انعقاد اولین قرارداد همکاری ایران و اروپا در زمینه امینی هسته ای

انعقاد اولین قرارداد همکاری ایران و اروپا در زمینه امینی هسته ای
بازدید 524 زمان 2017/04/19 کد خبر 6106

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی وب سایت این اتحادیه، …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی وب سایت این اتحادیه، اعلام کرد که این نهاد اروپایی در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای اولین بار توافقی برای همکاری با ایران در زمینه ایمنی هسته‌ای امضا کرده است.

در این اطلاعیه می خوانیم:  روابط ایران و اتحادیه اروپا در طول یک دهه گذشته در عرصه‌های مختلف جریان داشته و به تازگی نیز تحت تاثیر گفت‌وگوهای بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و رژیم تحریم‌ها علیه ایران بوده است. لغو تحریم‌های ایران مسیری جدید برای تجدید روابطی گسترده‌تر را باز کرده است.

کمیسیون اروپا در ادامه اطلاعیه خود آورده است: هدف از این پروژه ۲٫۵ میلیون یورویی ارتقاء ظرفیت و توانایی‌های ایران در زمینه ایمنی هسته‌ای است که از طریق فراهم کردن امکان مطالعه برای مرکز ایمنی هسته‌ای آن‌گونه که در برجام تعیین شده است، انجام خواهد شد. 

کمیسیون اروپا از نظام ایمنی هسته‌ای ایران در زمینه توسعه چارچوب نظارت هسته‌ای پشتیبانی و در راستای دستیابی ایران به کنوانسیون‌های هسته‌ای بین‌المللی شامل کنوانسیون ایمنی هسته‌ای همکاری و نتایج تست مقاومت را که قرار است در نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر انجام شود، بررسی خواهد کرد.

این پروژه بخش اولیه از یک اقدام پنج میلیون یورویی است که اتحادیه اروپا ذیل سند همکاری ایمنی هسته‌ای در سال ۲۰۱۶ آن را مورد تایید قرار داد. پروژه دوم برای انجام “تست مقاومت” در نیروگاه هسته‌ای بوشهر نیز قرار است در هفته‌های آینده امضا شود

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه انعقاد اولین قرارداد همکاری ایران و اروپا در زمینه امینی هسته ای

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات