چابهار جدی ترین کانون فعالیتهای تجاری واقتصادی درسواحل مَکُّران است

چابهار جدی ترین کانون فعالیتهای تجاری واقتصادی درسواحل مَکُّران است
بازدید 138 زمان 2017/04/29 کد خبر 6377

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، عبدالرحیم کردی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: شهرستان راهبردی چابهار در دهانه …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، عبدالرحیم کردی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: شهرستان راهبردی چابهار در دهانه آب های آزاد اقیانوسی یکی از بهترین نقاط برای استقرار صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، فولاد، خودروسازی و معادن است.

وی بیان کرد: راه اندازی شهرک های تخصصی خرما، برنج، لوازم پزشکی و آرایشی و شیلاتی می تواند هر ارزش سرمایه گذاری را در کوتاه ترین زمان به چندین برابر تبدیل کند.

وی ادامه داد: فعالیت های اقتصادی و تجاری در چابهار نیازمند بستری امن و فضایی آرام است که به واسطه نگاه بلند مقام معظم رهبری و توجه دولت محقق شده است.

وی حضور بیش از یکصد هیات سرمایه گذار داخلی و خارجی در طول ۲ سال اخیر را نمونه ای از امنیت کامل در منطقه آزاد چابهار عنوان و خاطرنشان کرد: توسعه فعالیت های تجاری و اقتصادی موجب تولید و اشتغال می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تضمین امنیت و آرامش در اجتماع نهفته است که برقراری امنیت باعث جذب سرمایه گذار می شود.

کردی گفت: در جامعه سالم تولید و اشتغال بوجود می آید و می تواند موجب تحقق اهداف بلند این منطقه آزاد شود.

وی تکمیل راه آهن چابهار- سرخس، طرح توسعه بندر شهید بهشتی و پتروشیمی را در توسعه جنوب شرق کشور و استان سیستان و بلوچستان موثر دانست و افزود: در آینده ای نزدیک با همت دولت هزاران شغل جدید در منطقه آزاد چابهار ایجاد خواهد شد.

وی بیان کرد: منطقه آزاد چابهار به دلیل موقعیت راهبردی و اتصال به اقیانوس هند مکانی مناسب برای فعالیت‌ های سرمایه گذاران در زمینه ‌های ترانزیت و تجارت است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: سال گذشته ۴۳۷ میلیون دلار کالا از این منطقه آزاد به سرزمین اصلی (داخل کشور) وارد شده است.

کردی با تشریح بخشی از فعالیت های اقتصادی منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: ارزش واردات کالاهای تجاری به سرزمین اصلی از طریق منطقه آزاد چابهار نسبت به مدت مشابه آن در سال ۱۳۹۴ رشد ۶ درصدی را نشان می دهد.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ تعداد ۵۲ فروند کشتی و ۳۲۵ فروند لنج کالاها را به مقصد منطقه آزاد چابهار حمل کرده اند.

وی افزود: در سال گذشته ۱۷ هزار و ۵۰۱ TEU کانتینر از طریق دریا و خشکی وارد منطقه آزاد چابهار شده است.

وی ادامه داد: با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای کاهش کرایه حمل دریایی از بندر عباس به چابهار از ۷۰۰ دلار به ۴۰۰ دلار به ازای هر کانتینر ۴۰ فوتی به توافق رسیده ایم که این امر باعث رونق تجاری در منطقه آزاد چابهار خواهد شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از برگزاری ۹ نمایشگاه در زمینه های مختلف در سطح این منطقه خبر داد و خاطرنشان کرد: سازمان منطقه آزاد برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی تلاش و از آن استقبال می کند.

کردی گفت: در مراسم اختتامیه همایش ملی فرصت‌ها و محدودیت‌های سرمایه‌ گذاری خراسان جنوبی در فروردین امسال ۲ تفاهم نامه با منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی و دانشگاه صنعتی بیرجند امضا شده است.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد چابهار فرصتی طلایی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است و می توانند در زمینه های مختلف فعالیت کنند.

وی گفت: سازمان منطقه آزاد چابهار در سال ۱۳۷۲ در زمینی به مساحت ۱۴ هزار هکتار و در ۹ پیکره راه اندازی شده است و برای توسعه تجارت و ترانزیت به کشورهای همسایه می تواند نقش مهمی داشته باشد.

منطقه آزاد چابهار در ۹ پیکره شامل تجاری، صنعتی، مسکونی، روستای تیس، گردشگری، کارگاهی، صنایع سبک و سنگین در سال ۱۳۷۳ با مصوبه مجلس شورای اسلامی همزمان با کیش و قشم در زمینی به مساحت ۱۴ هزار هکتار فعالیت خود را آغاز کرده است.

شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال ۱۳۹۵ با جمعیت ۲۸۳ هزار و ۲۰۴ نفر و ۴۸ هزار و ۱۴۷ خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله ۶۴۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از ۲ شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، ۶ دهستان و ۴۳۸ روستا تشکیل شده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه چابهار جدی ترین کانون فعالیتهای تجاری واقتصادی درسواحل مَکُّران است

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات