سالانه ۹۰۰۰ نفر در حوادث جاده‌ای کشته و مصدوم می‌شوند

سالانه ۹۰۰۰ نفر در حوادث جاده‌ای کشته و مصدوم می‌شوند
بازدید 759 زمان 2016/09/21 کد خبر 667

  پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل ، سیدحمید جمال الدینی با اشاره به اینکه ایران کشوری حادثه خیز است و همواره …


  پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل ، سیدحمید جمال الدینی با اشاره به اینکه ایران کشوری حادثه خیز است و همواره با چندین بلای طبیعی مواجه می‌شود، افزود: تحقیقات نشان داده است میان سرمایه اجتماعی و مدیریت بحران رابطه وجود دارد و هر چه سرمایه اجتماعی بیشتر شود، مدیریت بحران افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه بیست و دوم شهریورماه مصادف با روز جهانی کمکهای اولیه است، اضافه کرد: حادثه خیز بودن کشور چه به صورت انسان ساخت و چه به صورت حوادث طبیعی، لزوم برگزاری آموزش‌های همگانی را بیش از پیش افزایش می دهد.

شهریور، خطر آفرین ترین ماه شمسی

جمال الدینی با بیان اینکه مرگ و میر در حوادث ترافیکی جاده‌ای و رانندگی به دو دسته تقسیم می‌شود، ادامه داد: متاسفانه آمار مرگ و میر ناشی از حوادث طبیعی انسان ساخت و طبیعی از آمار استاندارد جهانی بالاتر است .

وی با اشاره به اینکه آمار مرگ و میر حوادث جاده‌ای در شهریور ماه افزایش می‌یابد به گونه‌ای که به ازای هر یک ساعت دو نفر فوت می‌کنند، گفت: متاسفانه شهریور خطر آفرین ترین ماه شمسی است.

اصفهان در جایگاه چهارم مرگ و میر و مصدومان حوادث ترافیکی

وی ضمن اشاره به میانگین کشوری آمار مربوط به فوتی سال ۹۳ در مقایسه با سال ۹۴، افزود: این آمار از ۱۶ هزار و ۸۷۲ نفر در سال ۹۳ به ۱۶ هزار و ۵۸۴ نفر در سال ۹۴ کاهش یافت که برابر با ۱٫۷ درصد کاهش است.

وی با اشاره به مصدومان حوادث جاده‌ای در سال گذشته در مقایسه با سال ۹۳ دراستان اصفهان ۲٫۸ درصد افزایش یافته است، اضافه کرد: این آمار از ۲۲ هزار و ۲۵۳ نفر در سال ۹۳ به ۲۲ هزار و ۸۶۵ نفر در سال ۹۴ افزایش یافت.

جمال الدینی همچنین به آمار مصدومان حوادث جاده‌ای کشور در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه این آمار در کشور با افزایش ۲٫۸ درصدی همراه بوده است به گونه‌ای که از ۳۰۴ هزار و ۴۸۵ به ۳۱۳ هزار و ۱۷ نفر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه استان اصفهان به لحاظ مرگ و میر و مصدومین حوادث ترافیکی در رتبه چهارم بعد از استانهای فارس، خراسان و تهران گرفته است، افزود: البته استان اصفهان به لحاظ تعداد مرگ و میر و مصدومیت‌های حوادت ترافیکی به ازای صد هزار نفر در رتبه دوازدهم قرار دارد.

صرف سالیانه ۸ درصد درآمد ناخالص ملی برای تصادفات

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر کشور با بیان اینکه کشور ایران به لحاظ مرگ و میر حوادث جاده‌ای نسبت به سرانه خودرو و جمعیت در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است، ادامه داد: بر اساس برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود سالیانه ۱۰ درصد کاهش تلفات جاده‌ای داشته باشیم که این امر به جز سال های نخست، مغفول ماند.

وی با بیان اینکه سالیانه بین ۶٫۵ تا هشت درصد از درآمد ناخالص ملی برای تصادفات هزینه می‌شود، خاطر نشان کرد: سالیانه حداقل ۲۵۰ مخاطره و حوادث طبیعی در کشور ثبت می‌شود که متاسفانه ۱٫۵ میلیون نفر تحت تأثیر این حوادث قرار می‌گیرند و حدود ۹ هزار نفر نیز کشته و مصدوم می‌شوند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر کشور همچنین گفت: آلودگی هوا سالیانه ۸۰ هزار میلیارد تومان خسارت و صدمه به کشور می زند که این رقم برابر با ۳٫۲ درصد از میزان درآمد ناخالص ملی کشور است.

هر دلار سرمایه گذاری درآموزش، چهار دلار بازگشت سرمایه

جمال الدینی با بیان اینکه یکی از راه‌های افزایش درآمد کاهش هزینه‌های مصرفی برای مخاطرات و حوادث طبیعی است، ادامه داد: تولید سود همواره از طریق افزایش درآمد نیست و در دنیا ثابت شده است به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در بخش آموزش مقابله با حوادث و مخاطرات، چهار دلار بازگشت سرمایه اتفاق می افتد.

وی در ادامه، به تعریف آموزش همگانی پرداخت و افزود: آموزش همگانی به معنی آگاه سازی عمومی به منظور توسعه دانش همگانی پیرامون خطرات و بلایا، شامل اقداماتی است که می‌تواند انفرادی و جمعی برای کاهش آسیب پذیری در برابر مخاطرات باشد. قسمت مهمی از آموزش همگانی نیز کمک های اولیه است.

وی با بیان اینکه در دنیا در هر ثانیه یک مجروح داریم، گفت: در صورتی که در ابتدای حادثه با کمک‌های اولیه به مجروحان رسیدگی شود از بسیاری معلولیت ها و جراحت ها جلوگیری می‌شود.

منبع : بحران نیوزخبر های مشابه سالانه ۹۰۰۰ نفر در حوادث جاده‌ای کشته و مصدوم می‌شوند

تاکید بر اهمیت مدیریت بحران جامعه محور در سال ۹۵

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، در پیام نوروزی دکتر احمد صادقی خطاب به گروه های دوام آمده …

انتقال ۳۵۰ نفر به بیمارستان در ۲۴ ساعت گذشته

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز، حسن عباسی با اعلام این خبر گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹۸ مأموریت …

تهران رکورددار جهان در فرونشست زمین/ پایتخت باید تخلیه شود!

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملتهر ان هر روز یک میلی متر از زمین در تهران نشست می کند یعنی در سال …

مهم ترین مخاطرات طبیعی و انسان ساز شهر تهران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل مهندس محسن نادی معاون عملیات، مقابله و پدافند غیر عامل سازمان در گفت و گوی ویژه این …

آخرین اخبار و مقالات