مدیرکل مدیریت بحران منابع آب:سیل بالاترین خسارت طبیعی را در ایران دارد

مدیرکل مدیریت بحران منابع آب:سیل بالاترین خسارت طبیعی را در ایران دارد
بازدید 594 زمان 2017/05/23 کد خبر 7120

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، سیف الله آقابیگی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی تبیین نظام نامه مدیریت سیلاب در تبریز …


پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعامل، سیف الله آقابیگی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی تبیین نظام نامه مدیریت سیلاب در تبریز با بیان اینکه در بروز و تشدید سیلاب عوامل اقلیمی، خصوصیات منطقه ای و حوضه ای و عوامل انسانی دخالت دارد، اظهار کرد: اقلیم ما نسبت به گذشته فرق کرده و باید رفتار خودمان را در این خصوص تغییر دهیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران یادآوری کرد: عوامل اقلیمی و خصوصیات منطقه ای قابل کنترل نبوده ولی عوامل انسانی باید از طریق آگاه سازی مردم و جلوگیری از تجاوز و تصرف غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه و مسیرگشایی قابل کنترل است.
آقابیگی، ادامه داد: از تعداد ۱۰ سیل ویرانگر در ایران، سیل گلستان در سال ۱۳۸۰ با به جای گذاشتن ۵۰۰ کشته و مفقودی در رده اول و سیل دربند و تجریش تهران در سال ۱۳۶۶ با بیش از ۳۰۰ کشته و مفقودی و سیل نکا در سال ۱۳۷۸ با بیش از ۶۰ کشته در رده های دوم و سوم قرار دارند.
وی یادآوری کرد: سیل آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۶ با ۴۲ کشته و مفقودی در رده ششم سیل های ویرانگر ایران قرار دارد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اقدام مناسب دستگاه های متولی در سیل اخیر آذربایجان گفت: در پی این اقدام ها از تلفات قابل توجه انسانی و خسارت های غیرقابل تصور در حد ۱۰ هزار میلیارد ریال پیشگیری شد.
آقابیگی، ادامه داد: شرایط حاکم بر کشور ما ایجاب می کند که در ارتباط با موضوع سیلاب دیدگاه خود را تغییر و با ایجاد تشکیلات منسجم و نظام نامه مدیریت سیلاب بر اساس الگوی این نظام نامه فعالیت کرد.
وی با بیان اینکه ۱۲ ارگان، وزارت خانه و سازمان متولی مدیریت سیلاب کشور است، گفت: هواشناسی، شهرداری ها، جهادکشاورزی، بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی و هلال احمر از جمله دستگاه های متولی مدیریت سیلاب هستند.
مدیر شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این کارگاه گفت: بروز سیل روز به روز و سال به سال در حال افزایش بوده و این امر هشداری به مسئولان است تا اقدام پیشگیرانه برای مقابله با این پدیده انجام دهند.
هاشمی، افزود: مدیریت سیلاب بخش های مختلفی را پوشش می دهد و باید بین دستگاه های متولی در این امر تعامل و همکاری تنگاتنگی برقرار باشد و اقدام ها براساس اصول و نظام نامه ای واحد انجام شود.
وی اصلی ترین عامل خسارت سیل را دخل و تصرف های غیرمجاز و احداث سازه های غیراصولی اعلام و اظهار کرد: نبود اطلاع عموم مردم از خطرات سیل و قدرت ویرانگر آن از عوامل خسارت سیل است.
مدیر شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی یادآوری کرد: از سال ۷۸ تا کنون ۳۴۹ مورد سیل حادثه ساز در استان مورد تحلیل قرار گرفته که ۳۴ مورد آن مربوط به سال جاری است.
هاشمی ادامه داد: کافی نبودن ظرفیت کانال های جمع آوری کننده روان آب های سطحی، انسداد کانال های شهری، حذف برخی از آب راه ها، پل های متعدد بر روی کانال های هدایت روان آب های سطحی و شدت بارندگی در زمان کم از عوامل عمده سیلاب های شهری اخیر است.
وی میزان اعتبار سالانه مورد نیاز برای پیشگیری از سیلاب در استان را ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان ۱۲۰ میلیارد ریال برای حفظ و حراست از حدود بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها، ۳۰ میلیارد ریال برای راه اندازی و استقرار سامانه هشدار سیل، ۱۸۰ میلیارد ریال برای انجام عملیات لایروبی و بازگشایی و ۱۷۰ میلیارد ریال برای انجام عملیات ساماندهی در بازه های اولویت دار رودخانه مرزی ارس نیاز است.
کارگاه آموزشی یک روزه تبیین نظام نامه مدیریت سیلاب با شرکت مدیران شرکت آب منطقه ای شهرستان های استان های آذربایجان شرقی و اردبیل در سالن شهید عباسپور شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار شد.
منبع : پایداری ملی

 • عنوان خبر :

  مدیرکل مدیریت بحران منابع آب:سیل بالاترین خسارت طبیعی را در ایران دارد

 • کد خبر :

  7120

 • نوع حادثه :

  طبیعی

 • زمان وقوع :

  سال 1396

 • شهر :

  آذربایجان شرقی

 • سختی حادثه :

  بالا

 • تعداد تلفات جانی :

  42 کشته ، چندین مفقودی

 • زیرساخت تحت تاثیر قرار گرفت :

  زیرساخت های حفاظت


خبر های مشابه مدیرکل مدیریت بحران منابع آب:سیل بالاترین خسارت طبیعی را در ایران دارد

شمال غرب ایران در محاصره «طوفان تندری»

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملروزنامه ایران: شدت بارندگی در ۴۸ ساعت گذشته در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و کردستان به …

۱۰ روستای اشنویه از سیل خسارت دیدند

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش بحران نیوز ، اسعد خضری گفت : شماری واحد مسکونی و مسجد در روستای ‘پی …

لزوم تزریق تنخواه به ۴ استان درگیر بحران

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملبه گزارش  بحران نیوز به نقل از ایسنا، اسماعیل نجار در هشتمین جلسه اضطراری شورای هماهنگی مدیریت …

حضور پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در چهارمین نمایشگاه و جشنواره فناوری های نو و پیشرفته

پایگاه اطلاع رسانی مدیریت ریسک، بحران و پدافند غیرعاملپدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی با هدف ترویج و آموزش مفاهیم پدافند در چهارمین نمایشگاه و جشنواره …

آخرین اخبار و مقالات