دادگاه لوکزامبورگ درخواست ایران برای لغو ادعای غرامت را رد کرد

دادگاه لوکزامبورگ درخواست ایران برای لغو ادعای غرامت را رد کرد
بازدید 627 زمان 2017/03/24 کد خبر 5315

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک دادگاه لوکزامبورگی روز چهارشنبه تقاضای تهران برای بازگرداندن ۱٫۶ میلیارد …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک دادگاه لوکزامبورگی روز چهارشنبه تقاضای تهران برای بازگرداندن ۱٫۶ میلیارد دلار از دارایی های ایران که قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، مدعی اند باید به عنوان غرامت به نفع آنها ضبط شود را رد کرد.
قاضی لوکزامبورگی رای داده که این دارایی ها می تواند فعلا در این کشور به حالت بلوکه باقی بمانند تا یک دادگاه دیگر در مورد جزئیات این پرونده رای صادر کند.
در سال ۲۰۱۲، یک قاضی نیویورکی حکم داد که ایران باید ۷ میلیارد دلار غرامت به خانواده ها و وراث قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر صادر کند. استدلال این قاضی این بود که ایران با اجازه دادن به اعضای القاعده برای سفر از طریق سرزمین ایران، به این گروه تروریستی کمک کرده است.
ایران این ادعا را به شدت رد کرده و از پرداخت این غرامت ادعایی خودداری کرده است. وکلای دولت ایران تلاش کرده بودند به ۱٫۶ میلیارد دلاریی بلوکه شده ایران نزد مؤسسه مالی کلیراستریم در لوکزامبورگ دسترسی پیدا کنند.
میلیاردها دلار از دارایی های ایران قبل از برجام، در اروپا و آمریکا بلوکه شده بود. با وجود انعقاد انعقاد توافق برجام، هنوز بخشی از دارایی های ایران در خارج از کشور آزاد نشده است که بخشی از آن به پرونده های مطروحه علیه ایران مربوط می شود.
مجید تخت روانچی، معاون وزیر خارجه ایران قبل از صدور این رای گفته بود: «پول بلوکه شده ایران در لوکزامبورگ متعلق به دوره قبل از مذاکرات (هسته ای) است و وکلای (بانک مرکزی) ایران در حال مشورت برای دسترسی به آن هستند.»
دادگاه عالی آمریکا سال گذشته رای داد که ۲٫۱ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در حساب سیتی بانک در نیویورک باید به قربانیان آمریکایی بمبگذاری سال ۱۹۸۳ لبنان داده شود. ایران این حکم را بر خلاف حقوق بین الملل خوانده و نزد دیوان بین المللی دادگستری اقامه دعوی کرده است.
منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دادگاه لوکزامبورگ درخواست ایران برای لغو ادعای غرامت را رد کرد

ادعای رسانه آمریکایی: ترامپ با بانک ملی ایران همکاری می‌کرده است

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل؛ در جدیدترین گزارش مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، «کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی» (ICIJ) مدعی شد که …

پاسخ ایران به ادعای جعلی سعودی‌ها

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل به نامه مورخ ۹۵/۶/۲۶ عربستان سعودی که …

آخرین اخبار و مقالات