اعلام جزئیات برنامه ۱۳ اقدام مهم دفاعی جدید ایران

اعلام جزئیات برنامه ۱۳ اقدام مهم دفاعی جدید ایران
بازدید 1002 زمان 2017/03/23 کد خبر 5307

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ۲۸ اسفند ماه، قانون برنامه ششم توسعه کل کشور …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ۲۸ اسفند ماه، قانون برنامه ششم توسعه کل کشور را که توسط شورای نگهبان تأیید نهایی شده بود، به‌منظور اجرا به رئیس جمهور ابلاغ کرد.
ساعتی بعد هم، حسن روحانی رئیس جمهور طی نامه‌ای، این قانون را جهت اجرا به سازمان برنامه‌ و بودجه ابلاغ کرد تا قانون برنامه ششم توسعه کشور با یک سال تأخیر، از اول فروردین ماه سال ۹۶ رسماً اجرایی شود.
برنامه ششم توسعه کشور طبق قانون باید از ابتدای سال گذشته (سال ۹۵) اجرا می‌شد اما به‌دلیل آماده نبودن لایحه برنامه و عدم تصویبش در مجلس، برنامه پنجم یک سال تمدید و اجرای برنامه ششم توسعه به ابتدای سال ۹۶ موکول شد.
دولت در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه کشور، یک فصل را برای بخش امنیتی ــ دفاعی اختصاص داده بود که شامل مواد ۱۲۱ تا ۱۲۸ بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی تمام این مواد را به‌استثنای ماده ۱۲۴ این فصل که به‌طور کامل حذف شد، بررسی و تصویب کردند ولی در نهایت به‌دلیل حذف برخی مواد از فصل‌های قبلی، مواد فصل دفاعی ــ امنیتی از ماده ۱۰۵ آغاز و تا ماده ۱۱۲ ادامه یافت.
در بند الف از ماده ۱۰۶ برنامه ششم (ذیل فصل امنیتی ــ دفاعی)، دولت مکلف شده که در اجرای بند (۵۲) سیاست‌های کلی برنامه ششم و به‌منظور افزایش توان دفاعی کشور در تراز قدرت منطقه‌ای و تأمین منافع و امنیت ملی، حداقل پنج‌ درصد (۵%) از منابع بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی را به‌عنوان سهم تقویت بنیه دفاعی در ردیف‌های تقویت بنیه دفاعی در بودجه سالانه کشور اختصاص دهد.
اما بند ب از ماده ۱۰۶ قانون برنامه ششم توسعه کشور، تقریباً مهمترین بند از بخش دفاعی ــ امنیتی این قانون بالادستی است، چه‌اینکه در این بند، اولویت‌های دفاعی کشور در ۵ سال پیش‌ِرو (ابتدای سال ۹۶ تا انتهای سال ۱۴۰۰) مشخص می‌شود.
در “بند ب”، دولت موظف شده که پشتیبانی‌های لازم را به‌منظور افزایش توان دفاعی کشور در تراز قدرت منطقه‌ای و تأمین منافع و امنیت ملی، با انجام اقدامات اساسی زیر به‌عمل آورد:
تحکیم و تقویت بنیه دفاعی کشور با پشتیبانی از:
۱ ــ توسعه و افزایش توان تولیدی موشکی
۲ ــ  توسعه و تقویت توان پدافند هوایی در سطوح مختلف برد کوتاه، متوسط و بلند
۳ ــ توسعه و به‌روزرسانی شبکه‌های ارتباطی امن و پایدار و تعامل‌پذیر و برخوردار از فناوری‌های مناسب با هدف استقرار کامل سامانه فرماندهی و کنترل
۴ ــ هوشمند و متحرک‌سازی برخی سامانه‌های تسلیحاتی متناسب با تهدیدات
۵ ــ توسعه و تقویت امکانات جنگ الکترونیک و دفاع رایانگی (سایبری)
۶ ــ تحقیق، طراحی و تولید اقلام مورد نیاز برای مواجهه و تقابل با گروه‌های مسلح تروریستی
۷ ــ توسعه و تقویت توان ناوگان هوایی در حوزه‌های مختلف آفندی، پدافندی و پشتیبانی رزمی با اتکا به سامانه‌های پیشرفته هواپیمایی، بالگردی و پهپادی
 ۸ ــ توسعه و بازسازی صنایع هوایی دفاعی برای پشتیبانی از ناوگان هوایی نیروهای مسلح (اعم از هواپیما، بالگرد و تسلیح آنها)
۹ ــ توسعه و به‌روزرسانی توانمندی تولید پهپادها و تسلیح آنها
۱۰ ــ نوسازی سامانه‌های ناوبری و کمک‌ناوبری و نظارتی ویژه نظامی هواپیماهای نیروهای مسلح
۱۱ ــ توسعه ناوگان نیروی دریایی با تجهیز به شناورهای سطحی، زیرسطحی سنگین، یگان‌های پروازی دریاپایه و تسلیح آنها به سامانه‌های کشف، شناسایی و ردگیری و کنترل آتش و سلاح‌های پیشرفته و به‌روز و کارآمد
۱۲ ــ توسعه و تقویت یگان‌های رزمی و تیپ‌های واکنش سریع نیروهای مسلح
۱۳ ــ رعایت فاصله سطح حقوقی و دستمزد کارکنان نیروهای مسلح با کارکنان کشوری بر اساس تبصره (۳) ماده (۱۱۷) قانون مدیریت خدمات کشوری.
اجرای این بندهای مهم، رسماً از روز گذشته آغاز شده و ترتیب چیدمان این اولویت‌های دفاعی، نشان می‌دهد که بخش موشکی کشور طی ۵ سال آینده، اولویت اول بخش نظامی کشور در حوزه دفاعی است و پس از آن، پدافند هوایی در رده دوم، قرار دارد.
در بخش موشکی، کشورمان در سالیان گذشته پیشرفت‌های شگرفی داشته است، به‌طوری که توان قابل قبولی هم‌اکنون در این بخش در داخل کشور موجود است و با ارتقاء داشته موشکی به فناوری‌های به‌روزتر، می‌توان این بخش را با هزینه نه‌چندان زیادی، به سطح به‌مراتب بالاتری برد.
در بخش پدافند هوایی اما، گره‌هایی پیش‌ِروست و باید این بخش همچنان که فرمانده معظم کل قوا فرموده‌اند که “پدافند در اولویت است”، مورد توجه جدی قرار گیرد. در بخش پدافند هوایی، از سالیان گذشته اقدامات کلیدی، مهم و قابل توجهی آغاز شده و بخش دفاعی کشور به نتایج خوبی هم دست یافته است.
تولید سامانه موشکی تلاش با موشک‌های صیاد۲، سامانه موشکی رعد، سامانه موشکی طبس، سامانه موشکی سوم خرداد، سامانه موشکی صیاد۳ و . . .  به‌عنوان سامانه‌های موشکی پدافندی تولیدشده به‌دست متخصصان داخلی، جزو ماحصل‌های ورود جدی کشور به بخش پدافند هوایی است.
در این حوزه، تولید اولین نمونه‌ از اس۳۰۰ ایرانی یا همان سامانه موشکی باور۳۷۳ که اولین محصول ورتیکال لانچ ایرانی است، نیز توجهات بسیاری را به خود جلب کرده که ایران می‌تواند در این حوزه نیز همچون بخش موشکی، خوش بدرخشد.
ارتقاء داشته‌های پدافندی از جمله ارتقای سامانه‌های موشکی هاگ، تور ام۱، اس۲۰۰، راپیر، اسکای‌گارد و . . . نیز، گام‌های خوبی در این حوزه بوده که بسیار قابل توجه هستند اما غیر از تولید سامانه‌های بومی و ارتقاء داشته‌های پدافندی، خریدهای خارجی نیز می‌تواند توان کشور در حوزه پدافند هوایی را که اولویت دوم در ۵ سال پیش‌ِروست با جهش قابل توجهی روبه‌رو کند.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه اعلام جزئیات برنامه ۱۳ اقدام مهم دفاعی جدید ایران

کنترل‌ها در فضای سایبری باید متناسب با تهدیدها باشد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل  پرویز شریفی در نشست شورای مقابله با تهدیدات فضایسایبری استان ایلام با تاکید بر اینکه تلگرام …

وب فارسی کشور

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل حمیدرضا همتی ریاست کانون توسعه‌دهندگان فضای مجازی در نشست خبری، اهداف برگزاری این اجلاس ملی را تشریح …

توضیحات ظریف درباره تجاوز هواپیمای سعودی به حریم ایران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل محمد جواد ظریف در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در واکنش به تحریم های …

جلسه کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری استان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، اولین جلسه مشترک کارگروه تخصصی انرژی و آب پدافند غیرعامل با قرارگاه پدافند سایبری …

آخرین اخبار و مقالات