ترکیه ساخت دیوار در مرزهای خود با ایران را آغاز کرد

ترکیه ساخت دیوار در مرزهای خود با ایران را آغاز کرد
بازدید 169 زمان 2017/05/14 کد خبر 6847

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، ارگون توران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: دیوار حائل در …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش پایداری ملی، ارگون توران در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: دیوار حائل در مرز ترکیه و ایران در استان های ایغدیر و آغری و به طول ۱۴۴ کیلومتر احداث می شود و در طول این دیوار نیز راهی برای دسترسی احداث خواهد شد.

وی بیان کرد: پروژه احداث دیوار در مرز ترکیه با ایران در پنج مرحله انجام خواهد شد که مناقصه آن انجام شده و هم اکنون عملیات ساخت کارگاه های فنی و تملک و تحویل اراضی در حال انجام است.

ترکیه ساخت دیوار در مرزهای خود با ایران را آغاز کرد

به گفته وی، در طول این دیوار حایل، ۱۵ درب تردد با شیشه های ضد گلوله ساخته می شود و برای ساخت این درب ها از مطمئن ترین مواد و تجهیزات استفاده خواهد شد.

وی بیان کرد: این دیوارها ۲ متر عرض، سه متر ارتفاع و هفت تن وزن دارند و ارتفاع دیوارها با سیم خاردار نصب شده بر روی آن به چهار متر می رسد.

وی اضافه کرد: این دیوارها قابلیت حمل و انتقال دارند و برای ساخت این دیوارها از بتن‌ با سطح مقاومت بالا به شکل بلوک استفاده می شود.

وی با اشاره به احداث دیوار حایل در جنوب ترکیه و در مرزهای سوریه گفت: در این منطقه ۵۱۱ کیلومتر دیوار شامل ۹۷٫۲۷ کیلومتر دیوار در استان هاتای، ۶۷٫۴۱ کیلومتر در استان کیلیس، ۳۸٫۱۰ کیلومتر در استان غازی آنتپ، ۱۹۴٫۸۴ کیلومتر در استان شانلی‌اورفا، ۶۶٫۸۱ کیلومتر در استان ماردین و ۴۷٫۳۴ کیلومتر دیوار در استان شیرناک در حال احداث است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۲۹۰ کیلومتر از این دیوارها در مرزهای استانهای جنوبی به پایان رسیده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه حریت ترکیه در سرمقاله روز دوشنبه هفته گذشته به قلم عبدالقادر سلوی از چهره های سرشناس این روزنامه اعلام کرد که دولت ترکیه برای کنترل مرزهای خود با ایران در صدد احداث دیوار در سرحدات دو کشور است.

به نوشته سلوی، تصمیم به احداث دیوار در مرز با ایران به منظور جلوگیری از تحرکات عناصر پ.ک.ک به داخل ترکیه گرفته شده و به همان دلایلی که دولت ترکیه مجبور به احداث دیوار مرزی در مرز با سوریه شد، برای جلوگیری از تحرکات تروریستی گروه پ.ک.ک نیز به فکر احداث دیوار در مرز با ایران است.

این ستون نویس ترکیه ای با ادعای اینکه بیش از یکهزار نیروی پ.ک.ک در اردوگاه هایی در مرز با ایران فعالیت کرده و به داخل خاک ترکیه نفوذ می کنند، نوشت: ‘در این اردوگاه ها بین ۸۰۰ تا یکهزار نیروی پ.ک.ک حضور دارند که وارد خاک ترکیه شده و اقدامات تروریستی انجام می دهند و وقتی ارتش ترکیه علیه آنها وارد عملیات می شود، به داخل کمپ های خود در آن سوی مرز و در داخل خاک ایران عقب نشینی می کنند.’

ترکیه با سوریه حدود ۹۱۰ کیلومتر و با عراق در حدود ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.
ایران و ترکیه ۵۵۰ کیلومتر مرز مشترک با هم دارند و استان آذربایجان غربی از ایران با استان های آغری، ایغدیر، وان و حکاری از ترکیه مرز مشترک دارد.

بخش اعظمی از مرزهای ایران و ترکیه را مناطق کوهستانی صعب العبور تشکیل می دهد و شرایط جغرافیایی دو طرف مرز اجازه تردد در مرز را به خصوص در ماه های سرد سال محدود می کند.

استان های آغری و ایغدیر که دولت آنکارا قصد دارد در آنها دیوار مرزی بین ایران و ترکیه احداث کند، در شمالی ترین قسمت مرز مشترک دو کشور قرار دارد.

منبع : پایداری ملی


خبر های مشابه ترکیه ساخت دیوار در مرزهای خود با ایران را آغاز کرد

خبر مشابه وجود ندارد

آخرین اخبار و مقالات