد مذاکره خرید نفت شود.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه عربستان، مصر را تهدید کرد/ از ایران فاصله بگیر

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات