آمانو: توافق با ایران،نشان دهنده دستاوردی مهم برای راستی آزمایی هسته ای بود

آمانو: توافق با ایران،نشان دهنده دستاوردی مهم برای راستی آزمایی هسته ای بود
بازدید 172 زمان 2017/05/03 کد خبر 6523

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری، ‘یوکیا آمانو’ در پیامی برای شرکت کنندگان در نخستین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری، ‘یوکیا آمانو’ در پیامی برای شرکت کنندگان در نخستین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری کشورهای عضو پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای ۲۰۲۰ اعلام کرد، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید می کنند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

یوکیا آمانو گفت: سال ۲۰۱۵ شاهد آن بودیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی توانست به دستاوردی مهم و اساسی دست یابد. این دستاورد توافق هسته ای پنج قدرت جهانی با ایران بود که به توافق نامه موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منجرشد. این توافق بعد از مدت کوتاهی در ژانویه ۲۰۱۶ عملیاتی شد و ما توانستیم بر اساس این توافق، برنامه های هسته ای ایران را رصد و راستی آزمایی کنیم.

وی ادامه داد : در حقیقت می توان گفت که برجام نشان دهنده دستاوردی مهم و اساسی به منظور راستی آزمایی هسته ای است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: ‘هم اکنون بازرسان ما اطلاعات بیشتری درباره برنامه های هسته ای ایران دارند و این کشور به طور موقت درحال اجرای پروتکل الحاقی است.

آمانو خاطرنشان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی به اجرای پادمان ها در ایران ادامه خواهد داد و تلاش های ما ادامه خواهد یافت تا بتوانیم در آینده نتیجه گیری مطلوب تری از برنامه های هسته ای ایران داشته باشیم.

خبرگزاری تاس در ادامه خبر خود افزود: چهاردهم ژوئیه سال ۲۰۱۵، ایران و پنج کشور قدرتمند جهانی توانستند به طرحی نهایی برای خروج از بن بست دیپلماتیک به منظور پایان دادن به مناقشه هسته ای ایران دست یابند.

این مذاکرات در نهایت به امضای برجام منجر شد و این طرح (برجام) شانزدهم ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ عملیاتی شد و آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل برخی از تحریم های مالی ایران را لغو کردند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه آمانو: توافق با ایران،نشان دهنده دستاوردی مهم برای راستی آزمایی هسته ای بود

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات