آمریکا برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود استفاده کرد

آمریکا برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود استفاده کرد
بازدید 144 زمان 2017/04/13 کد خبر 5899

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، نیروهای آمریکایی در افغانستان با مجوز ژنرال «جان نیکولسون» فرمانده خود، برای اولین …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، نیروهای آمریکایی در افغانستان با مجوز ژنرال «جان نیکولسون» فرمانده خود، برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا استفاده کردند.

آنطور که «سی‌ان‌ان» گزارش داده، این بمب که «مادر همه بمب ها» یا «مواب» نام دارد، در حمله‌ای علیه تونل‌ها و نیروهای پیاده داعش در شهر «آچین» استان «ننگرهار» افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است.

مواب در خلال جنگ عراق و برای پاکسازی کامل مناطق وسیع از نیروهای متخاصم طراحی و تولید شد اما در آن جنگ هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت.

آمریکا برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود استفاده کرد
مواب ۹ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای موجود در زرادخانه ارتش آمریکا است.

در سال ۲۰۰۳ که کار طراحی مواب به پایان رسید، بر اساس طرح عملیاتی آن زمان، بنا بود بمب با استفاده از هواپیماهای ترابری سنگین هرکولس (سی-۱۳۰) بر روی اهداف مورد نظر انداخته شود.

روسیه اما چهار سال بعد در ادامه رقابت تسلیحاتی با آمریکایی‌ها، بمبی ساخت به نام «پدر همه بمب‌ها» یا «فواب» که گفته می‌شود ۴ برابر از نمونه آمریکایی قوی‌تر است.

روس‌ها می‌گویند که قرار است بمب‌های هسته‌ای کوچک خود را با فواب جایگزین کنند.

مواب و فواب هر دو بر اساس قوانین و عرف موجود در عرصه بین‌الملل، سلاح‌های متعارف هستند و استفاده از آنها بدون درنظر گرفتن قدرت تخریب بالا، دردسرهای حقوقی و تبلیغاتی استفاده از تسلیحات غیرمتعارف هسته‌ای را ندارد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آمریکا برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود استفاده کرد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات