مقاوم‌سازی ۲۱ هزار واحد مسکونی روستایی یزد تاکنون

مقاوم‌سازی ۲۱ هزار واحد مسکونی روستایی یزد تاکنون
بازدید 141 زمان 2017/04/10 کد خبر 5781

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «علیرضا قربانیان» ضمن گرامیداشت سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ امام و تأسیس بنیاد مسکن …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «علیرضا قربانیان» ضمن گرامیداشت سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ امام و تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تصریح کرد: بنیاد مسکن یک نهاد عمومی غیر دولتی است که در ۲۱ فروردین‌ماه ۱۳۵۸ با صدور فرمان حضرت امام خمینی(ره) به عنوان اولین نهاد سازندگی در کشور شکل گرفت و یکی از مهمترین دغدغه‌های امام راحل یعنی موضوع مسکن محرومان، برعهده‌ی این نهاد گذاشته شد که البته هم‌اکنون این وظایف در سه بخش مسکن شهری، عمران روستایی و همچنین بازسازی و مسکن روستایی در حال انجام است.

وی با اشاره به این که یکی از مهمترین فعالیت‌های حوزه عمران روستایی اجرای طرح‌های هادی است، افزود: در سال گذشته طرح هادی در ۹۱ روستای استان اجرایی شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان با بیان این که تهیه طرح هادی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اتمام رسیده است، افزود: در سال گذشته ۱۷ طرح تفکیکی تهیه و دو طرح نیز مورد بازنگری قرار گرفته است.

قربانیان در ادامه از اختصاص بالغ بر پنج هزار و ۴۰۰ تن قیر یارانه‌ای در ۱۲۳ روستا جهت اجرای طرح هادی، توسعه و آسفالت معابر روستایی در سال گذشته خبر داد.

وی واگذاری زمین به متقاضیان روستایی را از دیگر وظایف این معاونت ذکر کرد و گفت: در سال گذشته بالغ بر یک‌هزار و ۴۰۰ قطعه زمین در ۱۲۷ روستای استان به متقاضیان واجد شرایط واگذار شده و تملک ۱۳۹ هکتار زمین روستایی توسط این نهاد به منظور قطعه‌بندی و واگذاری به متقاضیان در همین راستا صورت گرفته است.

این مقام مسئول با تاکید بر تاثیر رفع مشکل مالکیت‌ها در روستاها بر جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، از سنددار شدن یک‌هزار و ۵۰۷ واحد مسکن روستایی در سال گذشته در استان خبر داد و گفت: براساس برنامه پنجم توسعه، صدور سند واحدهای مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز برعهده بنیاد مسکن گذاشته شده که در این خصوص با همکاری ادارات ثبت اسناد و املاک، در سال گذشته ۶۱۱ جلد سند صادر و به صاحبان آنها واگذار شده است.

مدیر کل بنیاد مسکن استان در بحث بازسازی و مسکن روستایی با اشاره به کثرت وقوع برخی حوادث طبیعی همچون زلزله در کشور، به افتتاح ۲۰ هزار و ۷۷مین واحد مسکونی مقاوم روستایی که با استفاده از تسهیلات بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی ساخته شده اشاره و اضافه کرد: بنیاد مسکن استان از سال ۸۴ در راستای همین تسهیلات موفق به معرفی متقاضیان روستایی به بانک‌های عامل شده که در سال گذشته نیز به میزان بالغ بر ۶۳۰ مورد به بانک‌های عامل معرفی و از این میزان ۴۴۰ مورد موفق به گرفتن پایان کار شده‌اند.

وی افزود: همچنین بیش از ۲۸۰ مورد پرونده تسهیلات قرض الحسنه برای تعمیر و افزایش عمر مفید ساختمان‌ها تشکیل شده که از این میزان، بیش از ۲۳۰ مورد به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین تعداد بالغ بر ۱۸۰ واحد مسکونی در حوادث غیر مترقبه در استان توسط این نهاد تعمیر و ساخته شده است.

وی با اشاره به مجموعه‌سازی واحدهای مسکونی در روستاها به شروع ساخت بالغ بر ۶۰ واحد مسکونی و واگذاری بالغ بر ۹۰ واحد مسکونی به متقاضیان در سطح روستاهای استان خبر داد.

قربانیان از دیگر فعالیت‌های این حوزه را برگزاری کارگروه تأمین مسکن، دوره‌های‌های آموزشی پدافند غیر عامل و مهندسی ارزش‌، راه‌اندازی سامانه نظام فنی روستایی و ارائه خدمات فنی به روستاییان در قالب دفاتر طراحی و نظارت برشمرد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان در پایان نیز در تشریح عملکرد بنیاد مسکن در حوزه شهری گفت: در راستای توسعه ساخت و ساز واحدهای ویلایی، این کار در شهرستان‌های استان از دو سال گذشته آغاز شده که  ساخت بالغ بر ۳۳۰ واحد در سال گذشته به اتمام رسیده و ۱۶۰ واحد نیز شروع به ساخت شده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه مقاوم‌سازی ۲۱ هزار واحد مسکونی روستایی یزد تاکنون

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات