دستور ترامپ برای ارسال سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه

دستور ترامپ برای ارسال سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه
بازدید 500 زمان 2017/05/10 کد خبر 6767

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، وایت در بیانیه ای عنوان کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وزارت …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، وایت در بیانیه ای عنوان کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وزارت دفاع را موظف کرده است که برای کسب موفقیت در مبارزه با داعش در رقه، عناصر کُرد وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) مسلح شوند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وی همچنین مدعی شده است که نیروهای دموکراتیک سوریه و در راس آنها حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) تنها نیرویی هستند که در آینده نزدیک قادر خواهند بود رقه را تصرف کنند.

وی بیان کرد: ما از نگرانی های ترکیه در خصوص فعالیت پ.ک.ک و پ.ی.د در منطقه اطلاع داریم و به مردم و دولت ترکیه اطمینان می دهیم که به تعهد خود برای دفاع از متحد خود در ناتو در مقابل تهدیدات امنیتی پایبند خواهیم ماند.

خبرگزاری آناتولی همچنین به نقل از یک مقام پنتاگون اعلام کرده است که تسلیحات ارسالی به این دو تشکل کُردی شامل سلاح های سبک، مهمات، سلاح‌های خودکار، خودروهای زرهی و غیرزرهی و تجهیزات فنی است.

ارسال کمک های جدید تسلیحاتی در ماه های گذشته از آمریکا به گروه های حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) موجب نگرانی دولت ترکیه شده و پیش بینی می شود که باعث تیره تر شدن روابط واشنگتن و آنکارا شود.

آمریکا که این روزها جای پای قبلی خود را در عراق و سوریه از دست داده، به شدت در صدد احیای نقش خود در سوریه است و با توجه به شرایط موجود منطقه، بدنامی داعش، دشمنی با دولت قانونی سوریه و نیز قبضه کامل عناصر ارتش به اصطلاح آزاد سوریه توسط دولت ترکیه، راهی جز نزدیک شدن به گروه های کُردی سوریه ندارد.

بر این اساس، دولت آمریکا که همواره در منطقه به دنبال ایجاد کانون های تنش بوده، مراودات خود را با دو گروه کُردی سوریه یعنی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) زیادتر کرده و به بهانه مبارزه با داعش و در واقع برای دامن زدن به جنگ در خاک سوریه، تسلیحات نظامی در اختیار آنها قرار داده، ولی این تصمیم با مخالفت شدید دولت ترکیه و متحد آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) واقع شده است.

دولت ترکیه، آمریکا را متهم به تسلیح و همراهی با گروه های تروریستی کرده و این دو گروه کُردی سوریه را شاخه سوری گروه های تروریستی پ.ک.ک می داند و مدعی است که این دو تشکیلات شبه نظامی کُردی، در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه است و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.

آمریکا تا کنون به این دغدغه ترکیه پاسخ مناسبی نداده و با معطل کردن دولت ترکیه و نیز با تقویت حضور نظامی خود در شمال سوریه، در صدد مستحکم تر کردن جای پای خود در منطقه است.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه دستور ترامپ برای ارسال سلاح به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات