نرخ بیكاری اصفهان بالاتر از میانگین كشوری/نرخ بیكاری۱۳.۲درصد است

نرخ بیكاری اصفهان بالاتر از میانگین كشوری/نرخ بیكاری۱۳.۲درصد است
بازدید 661 زمان 2016/09/21 کد خبر 586

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به گزارش ، رضا امینی پیش از ظهر شنبه در یكصدو سی و دومین جلسه علنی …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل به گزارش ، رضا امینی پیش از ظهر شنبه در یكصدو سی و دومین جلسه علنی شورای علنی شهر اصفهان با اشاره به گرامیداشت مقام معلم اظهار داشت: روز ۱۲ اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است. پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ توسط گروه فرقان، این روز به عنوان روز معلم نامگذاری شد.


وی تصریح كرد: استاد مطهری در روشنگری اقشار باسواد به ویژه قشر فرهنگی جامعه قدم‌های اساسی برداشته بود و آثار عمیق شهید در احیای فکر دینی اصیل و بی پیرایه و منطبق با نیاز روز جامعه در حال گذار ما بسیار مؤثر بوده  است.


نقش معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش‌آموزان مهم است


رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: نقش کلیدی معلمان به عنوان مجریان آموزش عمومی و الگوهای اولیه دانش آموزان بسیار مهم جلوه می‌کند چرا که معلمان جامعه، انسان سازان نسل بعدی‌اند، لذا نقش آنها به گفته حضرت امام خمینی (ره) همچون نقش انبیا است برای مردم.


وی با بیان اینكه شرافت و مرتبت معلم زمانی اهمیت دارد كه بتواند شان خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان به هدف متعالی خلقت یعنی عبادت را برقرار سازد، افزود: لذا در این تعریف شهید مرتضی مطهری یكی از آن معلمان راستین است كه اولاً با نگاه تركیبی به همه معارف بشری نظر می كند و ثانیا تمامی تلاش های علمی و عملی را مقدمه ای برای عبادت می داند و در این راه به مرحله سوم دینداری راه می یابد و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را كامل می سازد. از خداوند متعال می خواهیم كه او را با سالار و سرور شهیدان امام حسین (ع) محشور سازد.


امینی گفت: معلمی شغل و حرفه نیست، بلکه ذوق و هنر توانمندی است معلمی در قرآن به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی نخست ویژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالی است. در نخستین آیات قرآن که بر قلب مبارک پیغمبر اکرم (ص) نازل شد، به این هنر خداوند اشاره شده است.


وی تاكید كرد: در این آیات خداوند، خود را «معلم» می خواند و جالب این که معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت، یعنی انسان آورده است.مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرینش قرار داد.


رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روز جهانی كار و كارگر افزود: نخستین روز ماه مه برابر با ۱۲ اردیبهشت روزجهانی كار و كارگر نام دارد. در سال ۱۸۸۹ میلادی کنگره بین‌المللی کارگران در پاریس، به پیشنهاد نماینده کارگران امریکا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی کارگر برگزیدند و درپی آن در بسیاری از کشورهای دنیا، کارگران این روز را گرامی می‌دارند.امینی گفت: در سال ۱۸۸۶ میلادی، پلیس شیکاگو با حمله به تظاهرات گسترده کارگران، که برای ۸ ساعت کار درروز و حق تشکیل اتحادیه‌های کارگری برپاشده بود، آنان را به خاک و خون کشیدند، چند روز بعد از این واقعه دادگاه چند تن از رهبران کارگران را محاکمه و به مرگ محکوم کرد.


وی با اشاره به حقوق كارگر و كارفرما، تاكید كرد: امامان و پیشوایان دین (ع)، در سخن و در عمل ، به کار و اشتغال تاکید داشته و از بیکاری به شدت دوری کرده اند. در روایات آمده است «کسی که به کار و تلاش مشغول است، از کسی که کار را رها کرده و به عبادت خدا مشغول است اجر و پاداشی فزونتر دارد» و نیز در روایات است که دعای بیکار هر چند عابد باشد مستجاب نمی شود. هم چنین در روایات است که پیامبر اکرم کارهای خانه را انجام می داد.


رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تبریک به جامعه کارگری و کارگران و ضلع اصلی مثلث تولید (کارگران،کارفرمایان و دولت) در کشور، گفت: عزیزان زحمت کش کارگر در سرتاسر میهن اسلامی کارگران خوب و زحمت کش استان و شهر اصفهان در همه عرصه ها خصوصا کارگران خدوم شهرداری اصفهان و سازمان های تابعه قشر آسیب پذیر کارگری باید مورد توجه مسئولین قرار گیرند (مسئولین شامل مدیران حکومتی و کارفرمایان) از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی انتظار است در رعایت شأن ومنزلت ایشان از هیچ کوششی دریغ نكنند.


وی گفت: جامعه یك میلیون نفری کارگری اصفهان با تقدیم حدود شش هزار شهید در استان اصفهان که پیشگامان عزیز وموثری در عرصه های مختلف در انقلاب اسلامی بوده و هستند.


برای امنیت شغلی کارگران برنامه‌ریزی شود


امینی با اشاره به برنامه ریزی برای امنیت شغلی كارگران تاكید كرد: متاسفانه علیرغم صنعتی بودن شهر اصفهان به دلیل تعطیل یا نیمه تعطیل بودن برخی از این واحدها نرخ بیکاری در اصفهان را بیشتر از میانگین نرخ بیکاری در کشور كرده است.


وی تاكید كرد: بر اساس گزارش مدیرکل کار و رفاه اجتماعی اصفهان در اواخر سال گذشته (۹۴)، آمار بیکاری استان اصفهان از متوسط کشور هم بالاتر است، آمار بیکاری در کشور ۱۰.۷ درصد و در استان اصفهان ۱۳.۲ درصد بود. و در حال حاضر حدود ۱۹ هزار نفر در این استان از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند.


رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شهر اصفهان به‌عنوان یکی از استان‌های پیشتاز در حوزه علم و فن‌آوری و شرکت‌های دانش‌بنیان با وجود قطب های صنعتی بزرگ با در دستور کار قرار‌دادن و نهایی‌کردن نخستین کریدور علم و فن‌آوری در کشور و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌تواند گام اساسی در جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و اشتغال این قشر به‌عمل آورد.


وی افزود: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح چهارشنبه ۸/۲/۹۵ در آستانه‌ روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران فرمودند: «میخواهیم از کار تجلیل بشود، از کارگر تجلیل بشود، مسئولان توجه داده بشوند به مسائل مربوط به کارگران، رفع مشکلات محیط های کارگری و جامعه کارگری، مشکلاتی وجود دارد؛ مسئله تعویق ها، اخراج ها، مسئله معیشت و امثال اینها؛ چیزهایی است که در سطح کشور و در میان جامعه کارگری وجود دارد و مشکلات کارگران است. مسئولان همتشان را بیش از پیش به این مسائل متوجه کنند».


کاهش ۳۹ درصدی حوادث کار استان در سال گذشته


امینی با اشاره به كاهش ۳۹ درصدی حوادث كار در استان اصفهان اضافه كرد: مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان از کاهش ۳۹ درصدی تلفات حوادث کار در سال ۱۳۹۴ با بیشترین آمار تلفات حوداث کار براثر سقوط از ارتفاع خبر داد و گفت:در سال گذشته ۹۷ نفر و در سال ۹۳ هم ۱۵۹ نفر آمار فوت حوادث کار بوده است.


وی تاكید كرد: بر اساس اعلام مدیركل پزشكی قانونی استان از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در سال ۹۳ و ۹۴ همگی مرد بوده اند و بیشترین آمار مربوط به سقوط از ارتفاع و کمترین به غرق شدگی و خفگی گاز تعلق دارد. استان‌های تهران با ۲۹۰، خراسان رضوی با ۱۰۶، اصفهان و مازندران هر کدام با ۹۷ مورد، بیشترین آمار تلفات حوادث کار را داشته اند.


رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روز بزرگداشت شیخ صدوق كه چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت است، ادامه داد: شیخ صدوق از بزرگترین شخصیت‏ هاى جهان اسلام و شیعه و از برجسته ‏ترین چهره ‏هاى درخشان علم و فضیلت است. او که نزدیک به عصر ائمه علیهم‏ السلام مى زیست، با جمع‏ آورى روایات اهل بیت علیهم ‏السلام و تالیف کتاب‏ هاى نفیس و با ارزش، خدمات ارزنده و کم ‏نظیرى به اسلام و تشیع کرد.

منبع : مهر


خبر های مشابه نرخ بیكاری اصفهان بالاتر از میانگین كشوری/نرخ بیكاری۱۳.۲درصد است

کاهش ۲۷ درصدی مرگ افراد در حوادث کار سیستان و بلوچستان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان، رضا عبدی اظهار …

۳۰ کارگاه ناایمن ساختمانی در مازندران پلمب شد

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش ، کامران اصغری اظهار داشت: هر ساله شاهد کاهش حوادث ناشی از کار در استان …

حوادث کار در مازندران ۸۱ قربانی گرفت

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش ، علی عباسی صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال ۹۶ تعداد …

حوادث ناشی از کارعلیرغم رشد جمعیت کارگری ثابت ماند/فوت ۸۴۲ کارگر

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملعلی مظفری در گفتگو با با اشاره به آمار حوادث ناشی از کار در سال گذشته گفت: …

آخرین اخبار و مقالات