کمال خرازی از برگزاری دومین کنفرانس امنیتی تهران در آذر ۱۳۹۶ خبر داد

کمال خرازی از برگزاری دومین کنفرانس امنیتی تهران در آذر ۱۳۹۶ خبر داد
بازدید 104 زمان 2017/05/09 کد خبر 6703

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، دکتر سید کمال خرازی‏، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، با حضور در سی‌امین …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، دکتر سید کمال خرازی‏، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، با حضور در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و با شرکت در مراسم رونمایی از جدیدترین آثار منتشر شده مؤسسه ابرار معاصر‏، برای نخستین‌ بار پس از برگزاری کنفرانس امنیتی تهران در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶)، به بیان عنوان و محورهای دومین کنفرانس امنیتی تهران که در آذر ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد‏، پرداخت.

در ادامه دکتر سید کمال خرازی، به‌عنوان یکی از مشارکت‌کنندگان در برگزاری کنفرانس امنیتی تهران، برگزاری این کنفرانس را حاکی از ابتکار ایران برای درک مسائل منطقه دانستند و با تأیید سخنان دکتر دهقانی فیروزآبادی، افزایش هم‌افزایی را از ملزومات برگزاری این کنفرانس بیان کردند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اظهار کرد: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی باعث می‌شود که اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران در حوزه‌های کلیدی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات علمی خود بپردازند.

دکتر خرازی به شرایط کنونی منطقه غرب آسیا و بحران‌هایی که در آن وجود دارد اشاره کردند و گفتند: این کنفرانس زمینه را فراهم می‌کند تا صاحب‌نظران و متخصصان این حوزه گردهم آیند و با یکدیگر همفکری نموده و بتوانند به راهکارهایی در برابر این بحران‌ها دست پیدا کنند.

رئیس شورای روابط خارجی مشکل دیگر موجود در منطقه غرب آسیا را ناکارآمدی نهاد دولت در بعضی از کشورهای این منطقه عنوان کرد و اظهار کرد که «ما در ایران با اتکا به مردم‌سالاری دینی توانستیم خواسته‌های مردم را تأمین کنیم، در اکثر کشورهای منطقه دولت‌ها نتوانسته‌اند اصلی‌ترین خواسته‌های مردم را تأمین کنند و از طرف‌ دیگر مردم نیز این امکانات را نداشته‌اند که برای تأثیرگذاری در امور خود و کشورشان مشارکت کنند. 

دولت‌ها غیرپاسخگو و ناکارآمد بوده‌اند و این ناکارآمدی دولت‌ها به یک احساس تنفر و انزجار تبدیل شده که افراطی‌گرایی یکی از نتایج آن است».

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان برقراری امنیت و ثبات در منطقه بوده است.

خرازی در ادامه اظهارات خود ضمن قدردانی از برگزاری نخستین کنفرانس امنیتی تهران به بیان عنوان و محورهای دومین دور کنفرانس امنیتی تهران در سال ۱۳۹۶ پرداختند.

به گفته وی، دومین کنفرانس امنیتی تهران با موضوع «امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا؛ چالش‌ها و روندهای نوظهور» برگزار و در آن به محورهایی چون تروریسم و افراط‌گرایی؛ محیط زیست؛ روندهای اقتصادی و توسعه‌ای؛ امنیت سایبری (فضای مجازی)؛ رقابت قدرت‌های بزرگ و مداخله‌گرایی؛ محور مقاومت و امنیت منطقه‌ای؛ مردم‌سالاری ـ اقتدارگرایی و امنیت منطقه‌ای؛ هویت‌های نوظهور و منازعات درون کشوری؛ رقابت‌های تسلیحاتی و امنیت منطقه‌ای؛ و فرهنگ امنیت منطقه‌ای پرداخته خواهد شد.

وی ضمن ارائه توضیحات بیشتر درباره هر یک از محورها، همکاری مؤسسات برتر پژوهشی و دانشگاهی ایران با همدیگر در برگزاری این کنفرانس را مهم ارزیابی کرده و خواستار برگزاری هرچه بهتر دومین کنفرانس با مشارکت تمام نهادهای مربوطه شدند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه کمال خرازی از برگزاری دومین کنفرانس امنیتی تهران در آذر ۱۳۹۶ خبر داد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات