نشست محرمانه موسس «بلک واتر» و مقام روس با محوریت ایران و با وساطت امارات

نشست محرمانه موسس «بلک واتر» و مقام روس با محوریت ایران و با وساطت امارات
بازدید 63 زمان 2017/04/04 کد خبر 5597

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طبق خبر رسانه آمریکایی، امارات عربی متحده در کشور مجمع الجزایری «سیشل» در …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، طبق خبر رسانه آمریکایی، امارات عربی متحده در کشور مجمع الجزایری «سیشل» در قاره آفریقا نشستی محرمانه با محتوای ایجاد کانال ارتباطی جانبی بین دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین ترتیب داده؛ نشستی که جدا کردن روسیه از ایران از مسائل اصلی آن بود.

واشنگتن پست گزارش داد: طبق گفته مقامات آمریکایی، اروپایی و عربی، امارات عربی متحده نشستی محرمانه در ماه ژانویه بین اریک پرینس موسس بلک واتر و یک فرد روس نزدیک به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ترتیب داد که این نشست بخشی از تلاش برای ایجاد کانال ارتباطی جانبی بین مسکو و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب بود.

بنا بر گزارش این رسانه غربی، این نشست محرمانه ۹ روز قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترامپ در کشور آفریقایی مجمع الجزایری «سیشل» واقع در اقیانوس هند برگزار شد.

در متن زیر ادامه گزارش این روزنامه آمده است:

اگرچه هنوز دستور کار کامل این نشست مشخص نیست اما امارات عربی متحده موافقت کرد تا واسطه این نشست شود تا پیگیری شود که آیا امکان قانع کردن روسیه به برچیدن و لغو روابطش با ایران که سوریه را هم شامل شود، وجود دارد که این احتمالا یکی از اهداف دولت ترامپ در ازای دادن امتیازهای بزرگ به مسکو در قبال تحریمهای امریکا خواهد بود.

اگرچه پرینس(موسس بلک واتر) هیچ نقش رسمی در کارزار ترامپ یا تیم انتقالی او نداشت اما او در دیدار با اماراتیهای عالی رتبه که درصدد ترتیب دادن دیدار با فرد معتمد ولادیمیر پوتین بودند، خودش را به عنوان نماینده غیر رسمی ترامپ ارائه کرده بود.

 موسس بلک واتر یکی از مشتاقان و حامیان کارزار انتخاباتی ترامپ بود و به این کارزار، ۲۵۰ هزار دلار کمک مالی کرده بود و ارتباطاتی با حلقه داخلی تیم ترامپ از قبیل استیو بانون استراتژیست ارشد کنونی او در کاخ سفید داشت.

اف‌بی‌آی هم در بخشی از بررسی گسترده خود درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، در حال بررسی دقیق نشست «سیشل» است البته خود اف بی آی در این باره اظهارنظری نکرده است.

نشست سیشل که به گفته یک مقام آمریکایی دو روز طول کشید، به مجموعه ارتباطات بین روسیه و آمریکاییهای مرتبط به ترامپ افزوده است.

سخنگوی کاخ سفید هرگونه ارتباط دولت دونالد ترامپ با نشستهای گزارش شده در این باره را رد کرده و همچنین تاکید کرده که آقای پرینس موسس بلک واتر هیچ سمت و ارتباط رسمی با تیم انتقالی و دولت نداشته است.

سخنگوی موسس بلک واتر هم گزارش منتشر شده در خصوص دیدار پرینس به نیابت از دونالد ترامپ را رد کرده و آن را «گزارش ساختگی» خوانده است.

نشست سیشل پس از دیدارهای خصوصی در نیویورک بین نمایندگان ارشد و عالی رتبه ترامپ با نمایندگان مسکو و اماراتی‌ها انجام شد. کاخ سفید تایید کرده که مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ترامپ و جیرد کوشنر داماد و مشاور او اواخر ماه نوامبر یا اوایل دسامبر در نیویورک با سفیر روسیه در آمریکا ملاقات کردند. فلین و کوشنر در دیداری جداگانه که استیو بانون هم آنها را همراهی کرده بود، با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی حاضر بودند کسی که اواخر دسامبر در سفری اعلام نشده  به نیویورک آمده بود.

امارات عربی متحده در اقدامی غیر معمول و نقض پروتکل، پیش از این سفر دولت اوباما را در جریان قرار نداده بود البته مقامات(آمریکایی) به دلیل اینکه نام زاید در لیست پرواز بود، متوجه شدند.

  مقامات می گویند که زاید و برادرش که مشاور امنیت ملی امارات عربی متحده است، نشست سیشل را با هدف ایجاد یک کانال غیر رسمی جانبی بین ترامپ و پوتین، با مقامات دولت روسیه هماهنگی کردند.

به گفته مقامات آمریکایی، زاید می‌خواست برای هر دو رهبر(ترامپ و پوتین) مفید و کمک کننده باشد.

امارات عربی متحده که ایران را یکی از دشمنان اصلی خودش می‌بیند،  با تیم ترامپ در یافتن راه‌هایی به منظور ایجاد اختلاف و جدایی بین مسکو و تهران، اشتراک منافع و نظر دارد.

به گفته مقامات غربی، زاید در سال ۲۰۱۶ دو بار با پوتین دیدار کرد و از رهبر روسیه خواست تا با اماراتیها و عربستان سعودی بیشتر کار و همکاری کند که این تلاشی برای منزوی کردن ایران بود.

تا زمان برگزاری نشست سیشل، امارات عربی متحده به این نظر و اعتقاد رسید که پرینس(موسس بلک واتر) نظر مساعد و همراهی دولت جدید آمریکا را برای ایفای نقش به عنوان نماینده غیر رسمی دارد. فرد روس حاضر در نشست هم شخصی بود که زاید می دانست به پوتین نزدیک بود.

«بری فور» وزیر خارجه «سیشل» درباره برگزاری نشست در این کشور اینطور گفته که “من اصلا شگفت زده نخواهم شد چرا که سیشل جایی است که شما می‌توانید به دور از چشم رسانه‌ها، زمان مناسبی داشته باشید”

پس از دیدار اماراتیها و مشاوران ترامپ در نیویورک، پرینس(موسس بلک واتر) با زاید تماس گرفت. او از زاید خواست نشستی با فرد نزدیک به پوتین ترتیب دهد. زاید پذیرفت و سیشل را به عنوان مکان نشست پیشنهاد داد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه نشست محرمانه موسس «بلک واتر» و مقام روس با محوریت ایران و با وساطت امارات

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات