هیچ‌ تهدید امنیتی‌ متوجه انتخابات نیست/ تأمین امنیت انتخابات با بیش از ۲۶۰ هزار نیرو

هیچ‌ تهدید امنیتی‌ متوجه انتخابات نیست/ تأمین امنیت انتخابات با بیش از ۲۶۰ هزار نیرو
بازدید 529 زمان 2017/05/12 کد خبر 6785

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور، گفت: بیش از ۲۶۰ هزار نفر …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور، گفت: بیش از ۲۶۰ هزار نفر تأمین امنیت انتخابات را به عهده دارند و البته نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی نیز در نقطه صفر مرزی و مسیرهای مواصلاتی مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: از شهریور ماه سال گذشته کار تأمین امنیت انتخابات در دستورکار شورای امنیت کشور و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و از آن زمان تاکنون اقدامات زیادی صورت گرفته است.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه برخی اقدامات مربوط به قبل از انتخابات و بخشی هم مربوط به زمان ثبت‌نام و بررسی صلاحیت کاندیداها بود، تصریح کرد: اکنون نیز که در مرحله تبلیغاتی انتخاباتی هستیم، یک مرحله دیگری از کار تأمین امنیت ادامه دارد.

ذوالفقاری با بیان اینکه تأمین امنیت انتخابات در روز برگزاری انتخابات و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: ستاد امنیت انتخابات به صورت مستمر تشکیل می‌شود و همه دستگاه‌های نظامی، اطلاعاتی، انتظامی، قضایی و صداوسیما در این ستاد حضور دارند و هماهنگی منسجمی وجود دارد و همه مواردی که ممکن است آسیب امنیتی باشد، مورد رصد و بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های امنیتی انتظامی توسط دستگاه‌ها و به خصوص نیروی انتظامی تهیه شده است، عنوان کرد: قرارگاه نیروی انتظامی در این زمینه تشکیل شده و همه دستگاه‌ها در همکاری و همراهی با این قرارگاه‌ها هستند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور افزود: نیروهای کمکی که لازم بود برای تأمین امنیت شعب اخذ رأی به نیروی انتظامی کمک کنند، با بررسی‌هایی که در ستاد امنیت صورت گرفت از طریق ستاد نیروهای کل مسلح توسط سپاه پاسداران تأمین شده و در آمادگی کامل قرار دارند.

ذوالفقاری یادآور شد: بیش از ۲۶۰ هزار نفر به‌طور مستقیم کار تأمین امنیت انتخابات را به عهده دارند و البته نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی از نقاط صفر مرزی تا عمق مناطق مختلف کشور مشغول فعالیت‌های جاری خود در تأمین امنیت هستند و قطعا در هفته آینده این روند به طور متناسب تقویت خواهد شد.

وی گفت: در طول مدتی که فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدها شروع شده، کار تأمین امنیت ایشان در سفرهایی که به استان‌های مختلف داشتند دنبال شده و نظم و امنیت در برنامه‌های تبلیغاتی کاملا برقرار شده است. در خصوص نظم در برنامه‌ها، البته تخلفات جزئی وجود داشته است؛ ولی در مجموع تاکنون هیچ‌گونه تحرک یا حتی بی‌نظمی که بخواهد در بحث امنیتی انتخابات اخلال ایجاد کند را نداشته‌ایم.

معاون وزیر کشور با تأکید بر اینکه هیچ مورد ناامنی تا این لحظه که در خدمت شما هستم متوجه امنیت انتخابات نبوده است، افزود: آسیب‌های احتمالی امنیتی انتخابات به‌طور مستمر و لحظه‌ای توسط جامعه اطلاعاتی رصد می‌شود و همه بررسی‌هایی که باید صورت بگیرد در جلسات متعدد و مختلفی که داریم در حال پیگیری هستند.

ذوالفقاری افزود: همچنین فضای مجازی و احیاناً جریانات و گروهک‌های خاص که ممکن است در این فضا برنامه‌هایی را داشته باشند، به‌طور روزانه رصد می‌شوند و پیش‌بینی‌های لازم هم صورت گرفته است.

وی با تصریح به اینکه برآوردمان این است که انتخابات در فضای کاملا امن و بدون هرگونه تهدید امنیتی برگزار خواهد شد، گفت: طبق آخرین گزارش‌های امنیتی اطلاعاتی، همه دستگاه‌های ذیربط، هیچ‌گونه تهدید امنیتی خاصی متوجه انتخابات نیست. در عین حال؛ آمادگی‌های امنیتی، اشراف اطلاعاتی و برنامه‌ریزی یگان‌های واکنش سریع به گونه‌ای طراحی شده تا هرگونه اقدامی که بخواهد در نظم و امنیت انتخابات اخلال ایجاد کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با قاطعیت با آن برخورد شود و قاطعانه از هرگونه ناامنی جلوگیری خواهد شد.

معاونت امنیتی، انتظامی وزارت کشور درباره تجمع‌های تبلیغاتی انتخاباتی، گفت: به‌طور کلی ساماندهی تجمعات در ذیل قوانین کشور و براساس آیین‌نامه اجرائی این موضوع که مصوب هیئت وزیران است، دنبال می‌شود و و مختص زمان انتخابات هم نیست، بلکه شامل همه ایام است. براساس این آئین‌نامه هرگونه تجمع و برگزاری مراسم در مکان‌های محصور و مسقف نیاز به مجوز ندارد؛ کما اینکه اکنون هم این تجمعات در سالن‌ها و مساجد مختلف با حضور افراد برگزار می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه تجمع در داخل ستادهای انتخاباتی هم نیازی به مجوز ندارد و منع قانونی در این زمینه وجود دارد، گفت: هرگونه تجمع و راهپیمایی در خارج از محیط‌های بسته یعنی خیابان‌ها، پارک‌ها و میادین مختلف مشمول اخذ مجوز از مراجع قانونی است که براساس قانون، وزارت کشور و استانداری‌ها  مرجع صدور مجوز هستند. بنابراین اگر ستادهای انتخاباتی و تبلیغاتی برنامه‌ای برای تجمع خارج از محیط‌های بسته دارند باید در چهارچوب مقررات درخواست مجوز کنند و چنانچه ضوابط برای آنها در نظر گرفته شود و مجوزی داده شود بلامانع است. در غیر این صورت مشمول تجمعات غیرمجازند و در این ارتباط هم نیروی انتظامی براساس وظایف خود عمل خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که تاکنون چه تعداد تخلفات انتخاباتی به وزارت کشور گزارش شده است، اظهارداشت: طبق آماری که دو روز گذشته از طریق دادستانی کل اعلام  شد، در ایامی که از مدت تبلیغات کاندیداها ریاست‌جمهوری پشت سر گذاشته‌ایم، تخلفات رصد شده نسبت به مشابه قبل آن حدود ۶۰ درصد تخلفات کاهش پیدا کرده و نشان می‌دهد که با همراهی ستادهای تبلیغاتی کاندیداها و مردم می‌توانیم این وضعیت را حفظ کنیم و با کاهش تخلفات مواجه باشیم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه در برخی نشست‌های انتخاباتی و سخنرانی کاندیداها برخی افراد نظم را رعایت نکرده بودند که به آنها تذکر داده شد، تصریح کرد: به هر حال به همه استان‌ها اعلام کردیم که نظم و امنیت را در سفرهای استانی همه کاندیداها به‌طور کامل برقرار کنند.

ذوالفقاری با بیان اینکه در برخی موارد شاهد تعرض به پوسترهای انتخاباتی بوده‌ایم که البته این موضوع در همه ادوار اتفاق افتاده است و برخورد قانونی با آن دنبال می‌شود،‌ تأکید کرد: در مجموع روند تخلفات کاهش یافته، چنانچه طبق آخرین آمار تاکنون ۲۵۶ مورد تخلف گزارش شده در حالی که در مقایسه ایام مشابه این آمار در انتخابات قبلی تا حدود ۶۰۰  تخلف هم گزارش شده بود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در موضوع تجمعات انتخاباتی، افرود: در این باره دو نکته وجود دارد که کاندیداها و طرفدارانشان باید به آن توجه کنند. نکته اول اینکه اگر قرار است تجمعی از سوی ستادهای تبلیغاتی در محیط‌های باز صورت بگیرد، باید برایش مجوز صادر شود و ضوابطی که برایشان در نظر گرفته می‌شود نیز رعایت شود، در غیر اینصورت اگر افرادی بدون هدایت ستادهای انتخاباتی به صورت خودجوش بخواهند این کار را انجام بدهند مشمول تجمعات غیرقانونی می‌شوند و مثل همه ایام سال، نیروی انتظامی با آنها برخورد می‌کند.

معاونت امنیتی انتظامی وزارت کشور،  افزود: تحرکاتی که موجب سد معبر و ایجاد مشکل در عبور و مرور و ترافیک شود به نیروی انتظامی ابلاغ شده که تذکر دهند و اجازه ندهند در زندگی روزمره مردم و نظم شهر اخلال به‌وجود آید.

ذوالفقاری اظهارداشت: طبق برآوردی که تاکنون داریم، تهدید جدی علیه امنیت انتخابات نداریم، اما قرار نیست که ما در این مورد غفلت کنیم، به همین خاطر رصد‌ها و کنترل‌ها به صورت کامل انجام می‌شود؛ بعلاوه توقع داریم کاندیداهای انتخابات شهر و روستا، ریاست‌جمهوری و میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین طرفداران آنان مُر قانون و اخلاق اسلامی را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری و دیگر مسئولان و مقامات کشور تأکید جدی به رعایت مر قانون دارند، گفت: اگر در فضای رقابتی قانون و مقررات را زیر پا بگذاریم و مشکلی به‌وجود بیاید، مسئولیت‌ساز است. بنابراین اگر فردی با زیرپا گذاشتن قانون و عدم توجه به منافع و امنیت ملی کشور اقداماتی را انجام دهد و در نظم کشور اختلال ایجاد کند، حتما این موضوع دارای پیامد است و از نظر قانونی محل پیگرد دارد، در حالیکه اگر کاندیداها و ستادهای انتخاباتی اخلاق و قانون را رعایت کنند شاهد انتخابات بسیار منظم و باشکوه و کم‌سابقه خواهیم بود.

معاونت امنیتی انتظامی وزارت کشور  در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شایعات و اخبار کذبی که منتشر می‌شود را به چه صورت رصد می‌کنید، گفت: هرآنچه در قانون انتخابات برای فضای واقعی جرم محسوب شود، همه این موارد در فضای مجازی نیز مصداق دارد؛ بنابراین چنانچه کسی مطلب دروغی منتشر می‌کند اگر این دروغ متوجه کاندیدا و یا شخص دیگری باشد می‌تواند اعلام جرم کند دستگاه‌ قضایی وارد عمل می‌شود و به شکایت رسیدگی می‌کند.

ذوالفقاری با بیان اینکه ما اطمینان می‌دهیم با همکاری همه، انتخابات باشکوه و کاملا امنی را خواهیم داشت، گفت: همه دست‌اندرکاران امر امنیت چه در دستگاه‌های قضایی چه در نیروهای مسلح و چه در دستگاه‌های اطلاعاتی و نیروهای انتظامی و … همه در یک جهت  حرکت می‌کنیم و همه بسیج شده‌اند تا این فضای امن را ایجاد کنند. بنابراین ان‌شاالله انتخابات با نظم و امنیت کامل در تمام نقاط کشور برگزار می‌شود و همه مردم کشورمان رضایت خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: اگر موردی هم مربوط به امنیت انتخابات و امنیت ملی کشور باشد، دستگاه‌های اطلاعاتی به صورت لحظه‌ای و روزانه همه موارد را رصد می‌کنند و جمع‌بندی‌ها  را به صورت روزانه به ستاد انتخابات گزارش می‌دهند، بنابراین اگر موردی باشد، تذکر لازم داده می‌شود و احیانا تشکیل پرونده می‌شود و برای بررسی به دستگاه قضایی اعلام می‌شود.

معاونت امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت: براساس برآوردهایی که تاکنون داریم، هم فضای مجازی و هم فضای کلی و فیزیکی جامعه از نظر نظم و امنیت در کنترل لازم بوده و نظرسنجی‌هایی هم نشان می‌دهد مردم دغدغه امنیتی درباره انتخابات ندارند.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه هیچ‌ تهدید امنیتی‌ متوجه انتخابات نیست/ تأمین امنیت انتخابات با بیش از ۲۶۰ هزار نیرو

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات