موگرینی: اروپا و آمریکا باید بر اجرای کامل برجام متعهد باشند

موگرینی: اروپا و آمریکا باید بر اجرای کامل برجام متعهد باشند
بازدید 125 زمان 2017/05/10 کد خبر 6745

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فرانسه ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: به …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فرانسه ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: به طور مستقیم به دولت آمریکا اعلام کرده ام که اتحادیه اروپا متعهد بر اجرای کامل برجام است و این بدان معناست که از سوی همه طرفها این اقدام باید صورت گیرد.

بر اساس این گزارش موگرینی گفت: با مقام های آمریکایی درباره اجرای کامل برجام و همینطور نقش منطقه ای ایران به ویژه درباره نواحی که برای ما کلیدی محسوب می شوند از سوریه تا یمن صحبت شد و به طور مستقیم به دولت آمریکا اعلام کرده ام که اتحادیه اروپا به طور فزاینده خواستار و متعهد بر اجرای کامل برجام است.

وی افزود: ما وضعیت را از طریق ریاستی که برای کمیسیون مشترک برگزیده ایم به طور بسیار نزدیک نظاره گر هستیم. اجرای برجام از سوی ایران از زمانی که توسط آژانس وارد توافق اجرایی شده است ۵ بار تایید شده و همه ما به طور مساوی درباره اجرای همه تعهدات قرار داده شده متعهد هستیم به ویژه تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای. در نتیجه اتحادیه اروپا به طور قاطع از این توافق حمایت می کند.

فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین ضمن درخواست از آمریکا برای تداوم کمک های مالی به آژانس های سازمان ملل گفت برای صلح برخی مواقع کار امدادرسانی از مصارف نظامی مهمتر است.

موگرینی این پیام را در طول جلسه شورای امنیت سازمان ملل منتقل کرد، جلسه ای که وی همچنین در آن حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای ایران و توافقنامه پاریس در زمینه تغییرات آب و هوا را تاکید کرد.

وی در این جلسه که نیکی هیلی سفیر آمریکا نیز در آن حضور داشت گفت «اجازه دهید واضح بگویم و مستقیم با دوستان آمریکایی صحبت کنم، این امری ضروری است که همگی به سرمایه گذاری در این آژانس های سازمان ملل ادامه دهیم. برای صلح جهانی، آنها به اندازه مصارف نظامی و حتی برخی مواقع بیشتر نیز مهم هستند».

وی در حالی این صحبت ها را بیان کرد که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حال ارزیابی برای کاهش شدید بودجه اش در زمینه دیپلماسی و کمک های خارجی و افزایش ۵۴ میلیارد دلاری در بودجه نظامی است.

موگرینی همچنین ابراز امیدواری کرد که آمریکا به توافقنامه پاریس متعهد بماند، وی خاطرنشان کرد تمامی امضا کنندگان این توافقنامه برنامه‌های عملیاتی خود را برای محدود‌سازی انتشار آلاینده ها توسعه داده اند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به قرارداد هسته ای ایران که دولت آمریکا از آن انتقاد کرده است تاکید کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان ناظر هسته ای سازمان ملل پنج مرتبه تایید کرده است که این قرارداد از سوی تهران اجرایی شده است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه موگرینی: اروپا و آمریکا باید بر اجرای کامل برجام متعهد باشند

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات