کاهش ۱۷ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته

بازدید 724 زمان 2016/09/21 کد خبر 632

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۷ درصدی حوادث ناشی از …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش ۱۷ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و گفت: آمار منجر به فوت ۲۰ درصد کاهش، حوادث ناشی از کار در بخش معدن ۴۰ درصد کاهش و حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان نیز ۴۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در منطقه مرکزی، محمد اصابتی در همایش منطقه‌ای کارشناسان بازرسی کار در اراک، نشاط اجتماعی را لازمه توسعه پایدار عنوان کرد و با مظلوم دانستن قشر کارگر و کارفرما در جامعه به نقش تاثیرگذار این قشر در بهره‌وری، اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: نشاط اجتماعی این قشر عظیم نادیده گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵ میلیون نفر معادل ۶۰ درصد جامعه ما در حوزه کار و تولید فعالیت دارند، اظهار کرد: این در صورتی است که هر روز به مشکلات این قشر اضافه می‌شود، امنیت شغل این قشر با مشکل مواجه است و یأس و ناامیدی در جامعه گسترده می‌شود.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر ارتباط مستقیم بازرسان کار با مجموعه عظیم کار و تولید و قشر کارگر، بر مورد توجه قرار دادن رفع مشکلات این قشر در واحدهای تولیدی صنعتی تاکید کرد.

اصابتی در ادامه با بیان اینکه در هر واحد تولیدی صنعتی می‌بایست شناسایی و ارزیابی خطر صورت گیرد، شناسایی واحدهای پرخطر و استقرار مسئولین ایمنی و تکنیک ارزیابی شناسایی خطر را به عنوان استراتژی این مجموعه در سال جاری مطرح کرد.

وی از کاهش ۱۷ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته خبر داد و گفت: آمار منجر به فوت ۲۰ درصد کاهش، حوادث ناشی از کار در بخش معدن ۴۰ درصد کاهش و حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان نیز ۴۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه نیروی کار ما در معرض خطر است، بیان کرد: این نیروی کار در بهره‌وری کار، توسعه پایدار و در اقتصاد مقاومتی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

اصابتی افزود: سلامت و ایمنی کارگر جزو مبناهاست و در مقررات بین‌المللی و قوانین داخلی به این مهم تاکید شده است.

وی ضمن تاکید بر وظایف وضع شده در قوانین و مقررات، گفت: بر این اساس کسانی که برای مجموعه کار ایجاد خطر می‌کنند می‌بایست این الزامات را رعایت کنند و با استفاده از قوانین و مقررات و ابزارهایی که وجود دارد جنبه‌های پیشگیری در حوادث ناشی از کار را رعایت کنند.

مدیرکل بازرسی کار ضمن تاکید بر اینکه بازرسان کار مقررات شرایط کار را هم در بازرسی‌ها قرار دهند، گفت: آموزش مدل خودبازرسی از دو سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و سال گذشته این آموزش‌ها در بیش از ۳۰ استان کشور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه علی مظفری، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص شیوه‌نامه جامع آموزش مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها ایراد سخنرانی کرد.

وی با اشاره به حوزه ایمنی معدن به عنوان یکی از مشاغل پرخطر، به وجود ۳۸۵ معدن فعال در این استان اشاره کرد و گفت: ۲۰ درصد نیروی فعال در معادن کشور در این استان مشغول به فعالیت هستند.

مظفری بیان کرد: اگر چه سال گذشته با چالش‌هایی در خصوص اشتغال در برخی صنایع مواجه بودیم، اما شاهد رشد اشتغال در معادن بوده‌ایم که با افزایش تولید مواد معدنی و کاهش ۴۰ درصدی حوادث ناشی از کار در این بخش مواجه بوده است.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره بررسی و تجزیه تحلیل حوادث ناشی از کار در خصوص مدل خودبازرسی و اهم اقدامات انجام شده در خصوص مدل خودبازرسی ایراد سخن کرد.

همایش منطقه‌ای کارشناسان بازرسی کار با موضوع کارگاه آموزشی اجرای مدل خودبازرسی درون کارگاهی با رویکرد ملاحظات ایمنی در کارگاه‌های مواد شیمایی به همت اداره کل بازرسی کار و همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با حضور روسای بازرسی کار و بازرسان کار ۱۳ استان کشور در اراک برگزار شد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا


خبر های مشابه کاهش ۱۷ درصدی حوادث ناشی از کار در سال گذشته

کاهش ۱۶ درصدی حوادث ناشی از کار در چهارمحال و بختیاری

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملحفیظ الله فاضلی ۱۱ خرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات چهارمحال و بختیاری …

ایمنی جا مانده در جیب برخی کارفرمایان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش ایسنا، آتش سوزی، مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، انفجار، …

سقوط مرگبار دیوار بتنی روی کارگر جوان

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل سید جلال ملکی در گفت‌وگو با وقوع حادثه ریزش آوار در ساعت ۱۳:۴۶ امروز به سامانه ۱۲۵ …

فضای حاکم بر تولید و کار لرستان آرام است/ بالغ بر ۲۸۰۰ نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری داریم

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملعلی آشتاب امروز در نشست صمیمی تشکل‌های کارگری و کارفرمایی لرستان که در محل سالن اجتماعات اداره …

آخرین اخبار و مقالات