تلاش اروپا برای تقویت میانه روهای ایران!

تلاش اروپا برای تقویت میانه روهای ایران!
بازدید 178 زمان 2017/04/30 کد خبر 6429

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، خبرگزاری رویترز در مطلبی مدعی شد اروپا به دلیل نگرانی از مواضع دونالد …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، خبرگزاری رویترز در مطلبی مدعی شد اروپا به دلیل نگرانی از مواضع دونالد ترامپ می‌کوشد پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران، میانه‌روهای این کشور را تقویت کند.

خبرگزاری رویترز در مطلبی از تهران مدعی شد: به گفته دیپلمات‌های اروپایی، اتحادیه اروپا که نگران مواضع تند دونالد ترامپ – رئیس‌جمهور آمریکا – علیه ایران است، می‌کوشد پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) تهران را متقاعد کند اروپا به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای پایبند است و وعده برخورداری ایران از مزایای اقتصادی آن همچنان پابرجاست.

کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در نخستین روزهای هفته جاری در رأس هیئتی متشکل از بیش از ۵۰ شرکت اروپایی در یک گردهمایی تجاری در تهران حضور یافت. حضور وی در تهران، تازه‌ترین اقدام اروپا برای ایجاد پیوندهای جدید بازرگانی میان ایران و این اتحادیه در ۱۶ ماهی که تهران برنامه هسته‌ای خود را در ازای کاهش تحریم‌ها تعدیل کرده است، محسوب می‌شود.

از میان ۶ قدرتی که نقش مهمی در شکل‌گیری توافق هسته‌ای ایفا کردند (آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین)، کشورهای اروپایی بیشترین فشار را بر اثر تحریم‌های نفتی علیه ایران تحمل کردند و از ذوب شدن یخی که به باور آن‌ها برای دیپلماسی اروپایی یک پیروزی محسوب می‌شود، بیشترین منفعت را به دست می‌آورند.

«میگوئل آریاس کانِتِه،» کمیسر انرژی اتحادیه اروپا در دیدار با علی‌اکبر صالحی – رئیس سازمان انرژی اتمی ایران – بر پایبندی اروپا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مهر تأیید زد و اعلام کرد انتظار دارد سایرین نیز به آن پایبند باشند.

در ادامه این مطلب آمده است: اما اگر این اتحادیه نتواند شرکت‌های اروپایی را در برابر تحریم‌های باقیمانده آمریکا مصون نگاه دارد و در تشویق بانک‌های بزرگ برای تجدید نظر در سیاست ۱۰ ساله حذف ایران از سامانه تبادلات مالی بین المللی ناکام بماند، قدرت و نفوذ آن نیز محدود باقی می‌ماند. مبحث تعامل با بانک‌های بین المللی، موضوع اصلی یک کنفرانس بزرگ دیگر در تهران بود که روز شنبه و با حضور بانک‌های مرکزی ایران و آلمان انجام شد.

برخی از شرکت‌های غربی (هواپیما‌سازانی نظیر بوئینگ و ایرباس، و خودروسازانی نظیر پژو-سیتروئن و رنو) به ایران بازگشته‌اند؛ اما تعداد زیادی از آن‌ها هنوز از بیم اعمال سیاست‌های سختگیرانه‌تر ترامپ با استناد به قوانینی پیچیده برای تعامل با ایران، از بازگشت به این کشور امتناع کرده اند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه تلاش اروپا برای تقویت میانه روهای ایران!

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات