پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال

پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال
بازدید 105 زمان 2017/04/12 کد خبر 5811

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از روزنامه رأی الیوم، رزمایش مشترک عربستان و ترکیه در خاک …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از روزنامه رأی الیوم، رزمایش مشترک عربستان و ترکیه در خاک این کشور اولین تمرین مشترک نظامی دو طرف در سال ۲۰۱۷ و پنجمین رزمایش آنان در طول ۱۵ ماه گذشته است.

پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال
این رزمایش کمتر از دو ماه پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عربستان، بحرین و قطر صورت گرفته است.

سیر صعودی روابط ترکیه و عربستان

روابط عربستان و ترکیه از زمان ریاست جمهوری اردوغان در اوت ۲۰۱۴ تا و نیز پادشاهی ملک سلمان بن عبدالعزیز از ژانویه ۲۰۱۵ شاهد گسترش زیادی بوده است.

این توسعه روابط یک سال پیش با امضای صورت‌جلسه تشکیل شورای هماهنگی سعودی ــ ترکی با حضور ملک سلمان و اردوغان به اوج رسید.

گسترش همکاری نظامی؛ چهار رزمایش در یک سال

مرحله نخست شورای هماهنگی ترکیه و عربستان چند ماه پیش در آنکارا برگزار شد و به این ترتیب روابط دو طرف به‌سمت هرچه نزدیک شدن پیش رفت و با گسترش آن همکاری مشترک در تمام زمینه‌ها به‌ویژه در بخش نظامی تقویت شد تا جایی که عربستان و ترکیه در سال ۲۰۱۶ چهار رزمایش مشترک برگزار کردند.

از جمله مانورهای مشترک دو طرف مشارکت نیروی هوایی عربستان در رزمایش «النور» بود که در سال ۲۰۱۶ در پایگاه نظامی قونیه در مرکز ترکیه برگزار شد.

این رزمایش دو هفته پس از تمرین نظامی «شاهین آناتول ۴» در ماه می همان سال برگزار شد.

ترکیه نیز در ماه مارس ۲۰۱۶ در رزمایش «رعد شمال» در شمال عربستان با حضور ۲۰ کشور جهان از جمله نیروهای موسوم به سپر جزیره مشارکت کرد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات