تنش بی سابقه عربستان با جامعه سیاسی آمریکا

تنش بی سابقه عربستان با جامعه سیاسی آمریکا
بازدید 653 زمان 2016/09/21 کد خبر 530

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تنزل …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل تنزل روابط آمریکا و عربستان گفت: سعودی ها به دلایل مختلف دنبال تعدیل مناسبات مالی ریاض با واشنگتن هستند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان اگر در انتخابات الکترال۲۰۱۶ به نتایج دلخواه ریاض به ویژه تضمین های امنیتی مورد نظر دست پیدا نکنند برای خروج ۷۰۰ میلیارد دلار سرمایه سعودی از آمریکا وارد عمل خواهند شد.

وی در ادامه با پیش کشیدن تصویب قانون پیگیرد عربستان در ارتباط با حوادث تروریستی یازدهم سپتامبر۲۰۰۱ گفت: برخی از سناتورها و نمایندگان آمریکایی به طور جدی دنبال پیگیرد رفتارهای سعودی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در خلال تنش های ایجاد شده مساله اساسی برای ریاض اینجاست که آمریکا با خروج نسبی از خلیج فارس در غالب نگاه آسیا پاسفیک به پیچیدگی موضوع افزوده است.

وی با بیان این که خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر پس از احراز جرم رژیم سعودی در عملیات انتحاری که منجر به کشته شدن ۳هزار نفر گردید ، به طور جدی تر از گذشته پیگیر ماجرا شده اند، گفت: آمریکایی هایی که عزیزان خود را در یازدهم سپتامبر از دست دادند به شدت نگران این هستند که پرونده پیگردقضایی قربانیان در بازی وتوی دولت ناکام بماند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: اگرچه در میان سیاستمداران آمریکا حرکت منسجمی علیه رفتارهای تکفیری رژیم سعودی صورت نگرفته است اما با قاطعیت می توان گفت که اتفاقات اخیر در تاریخ روابط ریاض با واشنگتن بی سابقه است.

وی در ادامه افزود: مداخلات سعودی در اقدامات تروریستی و حمایت ریاض از گروه هایی نظیر داعش ، جبهه النصره ، جیش الفتح ، جیش الاسلام و ده ها گروه تروریسیتی دیگر مساله ای است که ذهن اروپایی ها را نیز به نوعی درگیر کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: رفتارهای ریاض به گونه ای است که سعودی با بحران های متنوع در سراشیبی سقوط گرفتار شده است.

بنا به نوشته روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ، واشنگتن پست، «هری رید» چهره سرشناس دموکرات ها در سنای آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد عربستان سعودی از کشورهای مورد علاقه وی نیست.

هری رید تهدید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را در خصوص وتو طرح پیگرد قضایی عربستان سعودی در ارتباط با حملات یازدهم سپتامبر کم اهمیت خواند.

بر اساس این طرح که در سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده است، اعضای خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر اجازه پیدا می کنند عربستان سعودی را بابت این حملات مورد پیگرد قضایی قرار دهند و از دولت این کشور تقاضای دریافت غرامت کنند.

رید در سخنان خود به خبرنگاران گفت از این قانون حمایت می کند.

در صورتی که اوباما این قانون را وتو کند، کنگره ممکن است در جهت بی اثر کردن وتو اوباما وارد عمل شود و در این زمینه به موفقیت دست یابد که در آنصورت نخستین شکست وتو اوباما در تاریخ ریاست جمهوری وی رقم خواهد خورد.

منبع : تابناک


خبر های مشابه تنش بی سابقه عربستان با جامعه سیاسی آمریکا

جلسه کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری استان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اولین جلسه مشترک کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری …

حضور باصلابت مردم در انتخابات پشتوانه محکم امنیت ملی کشور شد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) پارلمان در نطق پیش …

پدافند انتخاباتي ملت هوشمند ايران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، ربيع فلاح جلودار از مشاركت حداكثري مردم  در انتخابات تقدير و تشكر نمود و گفت : آزاد …

پدافند زیست محیطی در سمنان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل،  ایرج کارخایی در جلسه مشترک کمیته پدافند غیرعامل و محیط زیست استان سمنان به میزبانی این …

آخرین اخبار و مقالات