لزوم مديريت كنترل آفت مگس مدیترانه‌ای با آگاهي بخشي عمومی

لزوم مديريت كنترل آفت مگس مدیترانه‌ای با آگاهي بخشي عمومی
بازدید 119 زمان 2017/04/23 کد خبر 6205

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، منطقه یزد،«محمدصادق طهماسبي» در نشست مشترک با ریيس سازمان جهاد كشاورزي استان، معاونان …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، منطقه یزد،«محمدصادق طهماسبي» در نشست مشترک با ریيس سازمان جهاد كشاورزي استان، معاونان و كارشناسان اين سازمان با اشاره به مشخصات آفت مگس ميوه مديترانه و نحوه آفت زدن به گونه‌های گياهي اظهار کرد: در دنيا نزديك به ۳۰۰ گونه گياهي به‌عنوان میزبان‌های اين آفت شناخته می‌شوند كه در بين آن‌ها بيش از همه به هلو، زردآلو، گلابي، گوجه، سيب، آلو، توت، به، انگور، خرمالو، انار، انجير، مركبات و بعضي از انواع گياهان زراعي حمله می‌کند .

وي افزود: اين آفت مربوط به سال‌های اخير نيست بلكه در دهه ۵۰ شمسي نيز حمله اين آفت به باغ‌ها و محصولات كشاورزي گزارش‌شده است .

طهماسبي ضمن تشكر از اداره كل مديريت بحران استانداري، سازمان جهاد كشاورزي و سازمان دامپزشكي استان در مهار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان، اين همكاري، هماهنگي و تعامل سازنده بين دستگاه‌های استان را تجربه بسيار خوبي دانست و بر استفاده از اين ظرفيت در كنترل آفت مگس مديترانه در استان تأکید كرد .

مديركل پدافند غيرعامل استانداري یزد يكي از دلايل ظهور مجدد اين آفت را واردات گسترده ميوه به بهانه تنظيم بازار و تأمین ميوه شب عيد مردم عنوان و ادامه داد: متأسفانه طبق گزارش اداره كل پدافند غيرعامل سازمان حفظ نباتات كشور، بازار ميوه و تره‌بار ايران در سال ۸۸ در تسخير انواع میوه‌های خارجي و وارداتي بوده است .

وي در ادامه به اهميت قرنطينه در مرزهاي كشور اشاره كرد و گفت: واردات ميوه به‌صورت كوله بري از كشورهاي همسايه و پیله‌وری از استان‌های جنوبي نيز از مواردي است كه كشور را در معرض آفات و تهديدهاي زيستي قرار داده است .

طهماسبي ضرورت مديريت كنترل آفت مگس ميوه مديترانه با آگاهي بخشي و اطلاع‌رسانی مناسب به مردم و كشاورزان استان به‌عنوان يك تهديد زيستي را خواستار شد و افزود: پيشگيري از خطرات و آفت‌های گياهي بايد با رويكرد بومي و منطقه‌ای انجام شود .

مديركل پدافند غيرعامل استانداري در پايان سخنان خود بر مبارزه جدی با قاچاق و واردات بدون ضابطه ميوه و كنترل آفت‌های جديد به‌منظور حفظ پايداري و توان ملّي تأکید كرد .

گفتني است؛ در اين نشست اقدامات انجام‌شده براي كنترل آفت مگس ميوه مديترانه در باغ‌های استان و روش‌های كنترل اين آفت ارائه شد .

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه لزوم مديريت كنترل آفت مگس مدیترانه‌ای با آگاهي بخشي عمومی

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات