سناتور آمریکایی: برجام معاهده نیست و پایبندی به آن برای واشنگتن الزام‌آور نیست

سناتور آمریکایی: برجام معاهده نیست و پایبندی به آن برای واشنگتن الزام‌آور نیست
بازدید 544 زمان 2017/04/20 کد خبر 6125

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مارکو روبیو سناتور آمریکایی در مصاحبه‌ با فاکس‌نیوز گفت: «این توافق (برجام) توسط …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، مارکو روبیو سناتور آمریکایی در مصاحبه‌ با فاکس‌نیوز گفت: «این توافق (برجام) توسط دولت قبلی انجام شده و از لحاظ حقوقی الزام‌آور نیست.  برجام هرگز مورد تأیید کنگره قرار نگرفته و معاهده نیست، بلکه یک توافق سیاسی توسط دولت قبل است و اکنون دولتی جدید روی کار آمده است.»

روبیو در ادامه افزود: «بایستی شرایطی به برجام الحاق شود مانند اینکه ایران نباید بزرگترین حامی تروریسم باشد و توسعه و ساخت موشک‌های دوربرد را کنار بگذارد. ضمن اینکه آنها باید توان غنی‌سازی‌شان را کاهش بدهند، اگر نگوییم که کامل آن را کنار بگذارند.»

صحبت‌های این سناتور آمریکایی در حالی است که پیش از این رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا درباره برجام گفته بود که توافق هسته‌ای با ایران در تحقق اهداف خود شکست خورد.

تیلرسون در نشستی خبری گفت که برجام هدف ایران برای تبدیل شدن به کشور هسته‌ای را فقط به تأخیر می‌اندازد.

وی در ادامه افزود:  دوره ۹۰ روزه بررسی برجام توسط دولت ترامپ، علاوه بر پایبندی ایران به این توافق، رفتارهای ایران در منطقه را هم شامل خواهد شد. بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران تهدیدی علیه صلح و امنیت جهان هستند. ایران در صورتی که کنترل نشود احتمال پیمودن مسیر کره شمالی را دارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: توافق هسته‌‌ای دچار این اشتباه شده که با قدرتی با بلندپروازی‌های هسته‌ای برای مدتی کوتاه کنار آمده و سپس حل مشکل را به نسل‌های آینده واگذار کرده است. دولت ترامپ قصدی برای شانه خالی کردن از این مسئولیت و واگذار کردن مسئله ایران به دولت بعدی ندارد.

تیلرسون مدعی شد: داشتن سیاستی جامع در برابر ایران مستلزم این است که ما تمامی تهدیدها را در نظر بگیریم و آشکار است که تهدیدهای زیادی از جانب ایران وجود دارد.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید شب گذشته اعلام کرد که دولت ترامپ طی ۹۰ روز آینده توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کرده و پیشنهاداتی را درباره آن به رئیس‌جمهور ارائه خواهد داد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه سناتور آمریکایی: برجام معاهده نیست و پایبندی به آن برای واشنگتن الزام‌آور نیست

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات