پسر شاه عربستان: تلاش می‌کنیم نبرد، داخل ایران باشد نه عربستان

پسر شاه عربستان: تلاش می‌کنیم نبرد، داخل ایران باشد نه عربستان
بازدید 199 زمان 2017/05/03 کد خبر 6531

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «محمد بن سلمان» وزیر دفاع، جانشین ولی‌عهد عربستان و پسر شاه این کشور …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، «محمد بن سلمان» وزیر دفاع، جانشین ولی‌عهد عربستان و پسر شاه این کشور در گفت‌وگویی تلویزیونی، دامنه اختلاف سیاسی با ایران را بیش از پیش مذهبی کرد.
او با پیش کشیدن مسئله اعتقادی مهدویت نزد دولت و مردم ایران، آن را یکی از موانع گفت‌وگو و تفاهم با ایران دانست.
به گزارش شبکه سعودی «الاخباریه»،‌ بن سلمان در پاسخ به این سوال که «آیا در آینده، بر خلاف کارهایی که ایران در منطقه انجام می‌دهد، می‌توان شاهد گفت‌وگویی مستقیم با آن بود؟»، پاسخ منفی داد.
بن سلمان گفت: «چگونه ممکن است با کسی یا رژیمی که معتقد است که رژیمش بر پایه ایدئولوژی افراطی است و در قانون اساسی‌اش ذکر شده و در وصیت [امام] خمینی آمده که باید بر مسلمانان جهان اسلام مسلط شوند و مذهب دوازده امامی مخصوص به خودشان را در همه جای جهان اسلام نشر دهند تا مهدی منتظر ظهور کند؛ چگونه می‌توانم قانع کنم [این فرد یا رژیم را]؟
او افزود: چه منافعی میان من و او هست؟ چگونه با او تفاهم کنم؟ وقتی میان من و کشوری دیگر مشکلی هست، شروع می‌کنم به حل کردنش. مثلا اگر مشکلی اقتصادی باشد، ارتباطی هست که تو دنبالش می‌گردی و آنچیزی هست که ما می‌خواهیمش که چگونه تفاهم کنیم یا مثلا مشکلی سیاسی با روسیه هست که چگونه در سوریه تفاهم کنیم و ببینیم که منافع او چیست و منافع من چیست. باید دید چطور می‌توانیم در یمن تفاهم کنیم، منافعتان چیست. [اما] با این چطور تفاهم کنیم؟
بن سلمان می‌گوید: این منطق ایران است که مهدی منتظر خواهد آمد و باید محیط را برای رسیدن مهدی مهیا کرد و باید بر جهان اسلام مسلط شد. مردمشان را بیش از سی سال است که از توسعه محروم و آن را وارد دوره‌ای از گرسنگی کرده و زیرساخت‌های بدی برای این هدف ایجاد کرده‌اند. چنین کسی [ایران] نظرش را یک‌شبه تغییر نخواهد داد زیرا مشروعیتش را داخل ایران از دست می‌دهد.
وزیر دفاع عربستان وجود نقاط مشترک را تقریبا منکر شد و گفت: پس تقریبا نقاط اشتراکی که می‌توان بر اساس آن با این رژیم تفاهم کرد، تقریبا وجود ندارد.
او در ادامه به رؤسای جمهوری پیشین ایران و همچنین روابط مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت:‌ [ارتباط با] این رژیم چندین بار آزمایش [و محک زده] شده است.در زمان رفسنجانی معلوم شد که همه‌اش فیلم [ونمایش] بود. بعد از انقلاب [امام] خمینی استراتژی توسعه‌طلبی آغاز شد تا دنیا خشمگین کنند سپس مرد صلح‌شان که آن زمان رفسنجانی بود، بیاید و اعتماد دنیا را از جمله اعتماد ما را جلب کنند.
بن سلمان افزود:‌ در مرحله بعد، و در بستری خوب، یک مردم افراطی را [به قدرت] می‌رسانند تا عملیات توسعه‌طلبانه ادامه یابد. مثل آنچه در زمان احمدی‌نژاد در عراق و سوریه و دیگر جاها دیدیم. سپس یکی دیگرشان می‌آید تا دستاوردها را ضمن متقاعد نگاه داشتن جهان، حفظ کند سپس دوباره یک مرد افراطی دیگر می‌آید تا توسعه‌طلبی را ادامه دهد. چنین چیزی رخ نخواهد داد. تمام شد. مؤمن از یک سوراخ، دوبار گزیده نمی‌شود. یک بار گزیده شدیم و دوباره گزیده نخواهیم شد. 
جانشین ولی‌عهد عربستان مدعی شد کشورش هدف ایران است و تهران قصد رسیدن به مکه را دارد و گفت: ما می‌دانیم که هدف اصلی رژیم ایرانیم. رسیدن به قبله مسلمانان هدف اصلی رژیم ایران است. ما منتظر نخواهیم شد که جنگ در عربستان در بگیرد بلکه تلاش خواهیم کرد که جنگ نزد خودشان در ایران باشد نه در عربستان. 
این مصاحبه وزیر دفاع و جانشین ولی‌عهد عربستان سه‌شنبه شب از تلویزیون دولتی عربستان و همزمان از شبکه ام.بی.سی نیز پخش شد و در آن به موضوعات دیگری مانند اقتصاد داخلی عربستان، جنگ یمن، سوریه و دیگر مسائل منطقه پرداخته شده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه پسر شاه عربستان: تلاش می‌کنیم نبرد، داخل ایران باشد نه عربستان

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات